شجاعانه گوترش در منشوری کردن رژیم صهیونیستی

امیرعبداللهیان از دبیر کل سازمان ملل در فعال کردن ماده ۹۹ منشور این سازمان در مورد فلسطین قدردانی کرد

وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی با دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: استفاده از ماده ۹۹ منشور ملل متحد، اقدامی شجاعانه از سوی شما برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی بوده و مورد حمایت افکار عمومی جهان است.

به گزارش شهروند آنلاین، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه تماس‌ها و رایزنی‌های  دیپلماتیک، با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد تحولات فلسطین گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

امیرعبداللهیان ضمن قدردانی از اقدام گوترش در فعال کردن ماده 99 منشور ملل متحد در مورد تحولات فلسطین و نسل‌کشی در غزه تاکید کرد: استفاده از ماده 99 منشور ملل متحد، اقدامی شجاعانه از سوی شما برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی بوده و مورد حمایت افکار عمومی جهان است.

امیرعبداللهیان به اوضاع بغرنج و ناگوار انسانی در جنوب غزه و آوارگی و سرگردانی زنان و کودکان در سرمای زمستان در بیابان‌های جنوب غزه اشاره کرد و تسریع در ایجاد بازدارندگی در مقابل جنایات رژیم اسراییل و حمایت از شهروندان فلسطینی از جمله گشایش فوری مرز رفح برای ارسال کمک‌های انساندوستانه  و توقف کوچ اجباری را خواستار شد.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن اشاره به گفت‌وگوی تلفنی خود با رهبران مقاومت فلسطین گفت: تا زمانی که آمریکا از جنایات رژیم صهیونیستی و ادامه جنگ حمایت می‌کند، نه تنها گسترش دامنه جنگ که روی داده، بلکه احتمال انفجار غیرقابل کنترل در وضعیت منطقه وجود دارد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: ادعای رژیم اسراییل مبنی بر لغو آتش‌بس از سوی حماس سراسر کذب است و علیرغم تلاش‌ها برای استمرار آتش‌بس، حمایت واشنگتن از تداوم حملات نظامی رژیم اسرائیل، رسیدن به یک آتش‌بس پایدار را دشوار ساخته است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این گفت‌وگوی تلفنی گفت: اوضاع انسانی در غزه فاجعه‌بار است و فعال شدن ماده 99 منشور سازمان ملل متحد از سال 1989 تاکنون صورت نگرفته است، اما به دلیل اوضاع پیچیده در غزه و فلسطین، فرآیند مذکور فعال شده است و لزوم آتش‌بس فوری در غزه بیش از گذشته احساس می‌شود ‌و باید توقف بشردوستانه ایجاد و از گسترش تنش‌ها در منطقه جلوگیری شود.

دبیرکل سازمان‌ ملل متحد بر لزوم استمرار این تلاش‌ها تا تحقق حقوق فلسطین و تشکیل دولت فلسطینی بر مبنای قطعنامه‌های قبلی مصوب سازمان ملل تاکید کرد./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.