ریزش ۵۰۰میلیون تا ۲میلیارد تومانی قیمت خودرو‌های خارجی

فروشندگان به صف شده‌اند و خریداران به امید کاهش بیشتر قیمت‌ها دست به جیب نمی‌شوند

بررسی‌ها از بازار خودرو‌های خارجی در پایتخت حاکی از ریزش قیمت‌ها دارد که از چند هفته پیش آغاز شده بود. این روز‌ها با شیب تندی ناشی از افت قیمت ارز در سراشیبی قرار گرفته و کاهش ۵۰۰میلیون تا دومیلیارد تومانی در قیمت‌ها دیده می‌شود

شهروند آنلاین: امروز قیمت دلار کاهش حدود دوهزار تومانی نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته (پنجشنبه، پانزدهم آبان‌ماه) ثبت کرده که عامل اصلی در ریزش قیمت‌هاست.

کارشناسان می‌گویند: در ماه‌های گذشته قیمت خودرو‌های خارجی همواره جلوتر از افزایش قیمت ارز حرکت کرده بود و هرگونه افزایش نرخ دلار،تأثیری به مراتب بیشتر روی قیمت این خودرو‌ها می‌گذاشت.

این کارشناسان معتقدند: قیمت این خودرو‌ها که در ماه‌های اخیر با نرخ‌های حباب‌گونه و غیرواقعی بالا رفته بود، این روز‌ها با کاهشی‌شدن روند نرخ ارز، ریزش‌های شدیدتری را تجربه می‌کند.»

به اعتقاد آنان، از حدود ۱۰روز پیش نیز همه فعالان بازار و مردم اخبار سیاست خارجی را به‌شدت تعقیب می‌کنند و از آن زمان تاکنون، افت 5درصدی در قیمت خودرو‌های مونتاژی و کاهش ۱۰ تا ۱۵درصدی قیمت خودرو‌های خارجی را شاهدیم که برای خودرو‌های گران‌تر، این کاهش تا ۲۰درصد هم رسیده است.

به گزارش ایرنا «کوروش طواحن» یک فعال بازار خودرو‌های خارجی در این زمینه گفت: «پژو ۲۰۰۸ مونتاژی ایران‌خودرو که در هفته‌های گذشته تا ۱.۳میلیارد تومان هم در فضای مجازی و آگهی‌های فروشندگان در سایت‌های خودرویی قیمت خورده بود، اکنون کمتر از یک‌میلیارد و ۸۰میلیون تومان قیمت دارد.»

او افزود: «فولکس واگن تیگوان مشکی‌رنگ صفر کیلومتر نیز که تا ۳.۷میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده بود، اکنون با افت ۵۰۰میلیون تومانی به کمتر از ۳.۲میلیارد تومان رسیده است و در مواردی فروشندگانی که نیاز به پول داشتند، حاضر به فروش همین خودرو با قیمت پایین‌تری نیز بودند.»

نمایشگاه‌دار دیگری در منطقه عباس‌آباد تهران، از کاهش دومیلیارد تومانی بی‌ام‌و ۷۳۰ از ۱۰میلیارد تومان به زیر 8میلیارد تومان در ۲۰ روز گذشته خبر داد.

فعالان بازار معتقدند: ریزش شدید قیمت‌ها ناشی از کاهش ارزش دلار سبب شده تا برخلاف هفته‌های گذشته که خریدار و فروشنده‌ای وجود نداشت، اکنون فروشندگان به صف شوند، هرچند خریداران نیز به امید کاهش هرچه بیشتر قیمت‌ها از خرید دست کشیده‌اند.

دولت در سال ۹۶ و پیش از شروع دور تازه تحریم‌ها، با جلوگیری از واردات خودرو به پیشواز کنترل واردات و مصرف ارز رفت.

پیشتر نایب‌رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت در گفت‌وگو با ایرنا گفت: «اگر دلار تا مرز ۱۸ تا ۲۰هزار تومان ریزش کند، قیمت کاذب خودرو‌های خارجی دست‌کم تا ۴۰درصد فرو خواهد ریخت.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.