درخواست وزیر ارتباطات برای رفع فیلتر گوگل‌پلی

سخنگوی دولت: رژیم صهیونیستی منتظر پاسخ ایران باشد

سخنگوی دولت گفت: اقدام تروریستی و جنایاتکارانه رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن سردار سید رضی موسوی در زمان مناسب و مکان مناسب قطعا پاس داده خواهد شد. ذات و ماهیت رژیم صهیونیستی با جنگ غزه بر همه آشکار شده است و هر چه دست و پا بزنند، نمی‌توانند این سبوعیت را پنهان کنند.

به گزارش شهروند آنلاین، «علی بهادری جهرمی» سخنگوی دولت در مقدمه نشست خبری خود ضمن محکومیت اقدام تروریستی رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن سردار «سید رضی موسوی» خاطر نشان کرد: رژیم جعلی صهیونیستی روز گذشته در اقدامی تروریستی با حمله به منطقه مسکونی در سوریه سردار «سید رضی موسوی» را به شهادت رساند که این شهادت را به مردم ایران تسلیت می‌گوییم و آن را محکوم می‌کنیم. اقدام تروریستی و جنایتکارانه رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن سردار سید رضی موسوی در زمان و مکان مناسب قطعا پاسخ داده خواهد شد. ذات و ماهیت رژیم صهیونیستی با جنگ غزه بر همه آشکار شده است و هر چه دست و پا بزنند، نمی‌توانند این سبوعیت را پنهان کنند. ایالات متحده و انگلستان هرگز نمی‌توانند بر این شکست سرپوش بگذارند.

رکورد بی‌سابقه تولید برق در دولت سیزدهم

او عنوان کرد: رئیس جمهور در چهاردهمین بازدید میدانی یا نظارت ستادی روز گذشته به وزارت نیرو رفت و یکی از طرح‌هایی که به افتتاح رسید آغاز به کار ۴ هزار مگاوات برق خورشیدی بود که با نهایی شدن این طرح از ۱۰۰ مگاوات انرژی خورشیدی می‌توانیم به ۵ هزار و ۱۰۰ مگاوات انرژی خورشیدی دست یابیم.

بهادری جهرمی با بیان اینکه در دولت مردمی تاکنون ۸هزار و ۸۰۰ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق وارد مدار شده است، گفت: این یک رکورد محسوب می‌شود. در حوزه برق ۸۵ درصد از برق جدیدی که وارد مدار شده است به بخش تولید اختصاص یافته است.

او خاطر نشان کرد: ۴ هزار مگاوات افزایش تولید در انرژی پاک خواهیم داشت. وزارت نیرو در این دولت برنامه‌ریزی برای افزایش ده هزار مگاواتی را در دست اجرا دارد.

سرانه ورزشی تهران دو برابر می‌شود

سخنگوی دولت گفت: تفاهم‌نامه احداث مجموعه ورزشی تهران روز گذشته با حضور معاون اول رئیس جمهور امضا شد که با تکمیل آن، سرانه ورزشی تهران دو برابر می‌شود، این مجموعه بزرگ در تهران به مساحت ۳۷۰ هکتار برای برگزاری رویدادهای بزرگ ورزشی و بین‌المللی استفاده خواهد شد.  همه هماهنگی‌ها انجام شده، تامین منابع آن از طریق تهاتر نفت است پیش‌بینی‌های لازم برای اختصاص منابع حاصل از تولید نفت به ساخت این مجموعه ورزشی انجام گرفته است.

رویکرد دولت افزایش سرعت و کیفیت و آزادی کامل سایت‌ها در چارچوب قانون است

بهادری جهرمی پس از مقدمه نشست در پاسخ به نخستین پرسش درباره اقدامات دولت درباره آخرین وضعیت پیگیری مساله اینترنت و فیلترینگ توسط دولت، گفت: رویکرد دولت که بارها بر آن تاکید شده افزایش سرعت و کیفیت سایت‌ها و شبکه‌ها در چارجوب قانون و ایجاد بهره‌وری حداکثری مردم از آن در چارچوب قانون است تا بر اساس آن قابلیت حمایت از حقوق مردم به طور موثر وجود داشته باشد.

بهادری جهرمی مطرح کرد: همانند قوانین سایر کشورها، باید امکان استیفای حقوق مردم در رابطه با پلتفرم‌های خارجی چون توییتر فراهم باشد و دولت بیشتر معتقد به اصلاح ساختارها و روندها است. بر این اساس تصمیم‌گیری در خصوص فعالیت پلتفرم‌های خارجی بر عهده کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه است.

وزیر ارتباطات درخواست رفع فیلتر گوگل‌پلی را داده است

او افزود: با همین رویکرد، رئیس جمهور دستور داد تا مرکز ملی فضای مجازی بازبینی در ضوابط و رویکردها انجام دهد. کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در قوه قضاییه هم مسئول محدودسازی است، ولی رویکرد دولت این است که جایی اگر تخلفی از قانون صورت می‌گیرد ، رویه خطا اصلاح شود، نه اینکه مسدودسازی شود.

