زنگِ هشداریِ سبک زندگی وتغذیه به صدا درآمد

وزیر بهداشت:‌آمارهای پویش سلامت در مناطق شهری هشداردهنده است

وزیر بهداشت گفت: آمارهای به دست آمده از پویش ملی سلامت تاکنون به ویژه در مناطق شهری هشداردهنده است؛ چراکه سبک زندگی و تغذیه در مناطق شهری، وضعیت مناسبی ندارد.

به گزارش شهروند آنلاین، بهرام عین اللهی،وزیر بهداشت در نشست اعطای اعتبارنامه منتخبان ششمین دوره شورای عالی سازمان نظام پرستاری بر اهمیت همکاری و هم‌افزایی وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری برای تحقق اهداف مشترک و کاربردی تاکید کرد.

او با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر کوتاه بودن عمر مسئولیت، گفت: باید قدر لحظات مسئولیت را بدانیم؛ خداوند این فرصت را به منتخبان ششمین دوره شورای عالی سازمان نظام پرستاری داده که مدتی از عمر خود را برای خدمت به جامعه پرستاری، اختصاص دهند.

وزیر بهداشت پرستاران ایرانی را از بهترین پرستاران دنیا دانست و عنوان کرد: در حادثه تروریستی هفته گذشته در کرمان همچون سایر برهه‌ها و بحران‌ها، شاهد ایثارگری و رشادت نیروهای بهداشتی، درمانی و پرستاران بودیم. برخی امدادگران ما برای نجات مجروحان ، خود دچار مجروحیت شدند که نشان‌دهنده اوج ایثار آنهاست.

عین اللهی با بیان این که بلافاصله پس از حمله تروریستی، فوج عظیمی از نیروهای بهداشتی و درمانی داوطلب برای خدمتگزاری به مجروحان حادثه تروریستی به کرمان، عزیمت کردند، گفت: جامعه سلامت در حوادث مختلف از جمله حادثه تروریستی کرمان، احساس مسئولیت دارد.

او از مردمی بودن به عنوان یکی از مهمترین ویژگی‌های جامعه پرستاری کشورمان یاد کرد و افزود: پرستاران ما خود را از جامعه جدا نمی‌دانند و در همه صحنه‌ها و بحران‌ها از جمله دوران همه‌گیری کرونا، مردمی بودن خود را به اثبات رسانده‌اند. به عنوان نمونه در عملیات والفجر ۸ وقتی به بیمارستان حضرت فاطمه(س) حمله شیمیایی شد، پرستاران فداکارانه و با وجود مصدومیت خود به یاری مصدومان شتافتند که این رشادت‌ها و افتخارات باید منعکس و روایت شود.

وزیر بهداشت از معاونت های آموزشی و درمان وزارت بهداشت خواست که از دیدگاه‌ها و مشورت‌های اعضای شورایعالی سازمان نظام پرستاری در کارگروه‌ها، تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌های حوزه سلامت و پرستاری، کمک بگیرند.

به گفته عین اللهی، پرستاران، مهمترین رکن نظام سلامتند که تأثیر قابل توجهی در کارآمدی نظام سلامت و نقش مهمی در ارتقای سلامت جامعه دارند.

او با بیان اینکه باید به نقش پرستاران در پیشگیری از بیماریها و مراقبت‌های بهداشتی توجه بیشتری شود، افزود: در پویش ملی سلامت ۳۷ میلیون نفر مشارکت کرده‌اند که از این تعداد حدود ۸۰۰ هزار بیمار مبتلا به فشارخون بالا و بیش از ۴۰۰ هزار مبتلا به دیابت که از بیماری‌های خود اطلاعی نداشتند، شناسایی شدند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: آمارهای به دست آمده از پویش ملی سلامت تاکنون به ویژه در مناطق شهری هشداردهنده است چراکه سبک زندگی و تغذیه در مناطق شهری، وضعیت مناسبی ندارد و از سوی دیگر سه چهارم مردم کشورمان در مناطق شهری سکونت دارند؛ بنابراین از نظام پرستاری انتظار داریم که به حوزه بهداشت، پیشگیری و مراقبت‌های بهداشتی نیز وارد شود چراکه سلامت باید پیشگیری باشد نه درمان محور.

عین اللهی ارائه خدمات پرستاری در منزل را رویکردی بسیار ارزشمند دانست و گفت: متأسفانه برخی افراد فاقد مهارت با مداخله در این حوزه، شرایط خدمات پرستاری در منزل را با مشکلاتی روبه‌رو کرده‌اند که نیاز است پرستاران کارآزموده، مجرب و مورد تایید با ارائه خدمات پرستاری در منازل موجبات ارتقای سلامت مردم را فراهم آورند.

او تأکید کرد: وزارت بهداشت موظف است در جهت تامین نیازهای مادی پرستاران تلاش کند. اولین گام ما در این زمینه، اجرای قانون تعرفه‌گذاری پرستاری پس از ۱۵ سال در دولت مردمی بود. این قانون در ابتدای اجرا ممکن است ایراداتی داشته باشد اما باید به نقطه‌ای برسیم که پرداخت‌ها بر اساس عملکرد نیروها باشد.

عین اللهی از عوامل تمایز پرستاری در ایران نسبت به سایر کشورها را وجود مهر و عاطفه سرشار در بین پرستاران کشورمان دانست و گفت: رفتار توام با مهربانی و عاطفه در قبال بیماران در فرهنگ ما رواج دارد. در حادثه تروریستی کرمان دیدم که یک پرستار برای بیماران بشدت می‌گریست که این درجه از عاطفه و مهربانی در جوامع پرستاری سایر کشورها کمتر دیده می‌شود و وزارت بهداشت آماده همکاری با سازمان نظام پرستاری برای ترویج فرهنگ اسلامی و ایرانی پرستاری است.

وزیر بهداشت با اشاره به فجایع و جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و تاثر جامعه سلامت کشورمان از این جنایات، یادآور شد: جوامع بین‌المللی مدعی حقوق بشر، بسیار ناکارآمدند و خصلت ددمنشانه نظام استکبار و اذناب آن در جنایات اخیر رژیم جعلی صهیونیستی به ویژه هجوم به بیماران و مراکز درمانی برای همگان، آشکار شده است./فارس

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.