دوری حسرت‌بار برف و پایتخت

تداوم بارش برف و کولاک در 23 استان‌‌

سازمان هواشناسی با توجه به ورود سامانه بارشی، برای استان‌های گیلان، مازندران، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، خوزستان، قزوین، البرز و تهران بارش برف و کولاک پیش‌بینی کرد.

به گزارش شهروند آنلاین، ‌طبق هشدار سطح نارنجی سازمان هواشناسی، کولاک برف و احتمال وقوع بهمن، در روز یکشنبه، در استان‌های گیلان، مازندران، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، شمال شرق خوزستان، ارتفاعات قزوین، البرز و تهران، پیش‌بینی شده است.براین‌اساس، با توجه به هشدار وقوع کولاک برف و احتمال رخداد بهمن امدادگران جمعیت هلال‌احمر در 11 استان کشور، در حالت آماده‌باش قرار گرفتند.

با توجه به هشدار سازمان هواشناسی، به هم‌وطنان توصیه می‌شود که نکات ایمنی لازم برای تردد در جاده‌ها و صعودهای کوهنوردی را رعایت کرده و قبل از تردد از وضعیت راه‌ها اطلاع پیدا کنند.

براساس اعلام هواشناسی، امروز 24 دی ماه تداوم بارش‌ها در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، ایلام، کرمانشاه، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال وبختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب و جنوب اصفهان، لرستان، همدان، مرکزی، قم، ارتفاعات و دامنه‌های البرز در زنجان، قزوین، البرز، تهران، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی پیش‌بینی شده و با توجه به شدت بارش‌ها، هشدار نارنجی برای این‌ مناطق صادر شده است.

فردا در برخی مناطق شمال غرب، غرب، ارتفاعات زاگرس مرکزی و شمال شرق بارش‌ها ادامه دارد. امروز در شمال غرب، غرب و شمال شرق و بخش‌هایی از مرکز علاوه بر بارش وزش باد به نسبت شدید رخ می‌دهد.تهران‌ امروز گاهی بارش‌های پراکنده و وزش باد دارد که در بعد از ظهر تشدید می‌شود و بیشینه دما نیز به 12 درجه می‌رسد.

آخرین وضعیت محورهای مواصلاتی لرستان

مرتضی شیروانی مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان در گفت‌وگو با تسنیم در خرم‌آباد با اشاره به آخرین وضعیت محورهای مواصلاتی لرستان در پی فعالیت سامانۀ بارشی اخیر، اظهار داشت: جاده‌های اصلی و فرعی این استان هم‌اکنون باز و تردد برقرار است.

او با بیان اینکه بارش سنگین برف  راه ارتباطی 360 روستای لرستان را در روز گذشته مسدود کرد، افزود: این محورها با تلاش راهداران بازگشایی شده‌است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان با تأکید به اینکه برقراری تردد در محورهای اصلی و شریانی در هنگام بارش سنگین برف در اولویت راهداران بود، عنوان کرد: محورهای روستایی در شهرستان‌های بروجرد، سلسله و دلفان بازگشایی شده‌است.

برف‌ و‌ کولاک‌ شدید در جنوب و مناطق مرزی آذربایجان‌غربی

با توجه به آخرین پیگیری‌ها از ادارات تابعه تمام راه‌های اصلی و فرعی باز و تردد در آن برقرار است.در محورهای کوهستانی و همچنین گردنه مائین بلاغ در محور شاهین دژ تکاب، گردنه زمزیران در محور مهاباد – سردشت، محور مهاباد – بوکان (برهان)، محور خوی چالدران و همچنین راه‌های مرزی بارش برف همراه با وزش باد و کولاک گزارش شده و تردد با زنجیر چرخ امکان پذیر است.

با توجه به انسداد برخی از محورهای روستایی، خاطرنشان کرد: در حال حاضر راه‌های ارتباطی 80 روستا در سطح استان شامل چالدران با 40 روستا، خوی با 17 روستا، تکاب با 4 روستا، ارومیه با 4 روستا و اشنویه با 15 روستا به علت بارش برف و کولاک شدید مسدود اعلام شده است که با توجه به اولویت راهداری در باز نگه داشتن محورهای اصلی به محض اطمینان از این موضوع اقدامات بازگشایی راه‌های روستایی انجام خواهد شد.

آخرین وضعیت جاده‌های کردستان

آخرین وضعیت محورهای استان کردستان نیز حاکی از مسدود شدن برخی از محورها همچون سقز-بانه و گردنه ژالانه و سایر گردنه‌ها هم تردد تنها با زنجیرچرخ امکان‌پذیر است.

