وتو به سبک آمریکایی!

اکسفام: شکست شورای امنیت برای آتش‌بس در غزه غیرقابل فهم است

سازمان بین‌المللی امدادرسانی «اکسفام» با انتقاد از عملکرد شورای امنیت خواستار آتش‌بس فوری و دائمی در غزه شد و اعلام کرد: شکست شورای امنیت در ایجاد آتش‌بس در غزه غیرقابل فهم است.

به گزارش شهروند آنلاین به نقل از الجزیره، مدیر سازمان اکسفام در خاورمیانه در اظهاراتی گفت که شکست شورای امنیت در ایجاد آتش‌بس در غزه امری سخت و غیرقابل فهم است.

او افزود: ایجاد آتش‌بس فوری و دائمی در نوار غزه تنها راه کمک‌رسانی با سرعت و حجم مطلوب است.

در پی فشارهای جهانی به آمریکا به عنوان حامی سرسخت رژیم اسرائیل برای توقف بمباران نوار غزه به تلافی عملیات طوفان الاقصی، شورای امنیت سازمان ملل سرانجام جمعه شب قطعنامه‌ای را که خواستار کمک‌های بشردوستانه بیشتر به غزه شده است، پس از یک هفته تاخیر به تصویب رساند.

به گزارش ایرنا، این قطعنامه در جلسه علنی روز جمعه شورای امنیت ۱۳ رای مثبت از ۱۵ رای اعضای شورای امنیت را کسب کرد و آمریکا و روسیه به عنوان دو عضو دائم دارای حق وتو در این شورا، به این قطعنامه رای ممتنع دادند. به این ترتیب این قطعنامه بدون هیچ رای مخالفی به تصویب رسید.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه اول دی ماه ۱۴۰۲در جلسه رای‌گیری خود، در پی وتو شدن قطعنامه تعدیل شده روسیه، این قطعنامه‌ را از دیدگاه آمریکا و به‌ منظور گسترش حجم کمک‌رسانی به ساکنان غزه تصویب کرد.

آمریکا اعلام کرده بود که از جدیدترین پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت درباره غزه حمایت می‌کند. در این قطعنامه از درخواست “آتش‌بس موقت” خودداری شده است. قطعنامه تصویب شده شورای امنیت از همه طرف‌ها می‌خواهد که «ارسال فوری، ایمن و بدون مانع کمک‌های بشردوستانه به صورت انبوه» را به طور مستقیم به غیرنظامیان فلسطینی تسهیل و امکان‌پذیر کنند و به رژیم اسرائیل نیز امکان می‌دهد بر اسال کمک‌ها به غزه کنترل داشته باشد.

این قطعنامه همچنین از طرف‌ها می‌خواهد «شرایط را برای توقف پایدار خصومت‌ها ایجاد کنند». نسخه اولیه خواستار توقف جنگ بود، در حالی که پیش‌نویس دوم خواستار «تعلیق» جنگ برای ارائه کمک بود.

از دیگر بندهای این قطعنامه آن است که «استفاده از تمام مسیرهای موجود به سراسر نوار غزه» برای ارسال کمک‌ها تسهیل شود.

قطعنامه از دبیرکل سازمان ملل نیز خواسته است که یک مقام را برای نظارت بر ارائه کمک‌ها منصوب کند و از آن مقام می‌خواهد یک ساز وکار سازمان ملل برای تسریع کمک‌ها ایجاد کند. این نشان دهنده تفاوت دیگر با متن اولیه است. پیش‌نویس اولیه از دبیرکل سازمان ملل درخواست کرده بود تا مکانیزمی الزام‌آور برای کمک‌های سریع ایجاد کند.

قطعنامه تصویب شده شورای امنیت همچنین خواستار آزادی “اسرا” و ورود سوخت کافی به غزه برای رفع نیازهای بشردوستانه است.

به بیان دیگر، از نگاه تحلیلگران مسائل بین الملل می‌توان گفت آمریکا در نشست علنی روز جمعه شورای امنیت در واقع، دوباره هرگونه توقف یا تعلیق یا آتش‌بس فوری را وتو کرد و قطعنامه‌ای در شورای امنیت به تصویب رسید که همچنان به رژیم صهیونیستی اجازه تداوم حملاتش را بدون هراس از مجازات بین‌المللی می‌دهد./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.