مینی‌پالایشگاه بیرجند؛ از آتش‌سوزی تا خودسوزی

انفجار مجدد و مهیب در مینی‌پالایشگاه هیدروکربن در شرایطی روی داد که به گفته فرماندار بیرجند آتش به همه مخازن رسیده است.

به گزارش شهروند آنلاین،فرماندار بیرجند گفت: در حال حاضر آتش به تمامی مخازن مینی‌پالایشگاه منطقه ویژه اقتصادی بیرجند به تعداد ۱۸ مخزن سرایت کرده و حجم آتش افزایش یافته است.

علی فاضلی فرد عصر یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تاکنون سه مورد از مخازن این مینی پالایشگاه منفجر شده‌ و آتش به تمامی مخازن سرایت کرده‌ است.

او با اشاره به وجود ۱۸ مخزن در این مینی‌پالایشگاه گفت: در حال حاضر همه این مخازن در آتش شعله‌ور هستند و به دلیل انفجاری که هر لحظه وجود داشت نیروهای امدادی از صحنه خطر عقب رفتند.

فرماندار بیرجند تصریح کرد: به دلیل حجم زیاد آتش عملا مخازن و ذخایر اشتعال‌زا (مشتقات نفتی) آنها باید در آتش بسوزد اگرچه با پیگیری‌های استاندار درخواست امداد هوایی داشتیم اما با این نوع مواد سوختی که در این مخازن است، ریختن آب کاربرد ندارد.

او افزود: اگر بتوانیم از بالا فوم سنگین را روی کانون حادثه بریزیم، کمک کننده خواهد بود که البته هنوز تصمیمی در این خصوص گرفته نشده اما اعلام نیاز کردیم و پیگیر هستیم.

آتش‌سوزی در یکی از مخازن ۲۵۰ تُنی مینی‌پالایشگاه هیدروکربن منطقه ویژه اقتصادی بیرجند ساعت هشت و ۴۵ دقیقه امروز اعلام شد و بلافاصله عوامل امدادی وارد عمل شدند که تقریبا اطفای حریق پیشرفت داشت اما از حدود ساعت ۱۰ و ۴۰ دقیقه آتش به مخازن دیگر هم سرایت پیدا کرد.

با توجه به مدیریت شرایط، این حادثه تاکنون خسارت جانی نداشته و فقط یک نفر به صورت سرپایی توسط اورژانس مداوا شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی هم ساعاتی قبل گفت: دستور تخلیه داخل و اطراف مینی‌پالایشگاه منطقه ویژه اقتصادی بیرجند به منظور حفظ جان افراد صادر شده است.

محمدعلی آخوندی افزود: شرایط آتش‌سوزی در منطقه وارد مرحله‌ای شده که باید اجازه دهیم خودسوزی انجام شود و به فکر حفظ جان امدادگران و افرادی باشیم که در منطقه حضور دارند.

او گفت: با توجه به گستردگی حجم آتش، تمامی نیروهای امدادی از اورژانس، هلال احمر و آتش نشانی، فرودگاه، شرکت نفت و سپاه در منطقه مستقر هستند و نهایت تلاش بر این است که از گسترش آتش جلوگیری کنیم.

همچنین نشست مدیریت بحران برای وضعیت حادثه آتش‌سوزی منطقه ویژه اقتصادی بیرجند و اتخاذ راهکارهای لازم به منظور اطفای حریق به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی و بعد از بازدیدهای میدانی و جلسات تصمیم گیری مکرر که در صحنه حادثه انجام شده، امروز در این منطقه برگزار شد.

وزیر کشور هم در تماس تلفنی با استاندار خراسان جنوبی جویای وضعیت آتش‌سوزی در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند شد.

منطقه ویژه اقتصادی بیرجند در کیلومتر ۹ محور بیرجند – اسدیه است و تا مرکز استان حدود ۱۵ کیلومتر فاصله دارد./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.