حذف دلار از سبد ارزهای مسافرتی به کشورهای همسایه

مدیر عامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران از حذف دلار از سبد ارزهای مسافرتی به کشورهای همسایه و جایگزینی آن با ارز خود کشورها خبر داد.

به گزارش شهروند آنلاین، «علی سعیدی» گفت: در موضوع ارزهای مسافرتی برنامه‌ریزی کردیم که ارز کشورهای همسایه و مقصد را در اختیار مسافران قرار دهیم.

او افزود: برای مثال در سفرهای زیارتی به عراق دینار، برای عربستان و اعمال حج ریال عربستان، مسافران ترکیه لیر و امارات درهم دریافت کنند و در این زمینه مطالعات لازم انجام و اقدامات اجرایی پیگیری شده است.

مدیرعامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران بیان‌داشت: مسافران میلیونی به کشورهای همسایه داریم و این مسافران تقاضای زیادی را در حوزه دلار ایجاد می‌کنند.

او ادامه‌ داد: از سوی دیگر با همه این کشورها در عمل مبادلات تجاری داشته و قراردادهای پیمان‌های پولی دوجانبه با برخی از آنها داریم. با برخی دیگر که پیمان‌ نداریم هم بانک مرکزی در تلاش برای از سرگیری پیمان پولی دوجانبه است.

سعیدی اظهار داشت: دریافت ارز کشور مقصد برای مسافران نیز راحت‌تر است، زیرا نیاز به هزینه تسعیر ندارند و این اقدام هزینه مسافران را کاهش می‌دهد.

مدیرعامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران تاکید کرد: دلارزدایی فقط مختص به کشور ما نیست و در کشورهای دیگر نیز اجرایی می‌شود، زیرا ریسک دلار بالاست. بنابراین ما نیز در این مسیر گام برداشته و مرکز مبادله این کار را شروع کرده است.

او اضافه‌کرد: در مرکز مبادله ارز و طلای ایران اقدامات جمع‌بندی شده و در تامین اسکناس‌ها اقدامات اجرایی پیگیری می‌شود تا توسط بانک‌های عامل قابلیت اجرایی داشته باشد./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.