فرجام گوش‌بُرهای قمه به‌دست

پرونده سیاه ۵ سارق مسلح در ندامتگاه کرج بسته شد

رئیس‌کل دادگستری استان البرز گفت که حکم اعدام پنج سارق خشن غیربومی که مرتکب ۱۴ فقره سرقت مسلحانه در استان‌های مختلف کشور شده بودند، سحرگاه امروز در ندامتگاه مرکزی کرج به اجرا درآمد.

به گزارش شهروند آنلاین، ‌حسین فاضلی هریکندی با بیان اینکه صبح روز جاری، دوشنبه، حکم اعدام پنج محکوم پرونده سرقت‌های متعدد مسلحانه، خشن، مقرون به آزار و راهزنی در استان البرز و سایر نقاط کشور به اجرا درآمد، در این باره گفت: تشکیل این پرونده مربوط به زمانی است که گزارشی مبنی بر وقوع سرقت احشام به‌ صورت مسلحانه واصل شد که موضوع با تشکیل پرونده در دادسرای عمومی و انقلاب نظرآباد در دستور کار ویژه دادگستری کل استان و پلیس آگاهی استان البرز قرار گرفت.

سارقان غیربومی

رئیس‌ کل دادگستری استان البرز افزود: با اقدامات اطلاعاتی و تحقیقات اولیه، پنج متهم پرونده در محل سکونت خود در یکی از استان‌های غربی کشور شناسایی و بازداشت شدند؛ در تحقیقات و بازجویی‌ها، مشخص شد این گروه علاوه بر چهار فقره سرقت مسلحانه احشام، مرتکب جرایم دیگری از جمله 14 فقره سرقت مسلحانه با انواع سلاح‌های سرد و گرم از جمله «کلاشینکف» در استان‌های مختلف کشور از جمله سرقت از کامیون‌ها و تریلی‌های حامل تیرآهن و میلگرد در راه‌ها و جاده‌های کشور شده‌اند.

سرقت مسلحانه از دامداری‌ها

او با تشریح شیوه ارتکاب سرقت احشام توسط این باند گفت: معمولاً چند روز قبل از انجام سرقت، یکی از متهمان به محل دامداری مراجعه و به‌ بهانه خرید دام، محل را ارزیابی می‌کرد و پس از چند روز با همدستان خود، شبانه به محل مراجعه و با بستن دست و پای مالک، نگهبان یا چوپان و تهدید با قمه و اسلحه گرم، اقدام به انتقال احشام به کامیون و سرقت آنها می‌کردند.

او اضافه کرد: این باند به ‌قدری خشن بودند که هر موقع شخصی مقاومت می‌کرد او را مورد ضرب‌وجرح شدید قرار می‌دادند به‌ نحوی که در مواردی شکات را آن‌قدر می‌زدند که بی‌هوش می‌شدند و وقتی به هوش می‌آمدند اموال خود را به‌سرقت‌رفته می‌دیدند.

بریدن گوش یک کودک معلول

فاضلی هریکندی با اشاره به برخی افعال و اعمال خشن و بی‌رحمانه این گروه اضافه کرد: در برخی مواقع نیز که با مقاومت از جانب مالباخته روبه‌رو می‌شدند برای ایجاد رعب و وحشت در سایرین، در سه مورد گوش شکات را با قمه بریده‌اند؛ در یکی از سرقت‌های احشام، وقتی سراغ فردی می‌روند که با دو فرزند معلولش از احشام مراقبت می‌کرد جهت ایجاد رعب و وحشت، گوش یکی از فرزندان دارای معلولیت ذهنی او را می‌برند.

آدم‌ربایی و سرقت از رانندگان تریلی

رئیس‌کل دادگستری استان البرز در مورد نحوه و روش سرقت از رانندگان تریلی و کامیون دارای محموله در جاده‌ها نیز بیان کرد: سارقان معمولاً این کامیون‌ها را از قبل زیر نظر می‌گرفتند و حتی در مسیر و در مواقعی که راننده در پلیس راه یا جایی که توقف کوتاه‌مدت می‌کرد سراغ او می‌رفتند و سؤالاتی می‌پرسیدند تا متوجه شوند که “آیا در مسیر قصد استراحت و توقف دارد یا خیر؟”، تا در فرصت مناسب سراغ او بروند.

