اعتراض شیرخشکی!

انجمن داروسازان: دود افزایش قیمت شیرخشک به چشم داروخانه‌ها می‌رود

مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان گفت: براساس مصوبه سازمان غذا و دارو هر نوزادی در ماه می‌تواند ۱۰ عدد شیرخشک یارانه‌ای «با قیمت ۷۰ هزار تومان» خریداری کند. اما اگر مصرف نوزاد در ماه بیش از این تعداد باشد، ۱۰ عدد شیرخشک دیگر با قیمت آزاد «۱۲۰ هزار تومان» به او داده خواهد شد.

به گزارش شهروند آنلاین،سید هادی احمدی مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان در گفت‌وگو با فارس در خصوص افزایش قیمت شیرخشک گفت: به دلیل مشکلاتی که در یکی دو ماه  گذشته در زمینه تولید و تأمین شیر خشک پیش آمد، به سازمان غذا و دارو پیشنهاد دادیم تا ارز شیرخشک را بردارند. به دنبال این مساله سازمان غذا و دارو ارز شیرخشک را برداشته ، آن را معادل‌سازی کرده و قیمت انواع شیرخشک ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

او در ادامه در خصوص قیمت فروش شیرخشک به بیماران توضیح داد: اما این افزایش قیمت را خریدار پرداخت نمی‌کند. اگر قیمت ابتدایی شیرخشک ۷۰ هزار تومان بوده و اکنون به قیمت ۱۲۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است، متقاضی باید همان ۷۰ هزار تومان را پرداخت کند. ما به تفاوت مبلغ شیرخشک را بیمه سلامت به داروخانه‌ها پرداخت خواهد کرد.

او ادامه داد: در حال حاضر داروخانه‌ها شیرخشکی را که می‌فروشند در سامانه تیتک ثبت کرده و مشخصات را وارد می‌کنند. البته سامانه تیتک این مساله را فقط برای کودکان زیر دوسال لحاظ می‌کند و کودکان بالای دوسال قیمت شیرخشک را آزاد پرداخت می‌کنند.

احمدی در خصوص روش محاسبه قیمت سامانه تیتک توضیح داد: زمانی که مشخصات کودکان زیر دوسال در سامانه تیتک وارد می‌‌شود، خود سامانه مبلغ سهم ارز را که باید بیمه پرداخت کند، جدا کرده و والدین نوزاد مبلغ شیرخشک را با همان قیمت قبل پرداخت می‌کنند.

او در خصوص تعداد شیرخشک‌های یارانه‌ای توضیح داد: براساس مصوبه سازمان غذا و دارو هر نوزادی در ماه می‌تواند ۱۰ عدد شیرخشک یارانه‌ای «با قیمت ۷۰ هزار تومان» خریداری کند. اما اگر مصرف نوزاد در ماه بیش از این تعداد باشد، ۱۰ عدد شیرخشک دیگر با قیمت آزاد «۱۲۰ هزار تومان» به او داده خواهد شد. این قانونی است که سازمان غذا و دارو ارائه کرده و داروخانه‌ها براساس آن شیرخشک را توزیع می‌کنند.

او این اقدام برخی از داروخانه‌های سطح کشور که به ادعای برخی از شهروندان شیرخشک را بدون ثبت در سامانه تیتک و صرفا با گرفتن کد ملی نوزاد با قیمت درج شده بر روی قوطی می‌فروشند را تخلف دانست و گفت: اگر داروخانه‌ای شیرخشکی را که با قیمت جدید تولید شده بفروشد، خارج از پروتکل سازمان غذا و دارو عمل کرده و تخلف او باید مورد بررسی قرار گیرد.

مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان در خصوص اعتراض داروخانه‌ها به نحوه پرداخت بیمه سلامت بیان کرد: مساله‌ای که وجود دارد این است که هنوز بیمه سلامت نحوه و زمان پرداخت مطالبات داروخانه‌ها از ما به تفاوت قیمت یارانه و آزاد شیرخشک را اعلام نکرده و داروخانه‌داران به این مساله معترض هستند. زیرا داروخانه‌ها شیرخشک را به صورت نقدی یا با فرصت ۱۵ روزه از شرکت‌ها خریداری می‌کنند؛ اما هنوز مشخص نیست که بیمه سلامت چه زمانی قرار است پول داروخانه‌ها را بدهد.

او در ادامه تأکید کرد: داروخانه‌داران گناهی نکردند که اجرای این طرح بر دوش جیب داروخانه‌ها باشد. اگر ما به التفاوت ارزی شیرخشک بخواهد سه چهار ماهه به داروخانه‌دارها بازگردد ارزشی نخواهد داشت چون کل سود شیرخشک برای داروخانه‌ها ۸ درصد است و داروخانه ضرر می‌کند.

او در خصوص وضعیت کمبود شیرخشک توضیح داد: در حال حاضر تولیدات انجام شده و بیش از سال گذشته در هر ماه تولید داریم و فعلاً مشکلی در زمینه تولید نداریم. اما برخی از داروخانه‌ها به دلیل مشکلات مالی که ایجاد شده نمی توانند شیرخشک تهیه کنند. زیرا نزدیک به دو ماه است که این طرح اجرا شده و هنوز مشخص نیست که بیمه چه زمانی قرار است پول داروخانه‌ها را پرداخت کند. هنوز  بیمه سلامت ما به تفاوت ارزی ماه اول را به داروخانه‌ها پرداخت نکرده‌ است. /

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.