گشایش ۹۶ کیلومتر کریدور بزرگراهی در سیستان و بلوچستان

با حضور وزیر راه و شهرسازی ۹۶ کیلومتر کریدور بزرگراهی در استان سیستان و بلوچستان افتتاح شد.

به گزارش شهروند آنلاین، مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی در سفر به استان سیستان و بلوچستان و بازدید از طرح‌های بندری و راهسازی؛ ۹۶ کیلومتر از کریدور بزرگراهی در استان سیستان و بلوچستان و کریدور بزرگراهی جنوب به شمال ‌شرق به ارزش بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال را در محدوده چابهار افتتاح کرد.

کریدور بزرگراهی نوار ساحلی کشور به طول هزار و ۸۵۰ کیلومتر از پسابندر در استان سیستان وبلوچستان آغاز و پس از عبور از استان‌های هرمزگان و بوشهر به شلمچه در استان خوزستان منتهی می‌شود.

بنابر  اعلام روابط عمومی استانداری، ۳۱۲ کیلومتر از این کریدور در استان سیستان و بلوچستان واقع شده که ۹۱ کیلومتر آن در حال بهره‌برداری است، ۲۰۵ کیلومتر از طول این کریدور بزرگراهی در دست اجرا و ۱۶ کیلومتر در انتظار مناقصه قرار دارد.

برای تکمیل کریدور بزرگراهی نوار ساحلی کشور در استان سیستان و بلوچستان قطعه دوم کاروان-کنارک به طول ۲۲ کیلومتر به ارزش شش هزار میلیارد ریال، باند دوم چابهار-کنارک به طول ۱۸ کیلومتر به ارزش پنج هزار میلیارد ریال همراه با قطعه اول چابهار-پسابندر به طول ۱۸ کیلومتر به ارزش ۱۰هزار میلیارد ریال در  سفر امروز وزیر راه و شهرسازی به بهره‌برداری رسید.

کریدور جنوب-شمال شرق کشور به طول هزار و ۷۷۱ کیلومتر از بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان آغاز و پس از عبور از استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی به پایانه‌های مرزی سرخس و باجگیران در شمال شرق کشور متصل می‌شود.

در همین راستا، ۶۴۶ کیلومتر از این کریدور در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است که ۱۲۳ کیلومتر آن در دست بهره‌برداری، ۲۰۵ کیلومتر این کریدور بزرگراهی در دست ساخت و ۳۱۸ کیلومتر دیگر در دست مطالعه قرار دارد.

گفتنی است، در راستای تکمیل کریدور جنوب – شمال شرق در استان سیستان و بلوچستان قطعه اول چابهار- ایرانشهر به طول ۱۷ کیلومتر به ارزش ۴۰۰۰ میلیارد ریال، قطعه سوم خاش – ایرانشهر به طول ۱۱ کیلومتر به ارزش ۲۵۰۰ میلیارد ریال همراه با قطعه چهارم خاش- ایرانشهر به طول ۱۰ کیلومتر به ارزش ۲۵۰۰ میلیارد ریال امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی به بهره‌برداری رسید.

وزیر راه و شهرسازی در سفر به استان سیستان و بلوچستان پس از این افتتاح از طرح‌های بندر شهید بهشتی ، سپس از راه آهن در حال ساخت چابهار به خاش بازدید خواهد کرد.

وزیر راه و شهرسازی امروز با هدف افتتاح ۹۶ کیلومتر، کریدور بزرگراهی جنوب استان و بازدید از طرح‌های تنها بندر اقیانوسی کشور در چابهار و طرح بزرگ راه آهن چابهار-خاش، وارد استان سیستان و بلوچستان شده است .

استان سیستان و بلوچستان و بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور، درگاه ایران به آسیای جنوب شرقی از طریق اقیانوس هند بوده و این استان مبدا کریدور بزرگراهی نوار ساحلی جنوب کشور و کریدور بزرگراهی جنوب به شمال شرق کشور است./خبرگزاری صدا وسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.