اقدام تازه ایران درباره پرونده ترور سردار سلیمانی

نمایندگی ایران در دفتر سازمان ملل در ژنو در نامه‌ای به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که ایران به اقدامات خود در راستای محاکمه و مجازات عاملان ترور سردار شهید قاسم سلیمانی ادامه می‌دهد.

به گزارش شهروند آنلاین، در آستانه چهارمین سالگرد ترور سردار شهید قاسم سلیمانی، نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل در ژنو در نامه‌ای به دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و دیگر مکانیسم‌های مربوطه، ترور فرمانده سابق سپاه قدس در ۳ ژانویه ۲۰۲۰ را ترور هدفمند، خودسرانه، ناعادلانه و غیرقانونی اعلام کرد.

بامداد جمعه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸ خودروی حامل سردار قاسم سلیمانی که در پاسخ به دعوت عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر وقت عراق به این کشور سفر کرد، در بدو ورود به فرودگاه بغداد مورد حمله پهپادی آمریکا قرار گرفت و فرمانده سابق نیروی قدس سپاه به همراه ابومهدی المهندس، معاون سابق الحشد الشعبی و همرزمان آنها در این اقدام تروریستی به شهادت رسیدند.

نمایندگی ایران در این نامه به اقداماتی که جمهوری اسلامی ایران بعد از این اقدام تروریستی صورت داد، اشاره کرده و اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران افراد و موسسات دخیل در این ترور را در برابر قانون پاسخگو می‌داند و این مسیر را تا محاکمه و مجازات آمران، عاملان و مباشران ادامه خواهد داد.

در این نامه با اشاره به نقش اساسی سردار قاسم سلیمانی در مبارزه با تروریسم و به ویژه در نابودی داعش و کمک به برقراری صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی، اقدام آمریکا در ترور شهید سلیمانی، جنایتکارانه و نقض قواعد و اصول حقوق بین‌الملل و حقوق بین‌الملل بشردوستانه اعلام شده است.

نمایندگی ایران در سازمان ملل همچنین دولت آمریکا را به خاطر انجام این ترور هدفمند و سازماندهی شده، دارای مسئولیت خوانده است.

در نامه نمایندگی ایران به ترور سردار شهید سیدرضی موسوی از مستشاران ارشد نظامی ایران در سوریه توسط رژیم صهیونیستی و همچنین اقدام تروریستی این رژیم در به شهادت رساندن دو مستشار نظامی دیگر ایران در دوم دسامبر ۲۰۲۳ اشاره شده است.

به گزارش فارس، امیرسعید ایروانی نماینده ایران در سازمان ملل در نیویورک پیش از این در نامه به رئیس شورای امنیت در واکنش به شهادت سردار موسوی اعلام کرده بود که ایران حق مشروع و ذاتی خود را بر اساس حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد برای پاسخ قاطع در زمان مناسبی که لازم بداند، محفوظ می‌دارد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل در ژنو همچنین خواستار اقدامات موثر سازمان‌های بین‌المللی و همچنین نهادهای حقوق بشری برای پاسخگویی رژیم اسرائیل و حامیان آن به خاطر انجام اینگونه اقدامات تروریستی شده است.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز روز گذشته (دوشنبه) ۱۱ دی ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت که پیگیری جنایت رژیم آمریکا در ترور ناجوانمردانه شهید سلیمانی را با جدیت دنبال خواهیم کرد و این موضوع هیچگاه به بوته فراموشی سپرده نخواهد شد و مرور زمان این موضوع را کمرنگ نخواهد کرد./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.