سه‌گانه مبتلابه منطقه

وزیر کشور:مشکل سدسازی، انحراف رودخانه و ریزگردها با همکاری کشورهای منطقه حل شود

وزیر کشور گفت: سه مشکل عمده سدسازی، انحراف رودخانه‌های مرزی و ریزگردها که مخاطرات طبیعی آن بر کل کشورهای منطقه اثرگذار است باید با همه همکاری کشورهای منطقه رفع شود.

به گزارش شهروند آنلاین، احمد وحیدی روز دوشنبه در مراسم آغاز به کار دومین رویداد بین‌المللی نمایشگاهی مدیریت بحران ایران قوی ۱۴۰۲ در مصلای تهران یکی از نگرانی‌ها در حوزه مدیریت بحران را کاهش تراز آب دریای خزر عنوان کرد و گفت: یکی از نگرانی‌های ما راجع به پایین آمدن آب دریای خزر و آثار منفی آن روی کشورهای حاشیه این دریاست.

او علت اصلی این اتفاق را کاهش ورودی آب دریای خزر دانست و گفت: پیش‌بینی شده که اگر روند کنونی ادامه یابد، دریای خزر در چند دهه آینده خشک خواهد شد.

وزیر کشور ادامه داد: جدای از اینکه این پیش‌بینی دقیق است، باید گفت که این یک واقعیت است که باید کشورهای حاشیه خزر به آن بیندیشند و چاره‌جویی کنند.

وحیدی «رودخانه‌ها» را موضوع دوم اساسی عنوان و به رودخانه‌هایی اشاره کرد که در کشورهای همسایه جاری هستند و وارد خاک ایران می‌شوند.

وزیر کشور توضیح داد: اگرچه مالکیت یک رودخانه با کشور دیگر است اما اگر در این زمینه اقداماتی بدون هماهنگی انجام شود، آثار سوء آن بر سایر کشورهای منطقه اثر می‌گذارد.

او در این رابطه به برخی سدسازی‌ها در کشورهای همسایه اشاره و تاکید کرد: در موضوع سدسازی‌ها باید به منافع منطقه‌ای توجه و بر اساس آن تصمیم‌گیری شود زیرا ممکن است آثار مشکل‌زای ناشی از این اقدامات سبب مخاطرات طبیعی در سایر کشورها شود به طوری که آثار آن را همه خواهند دید.

رئیس شورای امنیت کشور تصریح کرد: انتظار ما این است که در یک هماهنگی منطقه‌ای، کمیته‌ای برای این منظور شکل گیرد و با هماهنگی کشورهای منطقه موضوعات زیست‌محیطی ناشی از سدسازی‌ها و انحرافات آب رودخانه‌ها مورد بررسی قرار گیرد و به شکلی این طرح‌ها طراحی شود که منطقه ضرر نکند.

وحیدی به موضوع ریزگردها نیز اشاره کرد و با یادآوری اینکه ریزگردها گاهی از مناطق کویری کشورهای همسایه نشات می‌گیرد، خواستار هماهنگی و همکاری‌های مشترک با کشورهای منطقه برای مقابله با آن شد.

وزیر کشور با بیان اینکه در مسائلی همچون سیلاب‌ها می‌توان پیش‌بینی‌های لازم را داشت و دانش آن را در اختیار داریم، اعلام کرد: بدون شک راه‌هایی برای پیشگیری از زلزله وجود دارد که باید به دانش آن دست یافت و در این حوزه اقدامات علمی هماهنگی با دیگر کشورها انجام دهیم.

وحیدی با تاکید بر اینکه آموزش، تمرین و سناریو سه عنصر اصلی در مقابله با بحران‌ها است، اذعان داشت: باید این سه عنصر را در قالب نرم‌افزارها توسعه دهیم تا شهروندان بتوانند آموزش‌های لازم را دریافت کنند.

وزیر کشور با اشاره به وقوع برخی مخاطرات طبیعی در کشورمان اظهار داشت: تعاملات و گفت‌وگوهای جهانی برای شناخت و بررسی چگونگی وقوع بحران و نحوه چاره‌اندیشی برای مواجهه با این نوع رویدادها اهمیت دارد و باید یکی از اقدامات دائمی و ثابت ما باشد.

دومین رویداد بین‌المللی نمایشگاهی مدیریت بحران «ایران قوی ۱۴۰۲» که از امروز در مصلای بزرگ تهران برپا شده است، به معرفی محصولات فناورانه از شرکت های دانش بنیان سراسر کشور می‌پردازد.

این رویداد شامل نمایشگاه بین‌المللی، کنفرانس علمی ارائه دستاوردهای تحقیقاتی، نشست‌های تخصصی راهبردی، رویداد استارت‌آپی دانش‌بنیان، جشنواره فرهنگی هنری، مانور و بیش از ۵۰ کارگاه‌ آموزشی تخصصی با تمرکز بر موضوعات کلیدی به‌روز مخاطرات کشور ایران است که تا ششم دی ماه ادامه داد./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.