موفقیتِ صفر!

تحلیل خواندنی بلومبرگ از حمله آمریکا به یمن و نتایج معکوس برای واشنگتن

تارنمای شبکه تلویزیونی بلومبرگ به بهانه حملات اخیر لندن و واشنگتن به یمن، نوشت که این تهاجم در کنار حملات رژیم صهیونیستی به غزه و محاکمه آن در مراجع قضایی بین‌المللی به سود ایران تمام شده است.

به گزارش شهروند آنلاین، مقاله‌نویس بلومبرگ نوشت: دستکم دو دیدگاه در مورد تصمیم آمریکا و انگلیس برای حمله به یمن وجود دارد که اگر چه متناقض می‌نمایند، اما هر دو صحیح هستند.

در این گزارش آمده است: نخستین دیدگاه آن است که این حملات هم از نظر سیاسی و هم برای حفظ بازدارندگی قابل اعتماد در برابر اقدام‌های بیشتر ایران و هم‌پیمانانش اجتناب‌ناپذیر بوده و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، نمی‌توانست کاری انجام ندهد. دیدگاه دوم و دلیل تردید اولیه او این بود که احتمال موفقیت اندک بوده و خطر تشدید تنش‌ها زیاد است.

اگر اهداف راهبردی آمریکا، بازگرداندن جریان آزاد تجارت از طریق دریای سرخ، جلوگیری از گسترش منطقه‌ای جنگ حماس و اسرائیل در غزه و خنثی کردن تلاش‌‌های ایران برای توقف عادی‌‌سازی روابط اعراب و اسرائیل باشد، حملات جمعه احتمالاً نتیجه معکوس خواهد داشت.

موفقیت در یمن با میزان انهدام تجهیزات نظامی سنجیده نمی‌شود. احتمال نابودی تمام توانمندی تهاجمی موشکی یمنی‌ها که بیشتر آن متحرک بوده و هدف قرار دادن آن بدون حضور تعداد قابل توجهی از سربازان غربی در خاک این کشور دشوار است، یقیناً صفر است. آنها سال‌ها از بمباران هوایی جنگنده‌های پیشرفته آمریکایی نیروی هوایی سعودی و امارات متحده عربی جان سالم به در برده‌اند. تنها چیزی که اکنون تغییر کرده احتمال تبدیل شدن دریای سرخ به یک منطقه جنگی است.

در گزارش بلومبرگ عنوان شد: حماس، ایران و متحدان آنها به دنبال دامن زدن به بی‌اعتمادی و نفرت نسبت به اسرائیل و آمریکا در سراسر خاورمیانه هستند، تا جایی که هرگونه ارتباط با این دو آنچنان نامطلوب شود که رهبران عرب از عربستان سعودی گرفته تا مصر مجبور به فاصله گرفتن از آنها شوند. مردم کوچه و بازار کشورهای عربی از گذشته از اسرائیل خشمگین بوده و از اقدام‌های یمنی‌ها در دریای سرخ به عنوان دفاع از مردم غزه حمایت می‌کردند. دیگر آن آشتی اقتصادی و امنیتی میان اعراب و اسرائیل که قبل از ۷ اکتبر (آغاز عملیات طوفان الاقصی) در جریان بود، از نظر سیاسی غیرممکن خواهد بود.

بر اساس یافته‌های یک نظرسنجی که ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) و از میان ۸ هزار داوطلب در ۱۶ کشور عربی به وسیله “مرکز عربی تحقیقات و مطالعات سیاسی” مستقر در دوحه قطر انجام شد، ۳۶ درصد پاسخ‌دهندگان تعلیق روابط یا عادی‌سازی با اسرائیل را به عنوان مهمترین اقدام برای تحت فشار قرار دادن تل آویو برای پایان دادن به جنگ غزه اعلام کردند. از هشت گزینه دیگر، گزینه “ارسال کمک به غزه بدون تایید اسرائیل” در رده دوم قرار داشت. در همین حال، ۸۹ درصد از پاسخ‌دهندگان مخالف به رسمیت شناختن اسرائیل بوده و ۷۷ درصد آنها آمریکا یا اسرائیل را بزرگترین تهدید امنیتی منطقه می‌دانستند. در مقابل، تنها ۷ درصد ایران را تهدید اصلی علیه ثبات خاورمیانه قلمداد می‌کردند.

گرچه هیچ مدرکی مبنی بر تحریک ایران به انجام عملیات حماس وجود ندارد، اما تهران تاکنون از واکنش‌های اسرائیل و آمریکا سود برده و این واقعیت که اسرائیل اکنون به اتهام نسل‌کشی در دیوان لاهه محاکمه می‌شود، پیروزی دیگری برای مخالفان تل آویو است./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.