تحقق رویای 25 ساله گردشگری در تنها جزیره ایرانی خزر

آشوراده چگونه آشوراده شد؟

همدلی و هماهنگی دولت و قوه قضاییه موجب شد، موانع حقوقی و اجرایی طرح ملی گردشگری و طبیعت‌گردی (آشوراده) تنها جزیره ایرانی دریای خزر که یکی از مطالبه‌های مهم مردم و مسئولان گلستان در دهه‌های اخیر بود، کنار زده شده و عملیات اجرایی آغاز شود.

به گزارش شهروند آنلاین، ‌طرح گردشگری جزیره آشوراده حدود 25 سالی بود که بخاطر پرونده دعوای حقوقی بین بنیاد مسکن و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان بر سر مالکیت و کاربری 19 هکتار از زمین‌های روستای متروکه این جزیره، مسکوت مانده بود.

طبق مدارک و مستندات موجود، در سال 1371 و پس از بالا آمدن آب دریای خزر و وقوع سیلاب، اهالی روستای آشوراده در این جزیره مجبور به ترک آن شدند و بنیاد مسکن بخشی از زمین‌های تحت مالکیت خود در شهر بندرترکمن را در اختیار این روستاییان برای اسکان قرار داد و در ازای آن نیز، مردم اراضی خود را در جزیره آشوراده به مساحت 19 هکتار به بنیاد مسکن واگذار کردند.

در پی خالی از سکنه شدن روستا، اداره کل منابع طبیعی استان، کل عرصه آشوراده را جزو اراضی ملی اعلام و سند آن به نام منابع طبیعی صادر شد و همین موضوع محل منازعه و دعوای حقوقی بر سر مالکیت زمین‌های این روستای متروکه شد که از قضا محل اجرای طرح گردشگری طبیعت‌گردی جزیره آشوراده نیز هست.

تا اینکه در پی سفر رئیس قوه قضاییه و همچنین رئیس جمهور در سال 1400 به استان گلستان، احیای روستای آشوراده و نیز طرح گردشگری آن، به عنوان چالش و یکی از دغدغه‌های اصلی مردم، از سوی مسئولان استان به روسای قوا انعکاس داده شد.

پس از اینکه مسئولان استانی در سفر حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به گلستان، خواهان ورود رئیس دستگاه قضا برای حل این چالش حقوقی که به مانع بزرگی برای اجرای طرح گردشگری آشوراده شدند، رئیس عدلیه با تفویض تمام اختیارات قانونی لازم به رئیس کل دادگستری گلستان خواهان حل سریع و دقیق این معضل شد.

پس از دستور رئیس قوه قضاییه برای پیگیری و رسیدگی ویژه به این پرونده، جلسات فوق‌العاده شعبه دوم دادگاه حقوقی گرگان تشکیل و طرفین اسناد و مدارک خود را ارائه کردند و دادگاه پس از بررسی مستندات ارائه شده و اخذ نظریه کارشناسی و بررسی نقشه‌های هوایی 1341 که نشان می‌داد در آن سال، این روستا محل سکونت افراد بوده و در آنجا زندگی می‌کرده‌اند، حکم به ابطال رای کمیسیون و برگ تشخیص منابع ملی و ابطال سند منابع طبیعی در خصوص عرصه 19 هکتاری جزیره آشوراده را در تاریخ ششم شهریور امسال صادر کرد.

با صدور این رای قطعی و حل مشکل حقوقی زمین‌های این روستای متروکه که در جزیره آشوراده قرار دارد، مقدمات اجرای طرح گردشگری آشوراده که از 25 سال پیش تاکنون معطل مانده است، فراهم شد.

اما روز 30 آذرماه و در پی دور دوم سفر‌های استانی رئیس‌ جمهور به استان گلستان، دستور آغاز اجرای طرح گردشگری آشوراده به عنوان تنها جزیره ایرانی دریای خزر صادر شد.

با پای کار آمدن، همدلی و هماهنگی دولت و قوه قضاییه، موانع حقوقی و اجرایی طرح ملی گردشگری و طبیعت‌گردی در تنها جزیره ایرانی دریای خزر که یکی از مطالبه‌های مهم مردم و مسئولان گلستان در دهه‌های اخیر و اجرای آن سال 93 در سفر استانی هیات دولت به تصویب رسیده بود، کنار زده شد و عملیات اجرایی آن را رسما آغاز شد.