رحیم صدیقی مدیرکل هواشناسی استان کردستان گفت: بارش برف که از اواخر هفته گذشته در این استان آغاز شده، سنندج و اغلب شهرها را سفیدپوش کرده است و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی نشان می‌دهد سامانه بارشی کلیه نواحی به ویژه نیمه غربی استان را دربر گرفته و فعالیت آن تا اواخر روز دوشنبه در کردستان تداوم خواهد یافت.

او افزود: فعالیت این سامانه موجب لغزندگی، مه گرفتگی، کولاک برف، اختلال در تردد به ویژه در گردنه‌ها و جاده‌های کوهستانی و در نواحی گرمسیر استان احتمال آبگرفتگی معابر عمومی می‌شود.

مدیرکل هواشناسی استان کردستان تصریح کرد: توصیه می‌شود رانندگان، مسافران و کوهنوردان از سفرهای غیرضروری و فعالیت‌های کوهنوردی خودداری کرده و در صورت ضرورت در گردنه‌ها و جاده‌های کوهستانی تجهیزات زمستانی به همراه داشته باشند.

او با بیان اینکه از روز سه‌شنبه جوی پایدار در استان حاکم می‌شود، عنوان کرد: با توجه به برودت هوا و احتمال یخبندان در گردنه ها و جاده‌های کوهستانی استان، رانندگان برای تردد در این مناطق احتیاط کنند.

برف 12 جاده استان گیلان را سفیدپوش کرد‌

غلامعلی نیک‌فهم مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گیلان اظهار کرد: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی صبح امروز از وضعیت جوی و ترافیکی در راه های مواصلاتی گیلان محور اسالم به خلخال حداکثر 45 سانتی متر، پونل – خلخال 35، بهارستان- آقچای 25 و محور آستارا به تالش 10 سانتی‌متر برف به زمین نشسته است.

او با بیان اینکه در محور زیاز – شوک 10 سانتی متر، رودسر – لات محله 10 سانتی متر و محور سیاهکل – دیلمان در حد سفیدپوش برف باریده‌است، اضافه کرد: در محورهای شوک – ملکوت، بلوردکان – خصیب دشت و محور ماسال – گیلوان هر کدم پنج سانتی متر، فومن – ماسوله در حد سفیدپوش محور شفت – امامزاده ابراهیم نیز برفی بوده که در این محورها توقف بارش برف گزارش شده‌است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان درباره وضعیت محورها در مرز استان‌های همجوار خاطر نشان کرد: گردنه حیران در محور آستارا به اردبیل و گردنه الماس در محور اسالم به خلخال و زندانه در محور پونل – خلخال نیز برفی است.

او اظهار کرد: عبور و مرور در گردنه حیران در محور آستارا به اردبیل به کندی صورت می‌گیرد ضمن اینکه محور پونل به خلخال از محدوده زندانه به سمت خلخال به دلیل یخبندان و نبود ایمنی کافی مسدود است.

ادارات 6 شهرستان استان اردبیل تعطیل شد

کاظم دبیر معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری اردبیل اظهار داشت‌: ادارات شهرستان‌های اردبیل، نیر، نمین، سرعین، مشگین‌شهر و گرمی به دلیل شدت بارش برف و کولاک تعطیل است.

بارش رحمت الهی که از روز گذشته در مناطق مختلف استان اردبیل آغاز شده است، امروز یکشنبه با شدت بیشتری همچنان ادامه دارد و همین امر موجب کندی تردد وسایط نقلیه در سطح شهر شده است.روز گذشته و با توجه به هشدار قرمز اداره کل هواشناسی استان دستگاه‌های اجرایی و خدمات‌رسان استان اردبیل به حالت آماده‌باش درآمدند.

بارش برف که از عصر شنبه ( 23 دی 1402)‌ در استان اردبیل آغاز شده سبب سپیدپوش شدن شهر و شادمانی شهروندان در روزهای سرد زمستانی شد ، این سامانه بارشی تا اواخر وقت امروز یکشنبه (24 دی) در مناطق مختلف استان فعال خواهد بود.

بارش سنگین برف، یخبندان و سرما، جاده‌های استان اردبیل به خصوص مسیر آستارا و سرچم به اردبیل را مسدود کرد و مدارس این استان روز یکشنبه غیرحضوری و دانشگاه نیز تعطیل است.با تشدید بارش از ساعات عصر، گردنه حیران در مسیر اردبیل به آستارا مسدود شده و صدها خودرو و مسافر در این مسیر گرفتار شده و در راه مانده‌اند./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.