والیبال در زمین آرمان و غیرآرمانی!

دریافت بلیت المپیک پاریس تحت چه شرایطی میسر می‌شود؟

با مشخص شدن حریفان تیم ملی والیبال در لیگ ملت‌ها کار دشواری که در انتظار تیم کشورمان بود بیش از گذشته رنگ واقعیت به خود گرفت.

به گزارش شهروند آنلاین، شرایط تیم ملی والیبال ایران به گونه‌ای است که حتی روی کاغذ هم می‌توان قید المپیک 2024 را زد. سال گذشته، فدراسیون والیبال ایران، ثبات داشت، سرمربی تیم ملی مشخص بود و فشار و استرسی برای کسب نتیجه‌ای خاص وجود نداشت؛ با این حال تنها 2 پیروزی در لیگ ملت‌های 2023 به ایران رسید.

امسال اما وضعیت کاملاً متفاوت و غیر آرمانی است. فدراسیون به دنبال رئیس است، رئیس به دنبال انتخاب سرمربی تیم ملی است و از سرمربی جدید هم انتظار می‌رود که معجزه‌وار، بلیت المپیک پاریس را برای تیم ملی به دست آورد. در این شرایط و با نگاهی به حریفان ایران حتی در هفته نخست لیگ ملت‌ها (ایتالیا، آرژانتین، صربستان و کوبا) نمی‌توان حتی از جمله کلیشه‌ای «سخت است اما غیرممکن نیست» استفاده کرد.

ایران در لیگ ملت‌های 2024 نیاز به 9 پیروزی دارد تا جایگاه خود را در رنکینگ جهانی، ارتقا داده و یکی از 5 سهمیه‌ باقیمانده المپیک پاریس را به خود اختصاص دهد. این در حالی است که تیم‌هایی مثل، آرژانتین، اسلوونی، ایتالیا، صربستان، کوبا، هلند و حتی ترکیه شرایطی بهتر از ایران در رنکینگ جهانی و راهیابی به المپیک دارند. کنار زدن هر کدام از این تیم‌ها در جای خود، کار بسیار سختی است.

وحید مرادی، سرپرست فدراسیون والیبال در نشست خبری اخیر خود گفته بود: «اولویت ما انتخاب سرمربی برای تیم ملی است. شرایط مساعدی برای کسب سهمیه المپیک نداریم و برخی کارشناسان معتقدند محال است سهمیه بگیریم ولی وظیفه ما تلاش و استفاده از روزنه‌های امید است. تلاش ما این است که تا بهمن ماه با گزینه مورد نظر به توافق برسیم و کارش را شروع کند».

تیم ملی والیبال ایران که به اعتقاد اهالی و متولیان این رشته در دوران افت و افول به سر می‌برد، کار سختی برابر تک تک حریفان نامدار خود در VNL  2024 پیش‌رو دارد. مسئولان فدراسیون با علم به اینکه نگرفتن سهمیه المپیک از گرفتن آن، محتمل‌تر است باید این نکته را مد نظر داشته باشند که طرفداران والیبال و مردم، علاوه بر پیروزی از دیدن تلاش ملی‌پوشان هم لذت می‌برند و راضی می‌شوند. بنابراین «خوب بازی کردن» هم باید در دستور کار تیم ملی باشد.

یادآوری این نکته هم ضروری است که اگر والیبال ایران همچنان به روند شکست‌های خود در مسابقات جهانی ادامه دهد،‌ در کنار تیم‌هایی مثل قطر، مصر و پرتغال قرار می‌گیرد که برای نام ایران اصلاً شایسته نیست؛ ایرانی که زمانی در تلاش بود به جمع 5 تیم برتر جهان راه پیدا کند.

گروه‌بندی این رقابت‌ها برای تیم ملی والیبال ایران و حریفان در هفته‌های مختلف به‌شرح زیر است:

هفته نخست، اول تا ششم خرداد 1403

برزیل ـ شهر ریودوژانیرو (برزیل، صربستان، ایتالیا، ایران، آرژانتین، کوبا، ژاپن، آلمان)

ایران ـ ایتالیا

ایران ـ آرژانتین

ایران ـ صربستان

ایران ـ کوبا

هفته دوم، 15 تا 20 خرداد 1403

ژاپن شهر میزبان نامشخص (ژاپن، ایران، برزیل، ترکیه، لهستان، بلغارستان، اسلوونی، آلمان)

ایران ـ ژاپن

ایران ـ برزیل

ایران ـ ترکیه

ایران ـ بلغارستان

هفته سوم 29 خرداد تا 3 تیرماه 1403

فیلیپین شهر میزبان نامشخص (ژاپن، ایران، آمریکا، هلند، برزیل، آلمان، فرانسه، کانادا)

ایران ـ هلند

ایران ـ آلمان

ایران ـ فرانسه

ایران ـ آمریکا

نتایج تیم ملی ایران در لیگ ملت‌های 2023 به شرح زیر است:

ژاپن 3 – ایران صفر

لهستان 3- ایران 2

ایران 3 – چین یک

اسلوونی 3 – ایران صفر

ایران 3 – آلمان صفر

ایران صفر – ایتالیا 3

ایران صفر – آمریکا 3

هلند 3 – ایران 2

ایران صفر – فرانسه 3

بلغارستان 3 – ایران 2

آرژانتین 3 – ایران 2

کوبا 3 – ایران 2/تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.