تا پایان اجرای طرح گردشگری جزیره آشوراده در کنار دولت خواهیم بود

حیدر آسیابی، رئیس کل دادگستری استان گلستان با اشاره به روند اجرای طرح گردشگری جزیره آشوراده بیان کرد: سال 1400 به دنبال سفر روسای قوه قضاییه و مجریه به گلستان، یکی از چالش‌های استان، مبنی بر احیای روستای آشوراده از سوی هر دوی آنها، مورد تاکید قرار گرفت و عملا نیز در دستورکار مسئولان استانی قرار گرفت.

او ادامه داد: در 26 مردادماه امسال که دور دوم سفر رئیس قوه قضاییه به استان گلستان انجام و فاز حقوقی مجتمع پتروشیمی به اتمام رسید؛ رئیس عدلیه احیای آشوراده و احیای طرح گردشگری این جزیره را همانند پیگیری طرح پتروشیمی استان تمام اختیارات قانونی را به بنده تفویض اختیار کردند تا این مشکل برطرف شود.

رئیس کل دادگستری استان گلستان خاطرنشان کرد: تقریبا دو هفته قبل از سفر دور دوم، رئیس قوه قضاییه به استان گلستان، پرونده حقوقی این موضوع در شعبه دوم دادگاه حقوقی گرگان تشکیل و رسیدگی به آن نیز شروع شد تا دستور رئیس قوه مبنی بر تسریع در اتخاذ تصمیم اجرایی شود.

آسیابی خاطرنشان کرد: اقداماتی همچون تشکیل جلسات دادرسی، اخذ نظریه کارشناسی و ابلاغ به طرفین، صدور حکم بدوی، تجدید نظر خواهی و قطعیت رای باید دنبال می‌شد که دو هفته بعد از سفر رئیس قوه انجام شد و ظرف یک ماه تمام فرایند دادرسی این پرونده انجام شد.

او افزود: حکم قطعی مبنی بر ابطال برگ آگهی تشخیص و سند مالکیت صادره که به نفع منابع طبیعی بود، صادر شد و عملا با این حکمی که علیه اداره منابع طبیعی استان صادر شد، این روستای گردشگری عملا احیا شد.

رئیس کل دادگستری استان گلستان گفت: اینکه منابع طبیعی برای این منطقه، سند ملی گرفته و به عنوان منابع ملی، برگه تشخیص صادر کرده بود، مانع احیای این روستا و همچنین اجرای طرح گردشگری در آن که در جوار یک طرح گردشگری دیگری که تحت عنوان طبیعت گردی در جزیره آشوراده مطرح است، شده بود و اگر این حکم قطعی صادر نمی‌شد، عملا اجرای طرح گردشگری در جزیره آشوراده ممکن نبود.

آسیابی افزود: مخصوصا اینکه در بحث بیتوته شبانه، ادارات محیط زیست و میراث فرهنگی استان اعلام کرده بودند که بیتوته باید در روستا باشد و امکان اجرا در جزیره را ندارد لذا با این حکم قضایی که صادر شد، موانع حقوقی پیش روی این طرح، برطرف شد و کار‌های اجرایی از ناحیه بنیاد مسکن و میراث فرهنگی آغاز شده و این روستا در مرحله احیا قرار گرفت.

او با اشاره به نگرانی‌هایی که ممکن است درباره حکم قضایی جدید ایجاد شود، گفت: ما فقط روستا را احیا کرده و حکم به نفع هیچ ارگانی صادر نکردیم که سند به نام آنها صادر شود لذا هرکسی اسناد مالکیت از قبل داشته باشد، با مراجعه به مراجع ذیربط از جمله اداره ثبت اسناد و بنیاد مسکن می‌تواند نسبت به دریافت سند خود اقدام کرده و با اخذ مجوزات لازم از بنیاد مسکن و میراث فرهنگی در آن جزیره و روستا فعالیت کند.

رئیس کل دادگستری استان گلستان با اشاره به اینکه وظیفه ما تنها رفع موانع حقوقی بود، افزود: بعد از صدور این حکم قضایی، عملیات اجرایی آغاز شده و در سفر رئیس جمهور به استان، فعالیت‌ها شتاب بیشتری گرفته است و بناست با جذب سرمایه گذار روند اجرایی پی گرفته شود تا به مرحله مطلوب برسد.

او در پایان خاطرنشان کرد: در مرحله اجرا نیز با حمایت قضایی کنار مسئولان اجرایی خواهیم بود تا این طرح به ثمر برسد./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.