خواست جدید ایکائو از ایران در مورد سقوط هواپیمای اوکراین

تحقیقات باید تا 12 ماه پس از حادثه به پایان برسد

سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) از ایران می‌خواهد تحقیقات خود درباره سقوط بوئینگ 737 اوکراین در حوالی تهران را تسریع کند

به گزارش «شهروندآنلاین» این سازمان در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر شد، اعلام کرد: «شورای ایكائو امروز (ششم نوامبر) از جمهوری اسلامی ایران خواست كه تحقیقات در مورد حادثه مربوط به سقوط  دلخراش پرواز PS752 هواپیمایی بین‌المللی اوكراین در هشتم ژانویه سال‌جاری را تسریع كند.» ایکائو یادآور شد که این تحقیقات طبق استانداردهای بین‌المللی باید تا  12 ماه پس از چنین حوادثی به پایان برسد.

هواپیمای بوئینگ 737 شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین هشتم ژانویه، چند دقیقه پس از پرواز از فرودگاه تهران سقوط کرد. 176 نفر از جمله  شهروندان افغانستان، آلمان، ایران، کانادا و اوکراین و همچنین شهروندان انگلیس و سوئد کشته شدند. یازدهم ژانویه، ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعتراف کرد که هواپیما به اشتباه توسط خدمه پدافند هوایی این کشور سرنگون شده است.

پیشتر اوکراین  اطلاع داده بود که ایران آماده است مسئولیت کامل این واقعیت را که یک بوئینگ مسافربری 737-800 شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین را سرنگون کرده، به عهده خود بگیرد.

دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه اوکراین سخنان یوگنی ینین، معاون وزیر امور خارجه این کشور در مورد دیدار او با منوچهر مرادی، سفیر ایران در اوکراین را نقل کرده بود که گفت: «آمادگی ایران برای بر عهده گرفتن مسئولیت کامل سرنگونی هواپیمای اوکراینی و همچنین اراده سیاسی رهبری ایران برای حل‌وفصل نهایی و عادلانه همه مسائل مربوطه، وقوع  تحولات مثبت در جریان مذاکرات در این‌باره در تهران را تأیید می‌کند.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.