او ادامه داد: به پلتفرم‌های خارجی اعلام شده طبق روال فعالیت در کشورهای اروپایی اقدام کنند تا نماینده‌ای داشته باشند و امکان استیفای حقوق مردم وجود داشته باشد. انتظار مردم این است که اگر تخلفی صورت گرفت، امکان استیفای حقوق آنها وجود داشته باشد.وزیر ارتباطات درخواست رفع فیلتر گوگل‌پلی را داده است، اما کارگروه تعیین محتوای مجرمانه این کار را هنوز انجام نداده است.

مزایای قراردادتجاری بی‌سابقه ایران و ۵ کشور اوراسیا

سخنگوی دولت درباره امضای قرارداد تجاری با ۵ کشور اروسیا گفت: در چارچوب موافقتنامه و لایحه‌ای که برای عضویت در شانگهای تقدیم مجلس شد مجوز قانونی اخذ شده است اما اگر نیازمند اخذ مجوز قانونی دیگری باشد در همان مسیر قانونی اقدامات طی خواهد شد.

او درباره آثار و مزایای این موافقتنامه عنوان کرد: موافقتنامه‌ای که روز گذشته با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت با ۵ کشور حوزه اوراسیا از جمله بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و ارمنستان امضا شد کمک‌کار توسعه و تسهیل تجارت میان این کشورها خواهد بود و هزینه‌های تجارت را هم تسهیل و هم کاهش می‌دهد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه این قرارداد به افزایش تجارت غیرنفتی به‌ویژه در بخش خصوصی که در حوزه‌های غیرنفتی بیشتر فعال هستند کمک می‌کند، مطرح کرد: بر این اساس تعرفه‌های گمرکی بین این کشورها کاهش پیدا می‌کند لذا تجارت در این کشورها به‌صرفه‌تر و رقابت‌پذیرتر می‌شود، جذابیت‌های تجاری ایران هم برای تجار سایر کشورها افزایش پیدا می‌کند که امکان تعاملات دوطرفه تجاری برای دوطرف سهل‌تر باشد.

بهادری‌جهرمی خاطرنشان کرد: همچنین سازو کار ویژه‌ای نیز برای تجارت اقلام راهبردی بین این کشورها ایجاد می‌شوند ما قراردادهای مشترکی در حوزه‌های تامین اقلام راهبردی مانند گاز و کالاهای اساسی با همین کشورها داریم که سازو کارها را به شدت تسهیل و باثبات‌تر و ایمن‌تر می‌کند و تعرفه گمرکی هم در بیش از ۸۰ درصد اقلام در بازار اوراسیا برای صادرات ایران صفر خواهد شد یعنی امکان رقابت فعال را در این زمینه ایجاد می‌کند.

عدم انجام تکلیف قانونی شورای قیمت‌گذاری سبب توقف تکلیف دولت نشد

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جاری گفت: شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی، یک شورای فرابخشی است و صرفا در اختیار دولت نیست این‌ شورا هنوز قیمتی به دولت اعلام نکرده است اما چون تکلیف آیین نامه داخلی مجلس این است که دولت لایحه بودجه را در موعد مقرر بدهد لذا دولت منابعی برای آن در نظر گرفته است عدم انجام تکلیف قانونی شورای قیمت‌گذاری سبب توقف انجام تکلیف قانونی دولت نشده است و دولت کار خود را کرده است.

بهادری جهرمی درباره میدان مشترک نفتی آرش و ادعاهای برخی کشورهای منطقه مبنی بر اینکه ایران سهمی از این میدان ندارد بیان کرد: ایران از کشورهای مشترک میدان آرش است هر اقدامی غیر از این، مورد پذیرش نیست دولت سیزدهم در چارچوب دیپلماسی مذاکراتی داشته و همچنان آماده است تا مذاکرات حقوقی و بررسی‌های فنی و تامین حقوق حقه همه کشورهای مشترک در این میدان نفتی داشته باشد، نگاه‌هایی که مبتنی بر حقوق مشترک نباشد، نمی‌تواند منافع مشترک کشورهای خاضر در این میدان را تأمین کند.

پرداخت نامتعارف یا پرداخت غیر از روال قانونی برای دولت پذیرفتنی نیست

سخنگوی دولت درباره انتشار تصویری از فیش حقوقی نجومی یکی از مسئولان پتروشیمی وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: دولت در چارچوب کارکنان دولت و شرکت‌های دولتی البته با تعریف قانونی، اقدامات گسترده‌ای را طی دو سال گذشته در حوزه پرداخت حقوق و مزایا انجام داده است تا بتوانیم به سمت متناسب‌سازی و عادلانه‌سازی پرداخت‌ها و همچنین کنترل‌ پرداخت‌ها که پرداخت نامتعارفی نباشد پیش برویم.

