ممنوع‌ها و مجازها!

آیین‌نامه واردات خودرو نو ابلاغ شد

معاون اول رئیس‌جمهوری آیین‌نامه واردات خودروهای نو را ابلاغ کرد.

به گزارش شهروند آنلاین، هیأت وزیران در جلسه 10/10/1402 به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و به استناد اصل یکصدوسی‌وهشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده (4) قانون ساماندهی صنعت خودرو مصوب 1400 و اصلاحات بعدی آن، آیین‌نامه واردات خودروهای نو را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین‌نامه واردات خودروهای نو

ماده 1- در این آیین‌نامه، اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

1- وزارت: وزارت صنعت، معدن و تجارت

2- خودرو: انواع خودرو موضوع ماده (8) قانون ساماندهی صنعت خودرو مصوب 1400 با اصلاحات بعدی آن

3- بانک مرکزی: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

ماده 2- به‌منظور تنظیم بازار خودرو و حمایت از تولید داخل، کارگروهی متشکل از وزارت صنعت، معدن و تجارت(رئیس کارگروه) و امور اقتصادی و دارایی و روسای بانک مرکزی و سازمان برنامه‌وبودجه کشور بنا به ضرورت و براساس نیازسنجی بازار خودرو کشور به‌صورت سالانه سقف واردات خودرو را با رعایت قوانین و مقررات مربوط تعیین می‌کند. ابلاغ تصمیمات کارگروه که متضمن موافقت بانک مرکزی باشد، با تایید وزرای عضو آن با رعایت ماده (19) آیین‌نامه داخلی هیأت دولت انجام می‌شود.

تبصره- سالانه درصدی از میزان ارز به تشخیص کارگروه به مناطق آزاد تجاری-صنعتی تخصیص می‌یابد.

ماده 3- منابع ارزی مورد نیاز این آیین‌نامه با رعایت ضوابط ارزی بانک مرکزی از محل ارز حاصل از صادرات اعم از (کالا و خدمات) سرمایه‌گذاری خارجی با اولویت حمل‌ونقل عمومی(با تایید سازمان سرمایه‌گذاری خارجی) و سایر منابع مورد تایید بانک مرکزی تامین خواهد شد.

ماده 4- ورود و ترخیص خودروهای موضوع آیین‌نامه بدون ثبت سفارش و بدون تخصیص ارز قاچاق محسوب شده و ممنوع است. ثبت سفارش صادره پس از ورود خودرو به کشور، جهت ترخیص خودرو از گمرک فاقد اعتبار است.

تبصره- صدور ثبت سفارش خودروهای موضوع این آیین‌نامه اعم از واردات توسط اشخاص حقیقی و حقوقی مستلزم اخذ تاییدیه تامین قطعات یدکی و ارائه خدمات پس از فروش و سایر ضوابط فنی مربوط از وزارت و رعایت ماده(10) اصلاحی قانون ساماندهی صنعت خودرو مصوب 1401 است.

ماده 5- ضوابط فنی واردات خودرو به شرح زیر است:

1- خودرو با کارکرد کمتر از (99) کیلومتر براساس نام تجاری و نوع(مدل) با نوع (مدل) سال خودرو کمتر از یک سال براساس ویژگی (کاراکتر) مرتبط در شماره شناسایی خودرو(وی‌آی‌اِن) در زمان ورود به کشور تعیین می‌شود.

2- اخذ تاییدیه سازمان ملی استاندارد ایران براساس یکی از شرایط زیر:

الف- مشخصات خودرو در فهرست خودروهای دارای صحه‌گذاری تایید نوع وجود داشته باشد.

ب- خودرو دارای تایید نوع کلی خودرو (دبلیو وی‌تی‌ای) مندرج به روی پلاک شناسایی باشد.

پ- خودرو دارای گواهی سازنده مبنی‌بر انطباق خودرو با ایمارک اروپایی (سی‌اُسی) باشد.

ت- خودرو دارای گواهی انطباق عمومی(جی‌سی‌سی) از موسسه استاندارد کشورهای حاشیه خلیج‌فارس (جی‌اِس‌اُ) باشد.

ث- خودرو دارای تاییدیه کشور چین(سی‌سی‌سی) باشد.

ج- خودرو دارای تاییدیه اوراسیا(ای‌ای‌سی) باشد.

چ- سایر استانداردهای کشور مبدا با تایید سازمان ملی استاندارد ایران

تبصره- موارد فوق به عنوان استانداردهای کشور مبدا محسوب شده و ارزیابی انطباق خودروهای موضوع این آیین‌نامه از طریق بررسی مدارک به همراه بازرسی فیزیکی و مطابق دستورالعمل‌های مرتبط سازمان ملی استاندارد ایران، جایگزین استانداردهای مرتبط می‌شوند.

3- رعایت استانداردهای آلایندگی که در جدول ماده (4) آیین‌نامه فنی در زمینه کنترل و کاهش آلودگی‌ها (موضوع ماده 2 قانون هوای پاک) تعیین شده است.

