پاسخِ قاطع

نامه ایران به شورای امنیت در خصوص تهدیدات رژیم صهیونیستی

نمایندگی ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت در خصوص تهدیدات رژیم صهیونیستی نوشت: ایران برای پاسخ قاطع به هرگونه تهدید و اقدام غیرقانونی ناشی از رژیم اسرائیل تأکید می‌کند.

به گزارش شهروند آنلاین، نمایندگی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در نامه‌ای به شورای امنیت در مورد تهدیدات مقامات رژیم صهیونیستی علیه ایران نوشت که رژیم اسراییل مسئولیت کامل تمامی اقدامات نادرست بین‌المللی علیه ایران را به‌عهده دارد و باید پاسخگو باشد.

متن نامه نمایندگی ایران به شورای امنیت به‌شرح زیر است:

پیرو نامه مورخ 25 سپتامبر 2023 (S/2023/697) مایلم ذیلاً موارد نقض مداوم و آشکار حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل توسط رژیم اسرائیل علیه جمهوری اسلامی ایران را به اطلاع اعضای شورای امنیت سازمان ملل برسانم:

1.در 30 دسامبر 2023، نخست‌وزیر رژیم اسرائیل به تهدید به استفاده از نیروی نظامی علیه ایران، همراه با انتشار اطلاعات نادرست و دروغ درباره ایران ادامه داد و گفت: «ما همیشه و همه‌جا علیه ایران در حال اقدام هستیم، وارد جزئیات نخواهم شد.»، او همچنین مدعی شد که «هدفی که سال‌هاست برای دستیابی به آن کار کرده‌ام تغییری نکرده و این هدف انجام هر کاری ـ هر کاری ـ برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.»، این سخنان خصمانه آشکارا اصول اساسی حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد، به‌ویژه ماده 2 (4) منشور ملل متحد را نقض می‌کند، همچنین به ‌نظر می‌رسد هدف از این اقدام منحرف کردن توجه از جنایات مداوم رژیم اسرائیل و نقض شدید قوانین بین‌المللی بشردوستانه در نوار غزه و فلسطین اشغالی و فرار از پاسخگویی باشد، علاوه بر این، این موضع تهاجمی و خصمانه بی‌سابقه نیست، زیرا نخست‌وزیر رژیم اسرائیل پیش از این تهدید به استفاده از نیروی نظامی کرده بود. آخرین نقض اصول اساسی منشور از چنین نوعی در 22 سپتامبر 2023 در جریان سخنرانی نتانیاهو در هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود که در آن صراحتاً تهدید به استفاده از سلاح هسته‌ای علیه ایران کرد. ایران در نامه‌ای به ‌تاریخ 25 سپتامبر 2023 (S/2023/697)، این نقض شدید را محکوم کرد و بر اهمیت آن تأکید کرد و خواستار محکومیت شدید جامعه بین‌المللی شد.

2. در 28 دسامبر 2023، نفتالی بنت، نخست‌وزیر سابق رژیم اسرائیل، در مقاله‌ای که توسط وال استریت ژورنال منتشر شد، به‌ صراحت به دخالت اسرائیل در اقدامات تروریستی و خرابکاری در داخل خاک ایران اعتراف کرد. نفتالی بنت در طرح اتهامات بی‌اساس علیه ایران که قاطعانه رد می‌شود، به مسئولیت رژیم اسرائیل برای حملات تروریستی در داخل ایران اعتراف کرد و گفت: «به‌ عنوان نخست‌وزیر، به نیروهای امنیتی اسرائیل دستور دادم که تهران هزینه تصمیمش برای حمایت از تروریسم را بپردازد». او مدعی شد که در پاسخ به دو حمله نافرجام پهپاد ایران به اسرائیل، این رژیم در فوریه 2022 یک پایگاه پهپاد در خاک ایران را منهدم کرد. علاوه بر این، او مدعی شد که «در مارس 2022، تیم ترور ایران تلاش کرد گردشگران اسرائیلی را در ترکیه هدف قرار دهد. اندکی بعد فرمانده همان یگان در مرکز تهران ترور شد.»، چنین اظهاراتی به‌طور غیرقابل انکاری به‌ عنوان مدرک جرم جدید عمل می‌کند و مسئولیت بین‌المللی رژیم اسرائیل را برای دخالت در اقدامات غیرقانونی بین‌المللی و همچنین اقدامات تروریستی جنایتکارانه در خاک ایران تقویت می‌کند. مقامات اسرائیل آشکارا به همدستی خود در انجام ترورها و اقدامات خرابکارانه با هدف قرار دادن مقامات، دانشمندان و غیرنظامیان ایرانی اعتراف کرده‌اند، علاوه بر این، رژیم اسرائیل در عملیات‌های مخرب و خرابکاری با هدف زیرساخت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران که داخل مرزهای ایران انجام می‌شود، دست دارد.

3. رژیم اسرائیل مسئولیت کامل تمامی اقدامات نادرست بین‌المللی علیه ایران را به‌عهده دارد و باید پاسخگو باشد. محکومیت فوری و اقدام قاطع جامعه بین‌المللی به‌ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد در پاسخ به اقدامات تروریستی و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده اسرائیل در منطقه، به‌ویژه جنایات وحشیانه مستمر آن علیه مردم فلسطین در نوار غزه و کرانه باختری رود اردن، ضروری است چراکه تهدیدی جدی برای صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی به‌ شمار می‌رود.

4.جمهوری اسلامی ایران قاطعانه بر حقوق مشروع و ذاتی خود که در قوانین بین‌المللی و منشور ملل متحد تصریح شده است، برای پاسخ قاطع به هرگونه تهدید و اقدام غیرقانونی ناشی از رژیم اسرائیل تأکید می‌کند، همچنین بر عزم راسخ برای اعمال این حقوق برای حفظ امنیت، منافع ملی و مردم خود در برابر هرگونه تهدید یا حمله تأکید می‌کند./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.