بهره‌برداری از خط تولید واکسن‌های نوترکیب

همزمان با دور دوم سفر رئیس جمهور به استان البرز و با حضور وزیر جهاد کشاورزی خط تولید واکسن‌های نوترکیب جدید در موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی راه‌اندازی شد.

به گزارش شهروند آنلاین، خط تولید واکسن‌های جدید نوترکیب یک دستاورد ملی است و ظرفیتی را پدید آورده است تا در صورت حملات ویروسی و میکروبی همچون کرونا در کمترین زمان ممکن امکان تولید واکسن‌های مورد نیاز جهت مقابله با آن و دفاع و صیانت از مردم شریفمان فراهم شود.

با این دستاورد ملی ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰ میلیون دز واکسن از نسل جدید واکسن‌های نوترکیب فراهم شده که گواه جبران خسران‌های ماضی و حرکت پرشتاب در مسیر پیشرفت علمی در کشور است.

در یک نگاه تطبیقی در حوزه بین‌الملل نیز ضمن خودکفایی در تولید این نسل از واکسن‌ها، کشور را در زمره گروه تولیدکنندگان بزرگ کشورهای اروپایی و امریکایی قرار داده و ضمن جلوگیری از خروج ارز از کشور زمینه ارزآوری را نیز فراهم آورده است.

بر اساس این گزارش همزمان با راه‌اندازی خط تولید واکسن‌های نوترکیب جدید ، ساختمان تحقیق، توسعه و تولید واکسن‌های نوترکیب و ادجوانت‌های نسل جدید» نیز به بهره‌برداری رسید.

این ساختمان به منظور تولید واکسن‌های برپایه پروتئین نوترکیب که به عنوان بهترین و ایمن‌ترین واکسن‌های نسل جدید جهان معرفی می شوند، ساخته شده است.

با بهره‌برداری از این ساختمان، نخبگان صنعت واکسن‌سازی کشور می‌توانند با استفاده از امکانات موجود در این مجموعه، محصول خود را به مرحله تولید و تجاری‌سازی برسانند.

ادجوانت سیستمی محصولی وارداتی است، در ایران تولید نمی‌شود و در جهان تنها چند کشور معدود توانایی ساخت آن را دارند؛ با بهره‌برداری از این ساختمان اما، ادجوانت سیستمی اختصاصی موسسه رازی که نتیجه ۱۳ سال کار مطالعاتی و پژوهشی محققان موسسه رازی است و در ساخت واکسن رازی کووپارس مورد استفاده قرار گرفت، در این ساختمان به تولید خواهد رسید. (ادجوانت سیستمی به عنوان آخرین نسل ادجوانت‌ها در جهان شناخته می‌شود.)

در ساخت این پروژه، از صفر تا صد، تمام اصول و قوانین GMP جهانی و استانداردهای اروپایی رعایت و اجرا شده و مقدمه‌ای برای همکاری‌های مشترک جهانی است.

تجهیزات و دستگاه‌های نصب شده در این ساختمان، از معتبرترین شرکت‌های سازنده خریداری و از جدیدترین تکنولوژی‌های صنعت واکسن‌سازی استفاده شده است.

هزینه ساخت این ساختمان و خط تولید آن ۴۵۰ میلیارد ریال و سه میلیون یورو بوده است./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.