او بیان کرد: رئیس جمهور همواره تاکید دارند که حتی یک مورد پرداخت خارج از روال قانونی نیز چه در دولت و چه در سایر بخش‌هایی‌که به هر نحو وابستگی به بخش‌های دولتی دارند مورد پذیرش نیست. در گزارشی که ارائه دادند غیر از برخورد و اقداماتی که در آن زمینه صورت گرفته است عددهای متعددی در حوزه ماموریت و پرداخت‌هایی که از گذشته باقی‌مانده بود، تجمیع شده است. در هر صورت پرداخت نامتعارف یا پرداخت غیر از روال قانونی حتی در یک مورد برای دولت پذیرفتنی نیست.

بهادری جهرمی خاطر نشان کرد: آیت‌الله رئیسی علاوه بر معاون اداره امور استخدامی به‌طور خاص وزرا را نیز مامور کرده‌اند که این عدم عدالت بر پرداخت‌ها را نه تنها در دولت بلکه در بخش‌هایی که ارتباطی با دولت دارند یا می‌توانند ارتباط پیدا می‌کنند را  از مسیرهای قانونی پیگیری کنند. به عنوان سخنگوی دولت این را بیان می‌کنم که هر بخشی مکلف شده است که نسبت به زیرمجموعه خود نظارت موثری داشته باشد که حتی یک مورد پرداخت خارج از روال قانونی و نامتعارف برای این دولت پذیرفتنی نیست. اقدامات لازم در آن وزارتخانه نسبت به این مورد صورت گرفته است.

اولویت تامین ارز برای واردات خودرو، با خودروهای هیبریدی است

سخنگوی دولت در ادامه درباره اینکه کدام دستگاه‌ها درباره رفع آلودگی هوا ترک فعل کردند گفت: در جهت اجرای هوای پاک در این دولت اقدامات متعددی صورت گرفته است که از جمله می‌توان حرکت به سمت برقی‌سازی خودروها اشاره کرد. چرا که برای تامین ارز حوزه واردات خودرو، اولویت با خودروهای هیبریدی و تامین فناوری برای آن است.

او ادامه داد: پیش از این ایستگاه شارژ خودرو برقی در سطح شهر یا کلان شهرها نبود ولی در دولت سیزدهم فقط در تهران بیش از ۱۰۰ ایستگاه شارژ خودرو برقی فعال شده است تا زیر ساخت‌های لازم برای بهره‌وری در این حوزه فراهم شود.

بهادری جهرمی با بیان اینکه رئیس جمهور برای سرعت بخشیدن به اجرای بهتر قانون هوای پاک، استانداران را برای این موضوع مکلف کرده‌اند، یادآور شد: طبق دستور رئیس جمهور استانداران در سطح استانی پیگیر این بخش در حوزه اجرای خود هستند و در سطح ملی، معاون اجرایی رئیس جمهور مکلف شدند علاوه بر نظارت و پیگیری، گزارشی درباره عملکرد دستگاه‌ها و نقاط ضعف و قوت آنها در این حوزه ارائه کنند که یکشنبه گذشته این گزارش ارائه شد. این پیگیری و نظارت به ویژه در بخش‌های که نیاز به اعتبارات مالی دارد توسط معاون اجرایی رئیس جمهورمورد تاکید و پیگیری قرار گرفته است.

تمام بنزینی که در کشور تولید می‌شود، استاندارد یورو ۴ و یورو۵ دارد

او درباره طرحی برای جلوگیری از مازوت‌سوزی عنوان کرد: در این دولت بارها گزارش‌هایی متعددی در حوزه انرژی در خصوص جمع‌آوری گازهای مشعل در غرب کارون و سطح هویزه اعلام شده است و قراردادهای متعددی وزارت نفت با شرکت‌های دانش‌بنیان برای رفع آلایندگی منعقد کرده است.

بهادری جهرمی با بیان اینکه تقریبا گازهای مشعل و فلر که در آن منطقه آلاینده بودند، هدایت شده‌اند، گفت: این گازها به نحوی هدایت شده که علاوه بر عدم آلایندگی به سمت تولید در فرآیندهای پتروشیمی‌ها و سایر حوزه‌ها در حوزه انرژی مورد بهره‌برداری قرار گرفته است تا منبع تولید انرژی شوند.

سخنگوی دولت با اشاره به افزایش کیفیت بنزین و گازوییل در کشور یادآور شد: تمام بنزینی که در کشور تولید می‌شود، استاندارد یورو ۴ و یورو۵ را دارد. به عنوان مثال در اصفهان ۱۵ میلیون لیتر گازوییل تولید می‌شد که به یورو ۵ ارتقاء یافت تا از بروز آلایندگی جلوگیری کند. البته حوزه مدیریت مصرف و جلوگیری از آلایندگی یک حوزه ملی است که باید در کنار فعالیت همه دستگاه‌ها، همه مردم برای مدیریت مصرف و کاهش آلایندگی‌ها کمک کنند./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.