گذر سلانه‌سلانه سامانه برفی

سازمان هواشناسی از بارش باران،‌ برف و کولاک برف در ۲۳ استان و کاهش دما طی آخر هفته در شمال‌غرب و سواحل دریای خزر خبر داد.

به گزارش شهروند آنلاین، بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام،‌ خوزستان،‌ چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان،‌ لرستان،‌ همدان، مرکزی،‌ قم،‌ ارتفاعات و دامنه‌های البرز در استان‌های زنجان، قزوین، البرز،‌ تهران،‌ گیلان، مازندران،‌گلستان و بخش‌هایی از خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی بارش باران و برف‌، گاهی رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و کولاک برف پیش‌بینی شده است.

بیشترین بارش برف امروز برای آذربایجان غربی،‌ آذربایجان شرقی، غرب کردستان، اردبیل، ارتفاعات گیلان و البرز مرکزی است.

فردا دوشنبه در برخی مناطق شمال غرب، غرب،‌ ارتفاعات زاگرس مرکزی و شمال شرق،‌ سه‌شنبه در شرق و چهارشنبه در سواحل دریای خزر بارش‌های پراکنده روی می‌دهد، پنجشنبه نیز در شمال غرب و سواحل دریای خزر افزایش ابر، کاهش دما و بارش پیش‌بینی شده است.

امروز در شمال غرب،‌ غرب، شمال شرق، مرکز و فردا در مرکز و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز در برخی ساعات افزایش سرعت باد پیش‌بینی می‌شود.

توصیف سامانه اول: فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: صبح دوشنبه 1402/10/25

نوع مخاطره: ارتفاعات استان بارش برف همراه با مه گاهی کولاک برف

نیمه شمالی استان: بارش باران و برف نیمه جنوبی استان بارش پراکنده باران

منطقه اثر نیمه شمالی و غربی استان تهران به‌ویژه ارتفاعات

اثر مخاطره:

کاهش دید و لغزندگی و اختلال تردد در جاده‌ها به‌ویژه نواحی کوهستانی امکان جاری شدن روان‌آب و بالا آمدن آب رودخانه‌ها، یخبندان شبانه، احتمال سقوط بهمن در نواحی برف‌گیر، خطر رها شدن سنگ در ارتفاعات و  آب‌گرفتگی معابر عمومی.

توصیه:

احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و عدم اسکان در این مناطق، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی، آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها، احتیاط تردد در مسیرهای کوهستانی، محدودیت در فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و محافظت از لوله‌های آبرسانی و تأسیسات آبی.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان شروع: بعدازظهر یکشنبه 1402/10/24

زمان پایان: سه‌شنبه 1402/10/26

نوع مخاطره: وزش باد شدید در نواحی غربی و جنوبی و ارتفاعات گاهی خیلی شدید.

منطقه اثر: استان تهران به‌ویژه نیمه جنوبی و مناطق غربی

اثر مخاطره:

احتمال سقوط اجسام از ارتفاع و خسارت به سازه‌های موقت و سست، خطر رهاشدن سنگ در ارتفاعات و سقوط بهمن، احتمال شکستن درختان کهنسال.

توصیه: اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، پرهیز از صعود به ارتفاعات، اجتناب از پرواز با گلایدر و هواپیماهای سبک،‌ عدم پارک خودرو کنار درختان کهنسال و سازه‌های نیمه‌کاره./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.