جزئیات محکومیت ۲.۶ میلیارد دلاری دولت آمریکا

‌مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد: دولت آمریکا به علت حمایت‌های متعدد از گروهک تروریستی موسوم به جندالله که عامل شهادت ۳۹ شهروند ایرانی در حادثه تروریستی سال ۸۹ شهرستان چابهار بود، به پرداخت بیش از ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار خسارت و جریمه محکوم شد.

به گزارش شهروند آنلاین از مرکز رسانه قوه قضاییه، در پی دادخواهی ۹۳ نفر از مجروحان، ورثه و بازماندگان شهدای واقعه تروریستی تاسوعای چابهار در سال ۱۳۸۹ علیه دولت آمریکا، دادگاه رسیدگی به این پرونده در شعبه ۵۵ دادگاه عمومی و حقوقی تهران (شعبه ویژه رسیدگی کننده به دعاوی بین‌المللی) به ریاست قاضی حسین‌زاده تشکیل شد و دادگاه رأی محکومیت دولت آمریکا در این را پرونده را صادر کرد.

در دادخواست تنظیمی ۵۸ نفر از مجروحین و ۳۵ نفر از ورثه و بازماندگان شهدای این حادثه تروریستی طرح دعوا کرده‌اند.

بر اساس رأی صادر شده از سوی شعبه ۵۵ دادگاه عمومی و حقوقی تهران (شعبه ویژه رسیدگی کننده به دعاوی بین‌المللی)، دولت آمریکا از حیث خسارت مادی، معنوی و تنبیهی در این پرونده به پرداخت مجموعا دویست و نود میلیون دلار برای ۵۸ نفر از مجروحان واقعه تروریستی (به ازای هر خواهان ۵ میلیون دلار) و مجموعا مبلغ یکصد و چهل میلیون دلار (۱۴۰ میلیون دلار) برای ۳۵ نفر از ورثه و بازماندگان شهدای واقعه تروریستی (به ازای هر خواهان ۴ میلیون دلار) به عنوان خسارت مادی محکوم شده است.

همچنین دولت آمریکا به پرداخت در مجموع مبلغ ۷۴۴ میلیون دلار برای ۹۳ نفر از خواهان (به ازای هر خواهان ۸ میلیون دلار) به عنوان خسارت معنوی محکوم شده است.

دادگاه همچنین دولت آمریکا را از باب خسارت تنبیهی معادل با ۲ برابر خسارت معنوی وارده، به میزان یک میلیارد و ۴۸۸ میلیون دلار و پرداخت خسارت دادرسی و حق الوکاله محکوم کرده است.

در این پرونده، خوانده در مجموع به پرداخت ۲ میلیارد و ۶۶۲ میلیون دلار محکوم شده است.

براساس این گزارش در حادثه تروریستی ۲۴ آذر ماه سال ۸۹ شهرستان چابهار که مصادف با روز تاسوعا بود، گروهک تروریستی موسوم به جندالله که مورد حمایت آمریکا قرار دارد، ۳۹ نفر از هموطنان را شهید و ۷۰ نفر را مجروح کرد.

بر همین اساس و در راستای اقدام متقابل حقوقی علیه دولت آمریکا و به استناد ماده ۲ قانون صلاحیت محاکم دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی مصوب سال ۱۳۹۰ و براساس اقدامات آگاهانه دولت آمریکا در تامین اعتبار مالی، تشویق و حمایت‌های مادی و معنوی از گروهک تروریستی موسوم به جندالله که ناقض حاکمیت جمهوری اسلامی ایران و مغایر با حقوق بین‌الملل بوده، دادگاه رأی به محکومیت دولت آمریکا داده است./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.