رتبه هفدهمی ایران در تولید علم در دنیا

رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) گفت: بر اساس استنادات انجام شده و آخرین ارزیابی‌ها ، جایگاه ایران در تولیدات علمی فناوارانه در بین کشورهای جهان ۲۷ است و ایران اسلامی در تولیدات علمی در رتبه هفدهم دنیا قرار گرفته است.

به گزارش شهروند آنلاین، سید احمد فاضل زاده حقیقی روز دوشنبه با اعلام نتایج ارزیابی تولیدات فناورانه، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران از نظر تعداد استنادهای پروانه‌های ثبت اختراع به تولیدات علمی، در میان کشورهای اسلامی رتبه دوم را به دست آورده است.

او افزود: در بازه زمانی ۱۰ ساله تا ۲۰۲۱، ایران با هشت هزار و ۸۸۴ استناد از پروانه‌های ثبت اختراع رتبه دوم کشورهای اسلامی را کسب کرده و عربستان و ترکیه اول و سوم شده‌اند.

رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام توضیح داد: بر اساس این شاخص، می‌توان نتیجه گرفت که پیشرفت‌ها و نوآوری‌های فناورانه تا چه حد بر دستاوردها و یافته‌های پژوهش‌های علمی استوار است.

او ادامه داد: در بازه ۱۰ ساله ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱، بیش از ۹۹ میلیون مدرک علمی در سطح جهان تولید شده است که از این شمار یک میلیون و ۳۴۱ هزار و ۷۳۲ مدرک در پروانه‌های ثبت اختراع مورد استناد قرار گرفته است.

فاضل‌زاده گفت: در این مدت ۷۵۲ هزار و ۴۲۱ مدرک علمی با وابستگی سازمانی ایران منتشر شده است که از این ۱۳ هزار و ۵۴ مدرک توسط ۲۲ هزار و ۲۴۸ پروانه ثبت اختراع مورد استناد قرار گرفته است.

رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام یادآور شد: اثرگذاری علمی را بیشتر با استناد بررسی می‌کنند و شمارش استنادهای دریافتی در مدارک علمی امری رایج در مطالعات علم سنجی است، اما این استنادها در محیط‌های فناورانه به عنوان اثرگذاری علم بر فناوری در نظر گرفته می‌شود./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.