چراغ سبز ایران و سوریه به تجارت آزاد

معاون اول رئیس جمهور بت بیان اینکه توافقات خوبی در زمینه‌های مختلف میان تهران و دمشق به امضا رسیده که عملیاتی شدن آنها با جدیت پیگیری می‌شود، گفت: با مشارکت ایران در بازسازی سوریه، مردم این کشور نتایج و آثار مثبت آن را احساس خواهند کرد.

به گزارش شهروند آنلاین، پانزدهمین نشست کمیته عالی مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه ظهر امروز – شنبه ۱۸ آذرماه – با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و حسین عرنوس نخست‌وزیر سوریه برگزار شد و در حاشیه آن یادداشت تفاهم نشست و ۶ سند همکاری به امضای مسئولان‌ عالی‌رتبه دو کشور رسید.

او در این نشست با ابراز خرسندی از برگزاری پانزدهمین کمیسیون عالی مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و سوریه گفت: بسیار خرسند هستیم که این کمیته پس از وقفه‌ای طولانی برگزار شد و به تصمیمات و توافقات خوبی نیز دست پیدا کردیم.

او از سفر رئیس جمهور ایران به سوریه به عنوان نقطه عطفی در روابط و مناسبات تهران ـ دمشق یاد کرد و گفت: در سفر آیت‌الله رئیسی به سوریه ۱۶ سند همکاری میان دو کشور به امضا رسید که باید تلاش کنیم این اسناد همکاری به همراه توافقاتی که امروز میان دو کشور منعقد شد با جدیت عملیاتی شود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه امروز در کمیته عالی مشترک همکاری‌های دو کشور مباحث و موضوعات متعددی در بخش‌های مختلف نفت، ‌گاز، ‌برق، ‌صنعت، تجارت آزاد و گردشگری مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت، اظهار داشت: توافقات خوبی در زمینه‌های بازسازی کارخانه‌های آسیب‌دیده سوریه توسط شرکت‌های ایرانی و همچنین صدور خدمات فنی و مهندسی و همکاری‌های بخش کشاورزی میان دو کشور منعقد و پنج کمیته نیز برای پیگیری این موضوعات تعیین و مشخص شد.

او اظهار امیدواری کرد با اجرای این توافقات و مشارکت جدی ایران در بازسازی سوریه، مردم این کشور نتایج و آثار مثبت این توافقات را در حل مسائل و رفع مشکلات و ارتقای سطح رفاه احساس کنند.

حسین عرنوس، نخست‌وزیر سوریه نیز در این نشست با تاکید بر اینکه تهران و دمشق دیدگاه‌های مشترکی در خصوص جنگ ظالمانه رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه دارند، گفت: محور مقاومت اجازه نخواهد داد رژیم صهیونیستی به اهداف خود برای بیرون راندن مردم غزه دست پیدا کند.

او دیدارها و مذاکرات روسای جمهور دو کشور در سفر آیت‌الله رئیسی به دمشق را نقطه عطفی مهم و سرنوشت‌ساز برای گسترش هر چه بیشتر مناسبات دوجانبه ارزیابی و خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم توافقات و اسنادی که میان دو کشور به امضا رسیده به صورت جدی اجرایی شود.

او افزود: طی چند ماه گذشته توانسته‌ایم گام‌های مثبتی برداریم و اقداماتی که طی سالیان سال معطل مانده بود را به نتیجه برسانیم که این نشانگر مسئولیت‌پذیری هر دو کشور برای گسترش مناسبات دوجانبه است.

نخست‌وزیر سوریه با اشاره به مذاکرات دو هیات در خصوص موضوعات مختلف، گفت: در این مذاکرات تصمیمات و توافقات خوبی در حوزه همکاری‌های بانکی، تجارت آزاد، بیمه، انرژی و گردشگری اتخاذ شد و تاکید مسئولان دو کشور این است که این توافقات هرچه سریع‌تر عملیاتی شود.

او اظهار امیدواری کرد با پیگیری جدی مسئولان دو کشور شاهد نتایج و دستاوردهای ملموس در گسترش مناسبات و ارتقای سطح همکاری‌های دو کشور باشیم و ملت‌های دو کشور آثار و نتایج این توافقات را احساس کنند.

پس از این نشست، یادداشت تفاهم پانزدهمین نشست کمیته عالی مشترک ایران و سوریه به امضای معاون اول رئیس‌جمهور ایران و نخست‌وزیر جمهوری عربی سوریه رسید. علاوه بر این با هدف توسعه بیش از پیش روابط تهران – دمشق و در راستای توافق روسای جمهور دو کشور پس از سفر رئیسی به سوریه، مسئولان عالی ذیربط ۶ سند همکاری را امضا کردند.

در همین زمینه پیوست اصلاحی موافقت‌نامه تجارت آزاد جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه میان وزارت صنعت معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران و وزارت اقتصاد و تجارت خارجی جمهوری عربی سوریه، سند همکاری‌های گردشگری میان وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران و وزارت گردشگری سوریه، سند همکاری در زمینه آثار باستانی و موزه بین موزه ملی جمهوری اسلامی ایران و اداره کل آثار باستانی و موزه جمهوری عربی سوریه، سند همکاری‌های وزرشی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه، سند همکاری میان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و کتابخانه ملی الاسد جمهوری عربی سوریه و سند همکاری‌های بانکی بین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی سوریه در حضور محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور و نخست‌وزیر جمهوری عربی سوریه به امضا مسئولان ذیربط در دو کشور رسید.

همچنین وزرای صنعت، معدن و تجارت، نیرو، ‌اقتصاد، ورزش و جوانان، ‌جهاد کشاورزی، نفت، ‌میراث فرهنگی، ‌گردشگری و صنایع دستی و رئیس کل بانک مرکزی کشورمان نیز در این نشست حضور داشتند./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.