حرکت تدریجی به سمت آتش‌بس

امیرعبداللهیان از ادعای آمریکا درباره دستیابی به توافق در جنگ غزه تا پایان سال میلادی خبر داد

وزیر امور خارجه گفت: به رغم تداوم جنایات جنگی و محاصره غزه از سوی رژیم صهیونیستی، آمریکا مدعی است که تا قبل از پایان سال میلادی و طی روزهای آینده، نوعی از توافق در دسترس خواهد بود.

به گزارش شهروند آنلاین، حسین امیرعبداللهیان روز چهارشنبه پس از دیدار با شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر در جمع خبرنگاران گفت: یکی از موضوعات مورد توجه ما در گفت‌وگوها مساله فلسطین و تلاش‌ها برای توقف جنایات جنگی و نسل‌کشی رژیم صهیونیستی علیه ساکنان غزه و کرانه باختری و ارسال گسترده کمک‌های انسان دوستانه بود.

وزیر امور خارجه ادامه داد: مذاکرات دیپلماتیک نشان می‌دهد که منطقه به مرور به سمت یک آتش‌بس می‌رود و گفت‌وگوهای مستقیم و غیرمستقیمی که بتواند به این وضعیت فاجعه‌بار در غزه پایان دهد و یا حداقل در مسیر کاهش آلام مردم فلسطین از جمله ساکنان غزه و کرانه باختری گام برمی‌دارد.

امیرعبداللهیان افزود: آمریکا مدعی است که در تلاش است تا قبل از پایان سال میلادی و روزهای آینده نوعی از توافق در دسترس باشد.

او افزود: رژیم اسرائیل همچنان بر روش‌های جنگی، تداوم جنایات جنگی و وضعیت محاصره انسانی غزه پافشاری دارد، اما تلاش‌های منطقه‌ای هم در جریان است.

وزیر امور خارجه گفت: طبعا مقامات حماس که طرف اصلی این ماجرا به نمایندگی از ملت فلسطین و ساکنان غزه هستند معتقدند در سایه تداوم جنگ و کشتار زنان و کودکان دستیابی به توافق یک امر واقعی نیست و اگر آمریکا و طرف‌های مقابل در این مساله جدی هستند باید بعد از برقراری نوعی آتش‌بس وارد گفت‌وگو برای چگونگی تحقق یک آتش‌بس پایدار و رفع محاصره کامل انسانی شوند.

او خاطرنشان کرد: بخشی از رایزنی‌ها با مقامات و رهبران حماس و اسماعیل هنیه متمرکز بر وضعیت مقاومت بود من از هنیه شنیدم که به‌رغم همه صحنه‌های تلخی که در غزه می‌بینیم حداکثر ۱۴ درصد امکانات دفاعی و نیروی انسانی مقاومت تاکنون درگیر صحنه مقاومت و جنگ بوده و برای ماهها سعی کردند که برنامه‌ریزی داشته که باشند تا بتوانند در این جنگ نابرابر به طور مستمر هم پایداری فلسطین و غزه را نشان دهند و هم به طور شبانه‌روز بتوانند واکنش میدانی نسبت به تجاوزات رژیم صهیونیستی داشته باشند.

امیرعبداللهیان با اشاره به دیدار امروز خود گفت: با جناب آقای شیخ محمد نخست‌وزیر قطر هم راجع به موضوع فلسطین و طرح‌های سیاسی گفت‌وگو و مشورت داشتیم که جزییات آن را در زمان خود اعلام خواهیم کرد.

او افزود: در عین حال با استفاده از فرصت حضور در قطر در خصوص همکاری‌های اقتصادی، تجاری، گردشگری و موضوعاتی که در مناسبات دوجانبه بین دو کشور وجود دارد گفت‌وگو کردیم. برخی دیگر از مسائل در پی دیدار سران دو کشور حل و فصل شده و در مسیر خوب و به سرعت در حال پیش رفتن است و در برخی دیگر از مباحث همچنان نیازمند پیگیری بیشتر توسط سفارتخانه‌های دو کشور است. سفرای ما در پایتخت‌های دو کشور هم فعالانه موضوعات رو پیگیری می‌کنند./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.