تخصیص 31.4 میلیارد دلار ارز به وزارت صمت

رئیس کل بانک مرکزی گفت: از ابتدای امسال تاکنون حدود ۳۱ میلیارد و ۴۰۲ میلیون دلار ارز به وزارت صمت داده شده است که این رقم نسبت به سال قبل پنج درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش شهروند آنلاین به نقل از خانه ملت، محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در خصوص تخصیص ارز به وزارت صمت و واردات خودرو، گفت: از ابتدای سال تا ۵ دی ماه ۱۴۰۲ به وزارت صمت ۳۱ میلیارد و ۴۰۲ میلیون دلار ارز اختصاص داده شده است که نسبت به سال گذشته ۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

او با اشاره به اینکه نقدی که از بانک مرکزی می‌شد این بود که علیرغم عدم افزایش صادرات به واردات ارز بیشتری داده شده است که از آن دفاع کردند تا تولید دچار مشکل نشود، ادامه داد: به خودرو و قطعات آن از ابتدای سال جاری تاکنون ۵ میلیارد و ۴۱۶ میلیون دلار ارز اختصاص داده ایم که ۸ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

فرزین با بیان اینکه آقای علی آبادی توافق کرده است یک میلیارد دلار ارز در مورد واردات دریافت کند که هفته گذشته حدود ۲۰۰ میلیون دلار ارز فقط بابت این کار دریافت کرده است، گفت: بابت خودروی برقی، خودرو و با خودرویی که باید از مناطق آزاد وارد شود توافق کردیم، ما بر اساس منابع ارز تخصیص می‌دهیم.

او ادامه داد: شما به من می‌گویید که باید بر اساس منابع ارزی کشور ارز تخصیص دهید که اعلام کردم برای جلوگیری از ایجاد مشکل در حوزه تولید از منابع ارزی آزاد شده نیز ارز اختصاص می‌دهیم.

فرزین عنوان کرد: به وزارت صمت ابتدای سال اعلام کردیم که سهمیه ارزی آنها ۲۹.۵ میلیارد دلار است که اعلام کردند با این میزان ارز کشور دچار مشکل می‌شود اکنون که سال جاری به اتمام نرسیده تاکنون ۳۱ میلیارد و ۴۰۲ میلیون دلار ارز دریافت کرده‌اند و بعد از این نیز تا ۴۲ میلیارد دلار توافق صورت گرفته است، ما در بانک مرکزی تلاش‌مان این است که تمام ارز مورد نیاز را بر اساس نیاز وزارت صمت تامین کنند و وزارت صمت نیاز‌های خود را تشخیص می‌دهد./خبرگزاری صدا وسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.