بَزَکِ پایتخت

شهردار تهران: پرونده زباله‌گردی بسته می‌شود

شهردار تهران با بیان اینکه طرح تحولی در موضوع جمع‌آوری رفت و روب زباله شروع شده است، گفت: با اجرای کامل این طرح و کنار گذاشته شدن دست‌های ناثواب، پرونده زباله‌گردی در پایتخت بسته خواهد شد.

به گزارش شهروند آنلاین، نودمین رویداد شنبه امید و افتخار این هفته به آغاز عملیات اجرایی نظام تحول امور رفت و روب، نظافت و مدیریت پسماند شهر تهران و بهره‌برداری از کارخانه سه هزار و ۳۰۰ تُنی بازیافت و استحصال شن و ماسه از پسماند ساختمانی اختصاص داشت.

علیرضا زاکانی روز شنبه در این مراسم با گرامیداشت شهدای مزار حاج قاسم سلیمانی در کرمان، اظهار کرد: برخی موضوعات بطور مستقیم با مجموعه مدیریت شهری ارتباط دارد که یکی از آنها نگاه تحولی در زمینه جمع‌آوری پسماند است.

او افزود: در شهر تهران نوع قراردادها و پیمان‌ها در زمینه جمع‌آوری پسماند معیوب بود که از این نقص سوء استفاده می‌شد و بار شهر به زمین می‌ماند.

شهردار تهران با بیان اینکه کار جدی در این زمینه انجام نشده است، ادامه داد: ماموریت جدید تحول در دستور کار خدمات شهری و پسماند قرار گرفت و بطور طبیعی انتظارات زیاد بود.

زاکانی با بیان اینکه انتقال محمدی مدیرعامل فعلی پسماند که شهردار منطقه ۶ بود به دلیل ایجاد تحول در موضوع پسماند صورت گرفت، گفت: با پیمان‌های زیادی مواجه بودیم و هیچ نظام یکپارچه‌ای وجود نداشت و در موضوع انتقال و جمع‌آوری پسماند مشکلاتی داشتیم و شبکه‌های متعددی شکل گرفته بود.

شهردار تهران با بیان اینکه امروز ۱۴ پیمانکار متولی جمع‌آوری پسماند تر و خشک و همچنین برف‌روبی و رفت و روب شده‌اند، اضافه کرد: خود پیمانکاران موظف شدند تجهیزات را تامین کنند که اکنون ۲۰۰ دستگاه مکانیزه وارد ناوگان رفت و روب و جمع‌آوری شده است.

به گفته او، در مسیر موجود اتفاقی که باید بیفتد انجام و بسترها فراهم شده و از این ماه و از ابتدای ماه آینده (بهمن) کارها به پایان خواهد رسید و عملیات اجرایی محقق می‌شود.

زاکانی با بیان اینکه وجود پیمانکاران و متولیان متعدد ظلم بزرگی به تهران بود، گفت: روزانه هفت میلیون تن زباله در تهران تولید می‌شود که با قبول مسئولیت پیمانکاران، دیگر شاهد دست‌های ناثواب در موضوع زباله‌گردی نخواهیم بود و با همکاری دستگاه‌ها مراکز خرید زباله برچیده و موضوع زباله‌گردی بسته خواهد شد.

او درخصوص راه‌اندازی کارخانه زباله‌سوز ۶ هزار تنی و استحصال برق از زباله نیز گفت: در سفر به کشور چین در این خصوص تفاهم‌نامه‌ای بسته شد و مسیر راه‌اندازی این دستگاه در حال پیگیری است.

زاکانی افزود: این کارخانه پسماندسوز می‌تواند روزانه تا ۲ هزار و ۴۵۰ مگاوات برق ناشی از سوزاندن زباله‌های تهران تولید کند که این توان تولیدی در داخل کشور و البته برای صادرات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شهردار تهران در خصوص پسماندهای ساختمانی نیز یادآور شد: هم‌اکنون حدود ۱۰ هزار از ۳۰ هزار تن نخاله‌های ساختمانی استحصال می‌شود که با راه‌اندازی این کارخانه در منطقه چهار در فاز اول سه هزار و ۳۰۰ تُن و در ادامه تا هشت هزار تُن پسماند ساختمانی را استحصال می‌کند.

او با بیان اینکه تغییر چهره شهر در حوزه زیباسازی در راه است، تاکید کرد:با اقدامات در دست اجرا، قطعا چهره شهر تغییر خواهد کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز در حاشیه این مراسم، گفت: شهروندان از وضعیت رفت و روب و جمع آوری زباله گلایه دارند.

مهدی چمران افزود: خوشبختانه اقدامات وسیعی در حال انجام است و شرایط نیز کمی سخت است اما از همکاران در شهرداری تهران انتظار داریم چهره شهر را تمیز کند.

او افزود: یک موضوع مهم در حوزه سرازیری شیرآبه‌های زباله بر روی زمین، است، تاکید کرد: باید با اقدامات لازم زمین خدا را پاک نگه داریم./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.