اشتغال‌زایی ۱۰۰ درصدی در ۷ استان کشور

آخرین آمار اشتغال در ۱۴۰۲

معاون اشتغال وزارت کار درباره آخرین آمار ایجاد اشتغال در سال جاری گفت: از بین ۹۳۷ هزارشغل ثبت شده در سامانه رصد، حدود ۶۷۴هزار شغل به صورت دقیق صحت‌سنجی شده‌اند و از تعهدات امسال به صورت قطعی انجام شده است.

به گزارش شهروند آنلاین،محمود کریمی بیرانوند، معاون اشتغال وزارت کار در گفت‌وگو با تسنیم، درباره آخرین وضعیت برگزاری جلسات شورای عالی اشتغال گفت: منتظر اعلام زمان جلسات از سوی دفتر ریاست جمهوری هستیم.

او درباره ساماندهی دستفروشان گفت: دستفروشان بعد از اخذ مجوز آغاز به کار می‌کنند. صدور مجوز به عهده درگاه ملی مجوزها است.در این مدت نشست‌های زیادی در وزارت اقتصاد داشته‌ایم. طرح مشترکی هم برای ساماندهی دستفروشان آماده کرده‌ایم، وزارت کار اعلام آمادگی کرده است. وزارت اقتصاد در حال آماده کردن زیرساخت‌های فناوری اطلاعات برای اعطای مجوز به متقاضیان هستند تا چند وقت آینده اجرا می‌شود.

کریمی بیرانوند درباره آخرین وضعیت ایجاد اشتغال گفت:در تابستان 1401فاصله میان بالاترین و پایین‌ترین نرخ بیکاری در کشور 17.1 درصد بوده که نشان از نابرابری بسیار زیاد نرخ بیکاری دارد. آمار تابستان امسال نابرابری نرخ بیکاری به 7.4 درصد رسیده که 10درصد کاهشی بوده است.

او با بیان اینکه نابرابری نرخ بیکاری میان‌ استان‌ها رو به کاهش است افزود: تعهد ایجاد اشتغال در سال 1402 حدود یک میلیون و 88هزار شغل بوده است که مطابق آمار ارائه شده در سامانه رصد,93هزار و 93مورد ثبت شده است. یعنی حدود 86درصد از تعهدات ایجاد شده است.

معاون  اشتغال وزارت کار بیان کرد: استان‌های هرمزگان، مرکزی، سمنان، قزوین، خراسان جنوبی، بوشهر و ایلام به 100درصد تعهد خود عمل ایجاد اشتغال خود کرده‌اند. استان هایی که کمترین تعهد خود عمل کرده‌اند استان‌های چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، قم و اصفهان هستند.

کریمی بیرانوند درباره صحت‌جنسی ایجاد شغل گفت: بازار کار و اشتغال از چند جهت بررسی می‌شود که یکی از این مسیرها مربوط به آماری است که از سوی مرکز آمار ایران اعلام می‌شود. سازمانی که مستقل است و ذیل سازمان برنامه و بودجه فعالیت می‌کند شاخص‌های آماری آن ربطی به دولت‌های مختلف ندارد و طبق استانداردهای جهانی است. دومین مرجع برای سنجش فضای کار، بیمه‌شدگان تامین اجتماعی و سومین منبع آمار مربوط به سامانه رصد ملی وزارت کار است.

او گفت: مرکز آمار در سال 5بار نرخ بیکاری را اعلام می‌کند، 4بار در فصل و یک بار سالیانه که 2ماه پس از پایان هر سال اعلام می‌شود. زمانی که نرخ بیکاری فصلی اعلام می‌شود، نباید فصل به فصل مقایسه کرد باید با همان بازه زمانی در سال قبل مقایسه شود.

معاون اشتغال وزارت کاربیان کرد:در سامانه رصد، علاوه بر درصد شغل ایجاد، یک درصد صحت‌سنجی هم داریم,متوسط صحت‌سنجی کل کشور، 72.85درصد است. یعنی ازبین 937هزارشغل ثبت شده در سامانه رصد، حدود 674هزار شغل  به صورت دقیق صحت‌سنجی شده‌اند و از تعهدات امسال به صورت قطعی انجام شده است./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.