مصباحِ بصیرت

رئیس جمهور: با بصیرت، جریان معاند کاملا به حاشیه رانده خواهد شد

رئیس جمهور با بیان اینکه با بصیرت، جریان معاند کاملا به حاشیه رانده خواهد شد، گفت: در روز بصیرت حقیقتا مردم نشان دادند فتنه را خوب شناختند و غبار را کنار زدند و به تبعیت از رهبری فرزانه به صحنه آمدند و به صورت خودجوش اعلام موضع کردند و جریان فتنه را در روز نهم دی خاتمه دادند.

به گزارش شهروند آنلاین، سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز شنبه در سومین کنگره بزرگداشت «استاد فکر علامه مصباح یزدی»، از حضور در مراسم گرامیداشت مقام علمی، فکری، انقلابی مجاهد نستوه، فیلسوف و حکیم گرامی و متفکر و اندیشمند ارجمند همزمان با سالروز نهم دی، روز بصیرت ابراز خرسندی و تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال‌های پس از رحلت آیت‌الله مصباح یزدی به مناسبت‌هایی جامعه را به شخصیت فکری، اندیشه‌ای و انقلابی و جامعیت و ظرفیت وجودی ایشان توجه دادند چرا که این شخصیت می‌تواند برای جامعه و مراکز علمی و فکری ما چراغ راه و مصباح باشد.

رئیس جمهور با قدردانی از همه دست‌اندرکاران جمع‌آوری و عرضه آثار و اندیشه‌های علامه مصباح یزدی به جامعه و مراکز حوزوی و دانشگاهی به عنوان یک کار ضروری و مورد تاکید رهبری افزود: علامه مصباح یک شخصیت اندیشه‌ورز، دارای اندیشه‌های نو و اساسا چهره‌ای آزاداندیش بود و نکته مهم‌تر این است که آزاداندیشی و نوآوری‌های ایشان در عرصه اندیشه مبتنی بر مبانی محکم و استوار بود.

رئیسی ادامه داد: آیت‌الله مصباح فقط یک شخصیت علمی شاگردپرور نبود، بلکه شخصیتی جریان‌ساز بود و این جریان‌سازی نیز محدود به زمان حیات نورانی ایشان نبود بلکه بعد از رحلت این عالم جلیل‌القدر هم از یکسو جریان فکری و اندیشه‌ای ایشان ادامه یافته و منشا آثار و برکات فراوانی شد و از سوی دیگر برگزاری دوره‌های طرح ولایت ثمرات اجتماعی زیادی داشته است.

رئیس جمهور دوره‌های طرح ولایت را دوره‌هایی پرجاذبه توصیف کرد و بر رفع گره‌های ذهنی برای جوانان تمرکز دارد و اظهار داشت: اگر گره‌های ذهنی جوانان گشوده نشود تبدیل به مساله شده و کنش و واکنش‌هایی در زندگی اجتماعی و سیاسی آنها ایجاد می‌کند. اما آیت‌الله مصباح یزدی از همان سال‌های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به دنبال رفع گره‌های ذهنی در میان نوجوانان و جوانان بود و بنده خودم نیز در سال‌های نوجوانی و در ابتدای مسیر طلبگی در مشهد با آثار ایشان آشنا شدم.

رئیسی دفاع عقلانی و منطقی از عقاید و باورهای اسلامی را کلان پروژه فکری آیت‌الله مصباح یزدی دانست و گفت: دفاع منطقی و عقلانی از باورهای دینی و مقابله با انحرافات فکری و عقیدتی نکته محوری است که باید مورد توجه همه صاحبان اندیشه و خرد باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه همواره امواجی برای ایجاد انحراف در فضای عقیدتی جوامع وجود دارد، اضافه کرد: در این میان نکته مهم ایستادگی بر مواضع و مبانی و دفاع از این اصول است و همین ایستادگی است که به یک فکر و اندیشه اصالت می‌دهد.

رئیسی یکی از مهمترین نکات در سلوک و رفتار علمی آیت‌الله مصباح یزدی را همین ایستادگی شجاعانه در عرصه دفاع از دین در مقابل فضاسازی‌ها برشمرد و خاطرنشان کرد: گاهی فضاسازی‌های شایعه‌سازان عرصه را بر اهل حق تنگ کرده و حتی به کسانی که حق را می‌فهمند مجال تبیین حق را نمی‌دهد. در جامعه ما روی فعالیت‌های مرجفون و شایعه‌سازان و فضاسازان به اندازه کافی کار نشده است، اما بدانید شرط اثربخشی در عرصه فکری و اندیشه‌ای همین شناخت حق و ایستادگی در مسیر تبیین حقایق است.