4- واردات خودرو منوط به داشتن قرارداد با شرکت خارجی اصلی یا واسط دارای تفویض‌نامه از شرکت اصلی، ممهور به مهر تاریخ بازرگانی کشور خارجی و سفارت جمهوری اسلامی ایران در آن کشور که به تایید وزارت(سازمان توسعه تجارت ایران) رسیده باشد و رعایت مفاد آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو موضوع تصویب‌نامه شماره  7415-ت 51681هـ مورخ 28/01/1395 راجع به تامین قطعات یدکی و ارائه خدمات پس از فروش است که به تایید وزارت رسیده باشد.

5- مرجع احراز انتقال فناوری در ازای واردات خودرو، وزارت است.

تبصره- سرمایه‌گذاری در یکی از موارد زیر می‌تواند از مصادیق انتقال فناوری محسوب شود که باید میزان سرمایه‌گذاری انجام‌شده معادل سی‌درصد(30%) سود حاصله باشد و اسناد مثبته آن به تایید معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری برسد، همچنین اولویت سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مرتبط با برقی‌سازی، اتصال‌پذیری، خودروهای خودران و حمل‌ونقل اشتراکی خواهد بود.

6- صلاحیت‌های فنی‌وحرفه‌ای واردکنندگان براساس سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری موضوع ماده (4) آیین‌نامه اجرایی مواد (5) و (6) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز موضوع تصویب‌نامه شماره 46443/ت 5159هـ مورخ 23/04/1395 و اصلاحات بعدی آن انجام می‌شود.

7- ثبت سفارش و واردات خودروهای سواری با حجم موتور بالاتر از (2500) سی‌سی ممنوع است.

ماده6- ارزش خودروهای وارداتی به شرح زیر است:

1- واردات خودرو سواری با قیمت زیر بیست‌هزار(20000) یورو (فوب) مجاز است. اولویت واردات با خودروهای اقتصادی کمتر از ده‌هزار(10000) یورو است.

2- واردات خودروهای سواری برقی تا زیر چهل‌هزار (40000) یورو مجاز است.

3- واردات خودروهای سواری به مناطق آزاد تجاری-صنعتی مشروط به واردات خودروهای ترکیبی و برقی تا زیر چهل‌هزار(40000) یورو در چارچوب قوانین و مقررات مناطق مذکور و این آیین‌نامه مجاز است.

تبصره- به‌ازای اخذ مجوز پلاک ملی و واردات خودرو کارکرده مناطق مذکور برای هر دستگاه خودرو که در چارچوب بند (ث) تبصره(7) ماده واحده قانون بودجه سال 1402 کل کشور وارد سرزمین اصلی می‌شود، واردات یک دستگاه خودرو سواری احتراقی به منطقه آزاد تجاری-صنعتی در چارچوب قوانین و مقررات مناطق مذکور و مواد مربوط در این آیین‌نامه مجاز است.

ماده 7- مبنای تعیین ارزش خودرو و حقوق ورودی براساس تبصره(6) اصلاحی ماده واحده قانون چگونگی محاسبه و وصول حقوق گمرکی، سود بازرگانی و مالیات انواع خودرو و ماشین‌آلات راه‌سازی وارداتی و ساخت داخل و قطعات آنها موضوع ماده (12) قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو مصوب 1402 است.

ماده 8- سود بازرگانی واردات خودرو با همکاری وزارت، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه‌وبودجه کشور به گونه‌ای تهیه شده و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد که ضمن تسهیل واردات خودروهای اقتصادی و زیر بیست‌هزار(20000) یورو، سود بازرگانی خودروهای با محدوده قیمتی بالاتر از بیست‌هزار(20000) یورو بیشتر از تعرفه تعیین‌شده در کتاب مقررات صادرات و واردات درنظر گرفته شود و همچنین از شکل‌گیری هرگونه امتیاز ویژه اقتصادی برای واردکنندگان جلوگیری کند.

ماده 9- رسیدگی به شکایات مرتبط با نحوه عرضه و قیمت خودرو، مطابق قوانین و مقررات مربوط صورت می‌گیرد.

ماده 10- به منظور صیانت از حقوق مصرف‌کنندگان داخلی و حقوق سرمایه‌گذاران داخلی طرف قرارداد با شرکای خارجی، واردات محصولات شرکت‌هایی که به‌واسطه تحریم‌های ظالمانه علیه کشور، بازار را ترک کرده‌اند و موجب زیان شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان با ایجاد تعهدات یا سایر موارد شده‌اند، به کشور ممنوع است.

تبصره- وزارت با همکاری وزارت امور خارجه، مسئولیت تعیین شرکت‌های مذکور را برعهده خواهد داشت.

ماده11- تصویب‌نامه شماره 95240/ت59860 هـ مورخ 03/06/1401 و اصلاحات بعدی آن و سایر مصوبات مغایر با این آیین‌نامه نسخ می‌شود. مصوبات خاص از قبیل مصوبات مربوط به واردات خودرو توسط دستگاه‌های اجرایی، واردات خودرو توسط جانبازان و سایر موارد استثنایی به قوت خود باقی است./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.