جریمه ۵میلیون‌تومانی برای فروش داروی سقط جنین

تخلف پلت‌فرم‌ها در فروش اینترنتی دارو

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به ضوابط فروش اینترنتی داروها گفت: یکی از پلت‌فرم‌ها که داروی سقط جنین فروخته بود، فقط ۵میلیون تومان جریمه شده است.

به گزارش شهروند آنلاین، فروش اینترنتی دارو در پلت‌فرم‌های مختلف، یکی از پربحث‌ترین مسائل در سازمان غذا و دارو طی ماه‌های گذشته بوده است. چندماه پیش، هیات مقررات‌زدایی مصوب کرده بود که پلت‌فرم‌های عرضه دارو که دارای مجوز از اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی و یا سایر مراجع صدور مجوز کسب‌وکارهای اینترنتی باشند، دیگر برای عرضه دارو نیازی به دریافت مجوز جدید از سازمان غذا و دارو نداشته باشند اما این مصوبه با مخالفت سازمان غذا و دارو ابطال شد.

سازمان غذا و دارو در این مدت بارها مخالفت خود را با فروش دارو در پلت‌فرم‌های فروش اینترنتی دارو اعلام و عنوان کرده است ازآنجایی که سازمان غذا و دارو نهاد ناظر بر زنجیره تأمین از تولید تا مصرف است، هرگونه فروش دارو خارج از نظارت این سازمان غیرقانونی تلقی می‌شود و این سکوها بعضاً داروهای تقلبی، قاچاق و سقط جنین را عرضه می‌کنند.

در همین راستا، محمد پیکانپور؛ مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره فروش اینترنتی دارو اظهار کرد: اگر در مورد فروش اینترنتی دارو به‌موقع ورود نشود اثر آن را در سطوح کلان نظام سلامت خواهیم دید.

او با ارائه مثالی گفت: یکی از پلت‌فرم‌ها که داروی سقط جنین فروخته بود، فقط 5 میلیون تومان جریمه شده است که بازدارنده نیست.

پیکانپور با بیان این‌که “روی موضوع اطمینان از کیفیت و اصالت داروی دریافتی مردم الزام داریم”؛ افزود: در این عرصه، تقاضای القایی و تبلیغات دارو نباید صورت بگیرد؛ حراست از اطلاعات بیماران باید حتماً مدنظر قرار گرفته شود و نباید اطلاعات بیماران خرید و فروش شود؛ مدیریت داده‌ها توسط پلت‌فرم‌های فروش اینترنتی دارو نباید انجام شود اما در زمان حاضر این اتفاق در حال رخ دادن است.

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با بیان این‌که کنترل قیمت دارو باید حتماً مد نظر قرار گیرد، ادامه داد: متأسفانه شاهد هستیم که پلت‌فرم‌ها بدون قاعده و قانون داروها را به چند برابر قیمت عرضه می‌کنند و برای مثال یک دارو با قیمت 30برابری به مردم فروخته شده است!/تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.