9 خانِ افسردگی!

فرد افسرده با معاشرت و مسافرت، احساس خوشحالی نمی‌کند

یک متخصص روان‌پزشکی گفت: خلق افسرده، لذت نبردن از امورات لذت‌بخش زندگی، کاهش تمرکز، احساس بی‌ارزشی، اشتغال فکری در مورد مرگ، اختلال در خواب و فقر تفکر از نشانه‌های افسردگی شدید است.

به گزارش شهروند آنلاین، فربد فدایی، متخصص روان‌پزشکی در گفت‌وگو با رادیو سلامت با بیان اینکه در افسردگی شدید یا عمده فرد باید حداقل ٥ نشانه، از ۹ نشانه را داشته باشد، افزود: خلق افسرده، لذت نبردن از امورات لذت‌بخش زندگی، کاهش تمرکز، احساس بی‌ارزشی، اشتغال فکری در مورد مرگ، گاه فکر خودکشی، اختلال در خواب، اختلال در اشتها و فقر تفکر از نشانه‌های افسردگی شدید است.

او در ادامه بیان کرد: نشانه‌های افسردگی، باید حداقل دو هفته به طول انجامد. فرد افسرده با معاشرت و مسافرت، احساس خوشحالی نمی‌کند.

این روانپزشک درباره ارتباط میان فرافکنی و افسردگی ادامه داد: خیلی وقت‌ها فرد افسرده، افسردگی خود را فرافکنی می‌کند؛ به عنوان نمونه فکر می‌کند همه چیز غم‌انگیز است. دیگران هم غصه‌دار هستند، حتی طبیعت.

او درباره درمان افسردگی تاکید کرد: درمان افسردگی برحسب نوع افسردگی مشخص می‌شود. در همه انواع افسردگی، دارو درمانی و مشاوره موثر است. در افسردگی شدید، دارودرمانی خط اول درمان است. اگر افسردگی آنقدر شدید باشد که فرد فکر خودکشی یا اقدام به خودکشی داشته باشد، استفاده از تشنج برقی هم توصیه می‌شود.

فدایی با بیان اینکه افراد افسرده با دیگران احساس همدردی می‌کنند،گفت: فرد افسرده، احساس می‌کند که نمی‌تواند در شرایط – مشکلات خانواده – تغییر ایجاد کند و دچار نوعی درماندگی می‌شود.

او در خصوص افسردگی نقاب‌دار افزود: یعنی فرد زیر نقاب خوشحالی، احساس رضایت و شادی ، افسردگی خود را درمان می‌کند؛ البته این به صورت ناخودآگاه پیش می‌آید.

این روانپزشک درباره ارتباط خودکشی و افسردگی گفت: ۸۰ درصد از موارد خودکشی، ناشی از یک اختلال روانی است و٥٠ درصد از موارد خودکشی که منجر به مرگ می‌شود، ناشی از بیماری افسردگی است.

فدایی در پایان با بیان اینکه افسردگی یک اعلام خطر است، اظهار کرد: این فرد ممکن است در معرض خودکشی هم باشد. افرادی که قصد خودکشی دارند. بارها به روش مستقیم و غیرمستقیم مطرح می‌کنند. خانواده‌ها این علامت‌ها را جدی بگیرند./فارس

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.