کمک ۲۰ میلیون تومانی بلاعوض برای مناسب‌سازی خانه‌ معلولان

رئیس دبیرخانه پیگیری و هماهنگی مناسب‌سازی کشور گفت: برای مناسب‌سازی خانه‌های افراد دارای معلولیت اکنون ۲۰ میلیون تومان بلاعوض پرداخت می‌شود که ممکن است این مبلغ افزایش یابد.

به گزارش شهروند آنلاین،غلامرضا رضایی‌فر در گفت و گو با ایرنا بابیان اینکه مردم می‌توانند مشکل مناسب‌سازی منزل خود را با سامانه معبر مطرح کنند و این مورد در سامانه مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، افزود: تمام شهروندان در صورت داشتن مشکل مناسب‌سازی می‌توانند به سامانه معبر با شماره ۳۰۰۰۰۱۲۳۲۲ پیامک ارسال کنند.

او با بیان اینکه سامانه معبر سامانه خوبی است اما تاکنون از ظرفیت آن خوب استفاده نشده است، افزود: شهروندان می‌توانند از طریق سامانه معبر، فردی که در خانه‌اش مشکل جسمی دارد و خانه‌اش دسترس‌پذیری ندارد، به ما معرفی کنند و ما از طریق واحدهای مربوطه ۲۰ میلیون تومان بلاعوض می‌پردازیم و سعی می‌شود برای مناسب‌سازی آن خانه اقدام شود.

او ادامه داد: برای مناسب‌سازی و تغییرات سرویس بهداشتی و تردد به حیاط یا آشپزخانه، کمک می‌کنیم و مشاوره می‌دهیم. اگر مناسب‌سازی مربوط به محل زندگی آنها باشد، ما با شهرداری و اگر مربوط به محل کار باشد با دستگاه مربوطه هماهنگ می‌کنیم.

عمده پیام‌های سامانه معبر مربوط به شهرداری است

رئیس دبیرخانه پیگیری و هماهنگی مناسب‌سازی کشور گفت: بیشتر پیام‌هایی که به سامانه معبر می‌دهند، غیرمربوط است البته بیشتر پیام‌های سامانه و تلفن‌های helpline یا اورژانس اکثر قریب به اتفاق پیام‌ها خواسته یا ناخواسته غیرمرتبط است. طبیعی است چون بسیاری از افراد نمی‌دانند یا اشتباه می‌کنند.

رضایی‌فر افزود: بسیاری از افراد به این سامانه در رابطه با مستمری پیام می‌دهند یا کارهای دیگری با سازمان بهزیستی دارند و پیام می‌دهند که ما آنها را هم هدایت می‌کنیم که از کدام مسیر باید به پاسخ خود برسند. اما بسیاری از پیام‌ها کاملا بی‌ربط است و عمده پیام‌هایی که مرتبط است، مربوط به شهرداری و بعد سازمان بهزیستی است و ما آنها را به شهرداری ارجاع می‌دهیم.

او ادامه داد: با ارسال پیام مرتبط به سامانه معبر، ما از طریق واحد خود با استان مربوطه مکاتبه می‌کنیم و بعد از چند هفته، نامه “پیرو” می‌زنند یا حتی با تماس تلفنی یا مراجعه حضوری سعی می‌کنند آن مشکل برطرف شود.

گاهی برای رفع مشکل مناسب‌سازی باید ماه‌ها منتظر بود

رئیس دبیرخانه پیگیری و هماهنگی مناسب‌سازی کشور گفت: گاهی مناسب‌سازی در پروژه‌های عمرانی قرار می‌گیرد؛ مثلا خیابانی مشکل دارد و شهرداری پاسخ می‌دهد که این مساله جزو پروژه‌های عمرانی سال آینده است وتامین اعتبار نشده است. ما این مسائل را به اطلاع فرد می‌رسانیم که شما باید چند ماه صبر کنید.

رضایی‌فر افزود: برخی مسائل مناسب‌سازی نیز هزینه زیادی نمی‌خواهد، همکاری می‌کنند و برطرف می‌شود که بسیار اتفاق افتاده است اما گاهی اوقات نیز انجام نمی‌شود.

او ادامه داد: برخی از اقدامات زمانبر است. اغلب دستگاه‌ها برای مناسب‌سازی همکاری می‌کنند. به نظر می‌رسد چندان از ظرفیت سامانه معبر استفاده نمی‌شود و باید در این زمینه اطلاع‌رسانی بیشتری شود./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.