بازار بر‌می‌گردد

پیش‌بینی کاهش دلار/در تله نوسان‌گیران نیفنتید

کارشناس بازارهای مالی گفت: در گزارش‌های تراز تجاری، صادرات نفتی و غیرنفتی و تعاملات بین‌المللی وضعیت بسیار خوبی داریم که بر نرخ دلار موثر است، بنابراین مردم به هیجانات زودگذر توجه نکنند.

به گزارش شهروند آنلاین،حمیدرضا جیهانی؛ کارشناس بازارهای مالی در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه ما همیشه بازارها را از منظر علمی تحلیل می‌کنیم، ادامه داد: نباید به فضاهای زودگذر و هیجانی توجه کرد. قائدتا ما در بازارها ریسک‌های سیستماتیک و ریسک‌های غیر سیستماتیک داریم.

در صادرات نفتی و غیرنفتی وضعیت خوبی داریم

او افزود: ریسک‌های سیستماتیک در بازار ارز، بحث‌های اقتصادی ما است که خوشبختانه در گزارش‌های تراز تجاری، صادرات غیرنفتی و تعاملات بین‌المللی وضعیت بسیار خوبی داریم که این ریسک‌ها به صورت واقعی در ذات ارزش‌گذاری پول ملی ما و نرخ برابری ارزها اثرگذار هستند.

شباهت هیجانات در جنگ غزه و حادثه کرمان

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: ما یک سری ریسک‌های غیر سیستماتیک داریم که خارج از آن بازار اثرگذارند و در اثر موضوعات مختلف بازارها را به تلاطم و هیجان می‌اندازند که دقیقا همین ماجرای افزایش نرخ ارز با وقوع حادثه کرمان را در زمان شروع جنگ غزه هم داشتیم و شاهد بودیم که به صورت روانی و به خاطر هیجان در رفتار فعالین بازار و بعضی رسانه‌های مساله‌دار، بازار را به ‌صورت مقطعی متشنج کردند.

وضعیت ذخایر ارزی کشور خوب است، به هیجانات توجه نکنید

جیهانی اشاره کرد: در آن زمان شاهد بودیم که در ابتدای کار نرخ دلار افزایش یافت و بسیاری از دلالان شروع به فروختن ارز به مردم کردند و هیجان دادند که نرخ‌ها افزایش پیدا خواهد کرد. با توجه به اینکه در ذات بازار ارز ما به لحاظ اقتصادی و مولفه‌های اثرگذار اصلی مثل عرضه و تقاضا، ذخایر ارزی بانک مرکزی و تسلط بسیار خوبی که در چندماه اخیر بازارساز روی بازار داشته است، فکر نمی‌کنم که این هیجان کوتاه مدت ادامه‌دار باشد و قطعا هفته آینده بازار دوباره به ثبات می‌رسد و حتی ممکن است به کمتر از قیمت روزهای گذشته هم برسد و فقط این مردم عادی هستند که گرفتار هیجان‌های کاذب رسانه‌های مساله‌دار، کانال‌های تلگرامی و دلالان کف بازار می‌شوند و از آنها توسط این گروه‌ها نوسان‌گیری می‌شود. به نظر من بازار بر می‌گردد و هیجانات فروکش خواهد کرد.

بعضی رسانه‌ها در بازارهای سفته بازانه هیجان ایجاد می‌کنند

او در پایان سخنان خود اظهار داشت: نهادهای امنیتی باید بیشتر بر رسانه‌هایی که در بازار ارز و بازارهای سفته‌بازانه هیجان و فضای نوسان‌گیری ایجاد می‌کنند، کنترل داشته باشند، زیرا تکلیف و مسئولیت رسانه در راستای شفاف‌سازی، اطلاع رسانی و روشنگری مردم است، نه اینکه تله‌گذاری‌هایی توسط بعضی از افرادی که این رسانه‌ها را اجیر کرده‌اند صورت گیرد تا از مردم نوسان‌گیری کنند و پول‌های کلانی به جیب دلالان برود./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.