خواهرخواندگی گلستان با همسایگان خزر

بذرپاش:گلستان نقش به‌سزایی در توسعه ترانزیتی کشور دارد

وزیر راه و شهرسازی گفت: توسعه بنادر و ارتباطات بندری در گلستان و انعقاد پیوندهای خواهرخواندگی دریایی با پنج کشور همسایه دریای خزر یکی از برنامه‌های دولت برای این استان شمالی است.

به گزارش شهروند آنلاین، مهرداد بذرپاش که رئیس جمهور را در سفر استانی به گلستان همراهی می‌کند روز جمعه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: دسترسی به دریا ویژگی منحصر به‌فرد گلستان است که در همین راستا توسعه بنادر و ارتباطات بندری و پیوندهای خواهرخواندگی دریایی با پنج کشور همسایه دریای خزر در دستور کار جدی دولت قرار دارد.

او بر ضرورت تقویت زیرساخت‌های بندری گلستان تاکید کرد و افزود: پس از ابلاغ سیاست‌های دریاپایه رهبر معظم انقلاب، سرمایه‌گذاری در حوزه بنادر و دریانوردی شتاب گرفت و در روزهای گذشته حدود ۳۰ قرارداد با بخش خصوصی و عمومی به ارزش ۵۵۰ هزار میلیارد تومان منعقد شد که برخی از این قراردادها متعلق به گلستان است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به قرارگیری گلستان در مسیر کریدور شمال- جنوب گفت: گلستان به سبب همجواری با ترکمنستان از ظرفیت ویژه‌ای برخوردار است و به‌تازگی مذاکرات خوبی با این کشور برای ایجاد بازارچه‌های مرزی مشترک و دسترسی ترانزیتی استان به کشورهای آسیای میانه انجام شده است.

بذرپاش با بیان اینکه گلستان نقش به‌سزایی در توسعه ترانزیتی کشور دارد، افزود: در هشت ماهه امسال ترانزیت کشور رشد ۳۰ درصدی داشته است.

او ادامه داد: یکی از دسترسی‌های ترانزیتی گلستان، شاهراه‌های شمالی و جنوبی است که دولت عزم خود را برای تقویت زیرساخت‌های این بخش جزم کرده تا به پیشرفت و توسعه این استان کمک کند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: روز گذشته افزون بر لایروبی خلیج گرگان، ۸۵ کیلومتر راه‌های اصلی و ۴۵ کیلومتر راه‌های روستایی گلستان به بهره‌برداری رسید که مجموع ارزش ریالی پروژه‌های راه‌های اصلی گلستان ۴۵ هزار میلیارد ریال بود.

بذرپاش به ساخت یک‌هزار و ۲۰۰ کیلومتر راه روستایی جدید در کشور از ابتدای امسال تاکنون اشاره کرد و یادآور شد: بهسازی و بهبود کیفیت راه‌ها از دیگر اولویت‌های اصلی ما است.

او با اشاره به اینکه جاده‌ها و راه‌ها در نقاط شرقی و غربی گلستان رشد خوبی داشته اما نقاط شمالی و جنوبی استان در حوزه راه دچار فقر است، بیان کرد: تلاش دولت رفع این محرومیت‌ها و شتاب‌بخشی به پروژه‌های حوزه راه و شهرسازی به ویژه تکمیل مسیر آزادشهر به سمنان است.

به گزارش ایرنا، «مهرداد بذرپاش» وزیر راه و شهرسازی همراه با رئیس‌ جمهور در دومین سفر هیات دولت به گلستان روز پنجشنبه عازم این استان شد.

سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌ جمهور در یازدهمین سفر استانی دور دوم برای دیدار با مردم، بررسی مصوبات سفر دور اول و افتتاح هزاران پروژه کلان، متوسط و کوچک، صبح دیروز (پنجشنبه) از طریق فرودگاه بین‌المللی شهدای گرگان وارد گلستان شد.

افتتاح لایروبی کانال ارتباطی دریا و خلیج گرگان، افتتاح متمرکز پروژه‌های آب، برق و فاضلاب از جمله بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب گنبدکاووس پس از ۳۰ سال، شروع مجدد عملیات اجرایی پتروشیمی گلستان پس از ۱۸ سال، از جمله برنامه‌های روز اول سفر استانی رئیس جمهور در گلستان بود.

شماری از وزیران و معاونان رئیس جمهور،رئیسی را در این سفر ۲ روزه همراهی می‌کنند./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.