سناریوی اصلاح‌طلبان برای انتخابات

در شرایطی که نتایج بررسی هیات‌های نظارت حکایت از درصد قابل توجه افراد تایید صلاحیت‌شده به نسبت دوره‌های قبلی انتخابات دارد، بخشی از اصلاح‌طلبان که تاکنون رویکرد انفعالی برای انتخابات داشتند، در پی ورود به کوران رقابت‌ها با روش‌های نامتعارف هستند.

به گزارش شهروند آنلاین، روز گذشته هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد از میان ثبت‌نام کنندگان انتخابات مجلس دوازدهم، 11 هزار نفر تایید صلاحیت شدند که معادل 52 درصد از تمامی داوطلبان واجد شرایط می‌شود.

آمار اعلام شده از سوی سخنگوی شورای نگهبان بیانگر این است که تعداد تأییدشدگان دو برابر دوره گذشته بوده و عدم احرازی‌های این دوره نیز به مراتب کمتر از گذشته و حدود 10 درصد داوطلبان است.

همچنین اخبار غیررسمی حکایت از این دارد که برخی چهره‌ها همچون محمدباقر نوبخت، علی مطهری، مسعود پزشکیان و غلامرضا تاجگردون صلاحیت‌شان احراز شده است.

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس در حالی قرار است 11 اسفندماه برگزار شود که اصلاح‌طلبان تصور می‌کردند ممکن است در این دوره هم بخت با آنها یار نباشد و تصمیم گرفتند با پیش‌دستی، از ثبت‌نام خودداری کنند اما عواملی دست به دست هم داد تا در نهایت به این نتیجه برسند که راهبرد سکوت و انفعال اشتباه بوده و تلاش کنند با تغییر زمین بازی، اشتباه خود را جبران کنند.

اولاً، در این دوره 24 هزار و 829 نفر برای حضور در رقابت انتخاباتی ثبت نام خود را قطعی کردند که در مقایسه با دور گذشته انتخابات مجلس  که 16034 نفر ثبت نام قطعی داشتند، حد نصاب جدیدی ثبت شد. این آمار نشان می‌داد که برخلاف فضاسازی اصلاح‌طلبان، تمایل مردم برای تغییر شرایط و نقش‌آفرینی، از طریق صندوق رای و مردم‌سالاری است.

ثانیاً؛ اگرچه احزاب عضو جبهه اصلاحات ایران سعی در سرد نشان دادن فضای رقابتی داشتند، حسن روحانی و اطرافیان او از جمله حزب اعتدال و توسعه  اسب خود را برای حضور در رقابت‌ها زین کردند.

به طوری که روحانی از حوزه انتخابیه استان تهران برای انتخابات مجلس خبرگان ثبت‌نام کرد و  محمدباقر نوبخت هم درحال تدارک فهرست انتخاباتی برای مجلس شورای اسلامی است و قرار است زیر پرچم اعتدال و توسعه فهرستی را که به‌ گفته جواد هروی سخنگوی این حزب، قرار است در ائتلاف با جریانات معتدل در سایر احزاب سیاسی بسته شود، روانه میدان کنند.

از سوی دیگر، برخی چهره‌های اصلاح‌طلب بدون توجه به راهبرد جبهه اصلاحات مبنی بر عدم مشارکت فعال، در انتخابات ثبت‌نام کردند؛ به‌طوری که به گفته حسین مرعشی 180 شخصیت عضو احزاب اصلاح‌طلب که به زعم او قابلیت رای‌آوری هم دارند، داوطلب رقابت در انتخابات شده‌اند.

ثالثاً، رویکرد رهبر انقلاب که در همه ادوار طرفدار مشارکت بالا بودند و در این دوره توصیه‌هایی هم به شورای نگهبان داشتند، در باز شدن فضای انتخاباتی بی‌تاثیر نبود.

ایشان در دیدار با فقها و حقوقدانان شورای نگهبان با تشکر و قدردانی از زحمات و تلاش‌های این شورا، تاکید کردند: همه وظیفه دارند زمینه برگزاری انتخاباتی پرشور را در اسفند ماه امسال فراهم کنند.

رهبر انقلاب همچنین در دیدار روز 2 دی‌ماه با مردم خوزستان و کرمان فرمودند “میدان باید برای حضور جناح‌های سیاسی و گرایش‌های گوناگون سیاسی ـ اقتصادی ـ فرهنگی در مسابقه بزرگ انتخابات باز باشد تا همه دیدگاه‌ها و نگاه‌ها در این میدان فعال باشند.”

در چنین شرایطی، اصلاح‌طلبان که احساس می‌کنند می‌توان به گود رقابت‌ها وارد شد و در بدترین حالت، اقلیتی قوی در مجلس دوازدهم داشت تصمیم گرفتند بی‌عملی خود را با حمله به قانون انتخابات جبران کنند.

در نشست رئیس‌ جمهور با احزاب سیاسی، مجیدانصاری عضو مجمع روحانیون، جواد امام سخنگوی جبهه اصلاحات، حسین مرعشی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی و  مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری هر یک به نحوی خواستار این شدند که امکان ثبت‌نام مجدد برای داوطلبان فراهم شود. به طور مثال جواد امام  خواستار ارائه طرح  3 فوریتی برای لغو قانون انتخابات و امکان ثبت‌نام مجدد داوطلبان شد! امری که  با توجه به زمان باقی‌مانده تا انتخابات غیرمنطقی است.

البته برهم زدن بازی وقتی شرایط به نفع اصلاح‌طلبان نباشد، امری مسبوق به سابقه است. چنانچه در انتخابات مجلس هفتم، اصلاح‌طلبان مجلس به‌ بهانه ردصلاحیت، دو اقدام خلاف عرف را از خود نشان دادند: استعفا و تحصن.

تحصن نمایندگان ردصلاحیت‌شده از 21 دی‌ماه سال 82 آغاز شد و تا 17 بهمن ادامه یافت. همچنین گروهی از نمایندگان حامی تحصن‌ نیز روز 12 بهمن  از سمت خود استعفاء دادند. بیشتر نمایندگانی که استعفا می‌دادند از احزاب منحله مشارکت و مجاهدین انقلاب بودند.

در نهایت بعد از شکست پروژه تحصن و تأکید رهبر انقلاب بر برگزاری انتخابات در موعد مقرر، اصلاح‌طلبان با چراغ سبز خاتمی وارد عرصه انتخابات شدند که در نهایت موفق به کسب اکثریت مجلس نشدند./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.