رئیس جمهور یگانگی در حرف و عمل را از دیگر ویژگی‌های آیت‌الله مصباح برشمرد و گفت: این ویژگی برای یک انسان سالک حائز اهمیت است.

رئیسی مطرح کرد: در روز بصیرت حقیقتا مردم نشان دادند فتنه را خوب شناختند و غبار را کنار زدند و به تبعیت از رهبری فرزانه به صحنه آمدند و به صورت خودجوش اعلام موضع کردند و جریان فتنه را در روز نهم دی خاتمه دادند. این روز حقیقتا یک‌حماسه بزرگ است و باید در تاریخ ملت باقی بماند. حضور اثر بخش مردم در عرصه، به فتنه خاتمه داد و این روز باید به عنوان روز بصیرت در راستای بصیرت‌آفرینی در جامعه بماند و ابعاد این روز و حرکت بزرگ‌ملت تبیین شود.باور داریم که با این بصیرت و روشن‌بینی مردم، جریان معاند و بدخواه به حاشیه رانده شده و بیشتر به حاشیه رانده خواهد شد.

ویژگی‌های دانشجو و طلبه سیاسی از زبان رئیس جمهور

رئیسی خاطرنشان کرد: یک زمانی رهبر انقلاب فرمودند طلبه سیاسی و دانشجوی سیاسی؛ منظور کیست؟ برخی فکر کردند دانشگاه سیاسی دانشگاهی است که در آن احزاب و گروه‌ها و دسته‌جات دفتر داشته باشند و جذب نیرو کنند؛ اما بعدا در بیان خود فرمودند منظور من این نبود؛ دانشجوی سیاسی کسی است که اولا جامعه خود را بشناسد؛ ثانیا نیاز جامعه را خوب درک کند؛ ثالثا آماده ایفای نقش برای رفع نیازهای جامعه باشد.دانشجوی سیاسی باید آماده خطر کردن باشد و وارد میدان شود؛ بالاخره یک چیزی می‌شود؛ همین وارد میدان شدن بسیار مهم است که انسان با یک عقیده راسخ و با عزم استوار و با توکل به حضرت حق و با داشته‌های علمی و برخوردار از یک فکر و اندیشه بلند در صحنه باشد و بتواند ایفای نقش کند.

 حضور اثر بخش مردم در عرصه، به فتنه ۸۸ خاتمه داد

رئیس جمهور در کنگره بین‌المللی اندیشه‌های علامه مصباح یزدی تصریح کرد: در روز بصیرت حقیقتا مردم نشان دادند فتنه را خوب شناختند و غبار را کنار زدند و به تبعیت از رهبری فرزانه به صحنه آمدند و به صورت خودجوش اعلام موضع کردند و جریان فتنه را در روز نهم دی خاتمه دادند. این روز حقیقتا یک‌ حماسه بزرگ است و باید در تاریخ ملت باقی بماند. حضور اثربخش مردم در عرصه، به فتنه خاتمه داد و ۹ دی باید به عنوان روز بصیرت در راستای بصیرت‌آفرینی در جامعه بماند و ابعاد این روز و حرکت بزرگ‌ملت تبیین شود.

رئیسی ادامه داد: همین الان بعد از ۸۰ روز اگر بخواهیم در صحنه سیاسی – تحلیلی عرصه را درست ببینیم، از نظر همه صاحبان خرد و اندیشه دنیا و سیاسیون، پیروز میدان، فلسطین است،آنکه باخت و شکست جبران‌ناپذیر را تحمل کرده، رژیم صهیونیستی است؛ گروهی که نه نیروی دریایی و هوایی دارد و نه نیروی زمینی آنچنانی دارد و فقط ایمان قوی دارد، ایمان و شرافت در برابر شرارت پیروز شده است.

رئیس جمهور اظهار داشت: این در مقابل چشم همه دنیاست و موضع حقی که جمهوری اسلامی ایران داشته، بر همه جهانیان روشن شد که اگر امروز بعد از ۴۳ سال داریم بر فلسطین آزاد و آزادی قدس تأکید می‌کنیم، موضع حقی است؛ اسرائیل رفتنی و زائل شدنی است.اینها نشانه‌های اقتدار برای یک امت است که درست حرف می‌زند و پیش‌بینی می‌کند؛ امام امت و رهبر فرزانه انقلاب تا امروز درست سمت‌گیری کردند و بر مواضع به‌حق تأکید کردند؛ حقانیت این موضع امروز بر همه عالم روشن شده است./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.