او ادامه داد: هنگام شب سراغ رانندگانی می‌رفتند که عمدتاً محموله میلگرد یا تیرآهن داشتند و به ‌قصد استراحت کنار جاده توقف می‌کردند و با ارزیابی محیط و در ساعات خلوت، با شکستن شیشه خودرو، پس از ورود به آن، اقدام به بستن دست و پا و چشم راننده می‌کردند و با انتقال کامیون یا تریلی به محل دیگر، بار آنها را تخلیه می‌کردند و راننده را پس از ضرب‌ وجرح در بیابان رها می‌کردند و متواری می‌شدند.

بریدن گوش یک راننده تریلی

فاضلی هریکندی متذکر شد: در یکی از موارد اعضای این گروه اقدام به بریدن گوش راننده‌ای کرده بودند که در مقابل اقدام به سرقت آنها مقاومت کرده بود.

راهزنی با لباس مبدل پلیس

او با اشاره به اینکه بخشی دیگر از اقدامات این گروه مربوط به سرقت با لباس مبدل مأمورین پلیس بوده است متذکر شد: متهمان بعضاً با معرفی خود به‌ عنوان مأمور با پوشش لباس مأموران و چراغ گردان، به‌بهانه کنترل مدارک، راننده را غافلگیر می‌کردند و سرقت را انجام می‌دادند.

ارتکاب جرم در زندان

رئیس‌ کل دادگستری استان البرز در خصوص جرایم متعدد انجام‌شده توسط این باند یادآور شد: بررسی سوابق متهمان مشخص کرد برخی از آنها دارای سابقه «سرقت مسلحانه»، «سرقت مقرون به آزار»، «خرید و فروش مواد مخدر» و «حمل اسلحه غیرمجاز» در سایر استان‌ها هستند. همچنین دو نفر از متهمان در زندان و حین تحمل حبس نیز مرتکب چندین فقره جرم شده بودند.

او با بیان اینکه حسب بررسی‌ها، ارتکاب سرقت‌های متعدد توسط این باند در استان‌های البرز، قم، همدان، مرکزی، لرستان و خوزستان به اثبات رسید تصریح کرد: پرونده این باند در دادگاه انقلاب کرج به‌ اتهام «سرقت‌های باندی و مسلحانه منتهی به ناامن کردن راه‌ها و ایجاد رعب و وحشت میان مردم و خسارت عمده به اموال مردم» مورد رسیدگی قرار گرفت و پس از بررسی همه ابعاد اتهامات و سرقت‌های انجام‌شده، دادگاه پنج متهم پرونده را به اعدام محکوم کرد و رأی صادره به تأیید دیوان‌عالی کشور رسید.

فاضلی هریکندی با اشاره به ابعاد پیچیده پرونده و وسعت اقدامات انجام‌شده در استان‌های مختلف کشور، متذکر شد: علی‌رغم رد فرجام‌خواهی متهمان و تأیید رأی، چند مرتبه دیگر هم درخواست اعاده دادرسی از سوی متهمان مطرح شد که پس از بررسی و با رد درخواست آنها از سوی دیوان‌عالی کشور و طی تشریفات قانونی، حکم صادره سحرگاه امروز در ندامتگاه مرکزی کرج به مرحله اجرا درآمد.

او تصریح کرد: دادگستری‌کل استان البرز با تشکیل قرارگاه پیشگیری و مقابله با جرایم خاص استان در برخورد با کسانی که امنیت مردم را به مخاطره می‌اندازند هیچ مماشاتی ندارد و برخورد قاطع با استفاده از حداکثر ظرفیت‌های قانونی از سیاست‌های دادگستری‌کل استان البرز است./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.