اجاره‌ها و قراردادها

ثبت 55 هزار قرارداد رایگان اجاره در سامانه معاملات املاک

درحالی خرداد امسال ۲۳هزار قرارداد اجاره در سامانه املاک و مستغلات ثبت شده بود که طی۷ ماه اخیر قراردادهای اجاره به حدود ۵۵هزار فقره افزایش یافته است.

به گزارش شهروند آنلاین، خردادماه امسال سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از ثبت رایگان 23 هزار قرارداد اجاره در سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور خبر داده و گفته بود: تاکنون 114 هزار کاربر در سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت‌نام کرده‌اند، از این تعداد 23 هزار و 488 قرارداد اجاره مسکن را در سامانه مذکور ثبت کرده‌اند.

او با بیان این‌که 6314 فقره قرارداد تکمیل شده است،‌ افزود: ثبت قرارداد اجاره در این سامانه و دریافت کد رهگیری رایگان است.

او ابراز کرد: مستأجران و موجران می‌توانند با مراجعه به سامانه املاک و مستغلات کشور (srem.ir) قرارداد اجاره خود را به‌صورت رایگان ثبت و کد رهگیری دریافت کنند.

به گزارش تسنیم، به ‌فاصله حدود 7 ماه وزارت راه و شهرسازی از ثبت 55 هزار و 253 فقره قرارداد اجاره در سامانه املاک و مستغلات کشور خبر داده است.

188 هزار و 460 مورد در سامانه قرارداد ایجاد شده است و در مرحله نهایی کردن و دریافت کد رهگیری قرار دارد.

سامانه مذکور صرفاً برای کسانی قابل استفاده است که قصد ایجاد قرارداد اجاره جدید یا دریافت کد رهگیری دارند. در این سامانه کاربران فقط می‌توانند از کد رهگیری‌هایی که بعد از ثبت قرارداد در همین سامانه ایجاد می‌شوند، استعلام بگیرند و کد رهگیری دریافت‌شده از مشاوران املاک، در این سامانه قابل استعلام نیست.

وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است افرادی که پیش از این کد رهگیری دریافت کرده‌اند برای دریافت وام کمک‌ودیعه مسکن به سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن مراجعه کنند.

در زمان حاضر برای استفاده از قابلیت‌های این سامانه، ضروری است ابتدا در سامانه ملی املاک و اسکان کشور اطلاعات هویتی، مشخصات املاک تحت مالکیت، محل اسکان و دیگر موارد تکمیل و ثبت شود. در صورت تکمیل اطلاعات مورد نیاز در سامانه املاک و اسکان، در همین سامانه (سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور) امکان ایجاد قرارداد اجاره املاک تحت مالکیت فراهم شده است.

لازم به ذکر است فقط امکان ایجاد قرارداد اجاره برای املاک دارای سند 6دانگ امکان‌پذیر است. بعد از ثبت قرارداد، کد رهگیری قرارداد در اختیار طرفین قرارداد قرار می‌گیرد.

برای ثبت قرارداد، ابتدا باید موجر (صاحب ملک) اقدام به ایجاد قرارداد کند و در مراحل بعدی، مستأجر به قرارداد اضافه خواهد شد و مستأجر نمی‌تواند به‌تنهایی قراردادی را ایجاد کند./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.