هوایِ کُشنده!

13.9درصد از مرگ‌ومیرهای ایران ناشی از آلودگی هواست

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت با اشاره به این‌که ۱۳.۹ درصد از مرگ‌های طبیعی ایران منتسب به آلودگی هوا بوده گفت: شهر تهران، رتبه ۱۹ را از نظر غلظت ذرات معلق بین پایتخت کشورهای جهان دارد.

به گزارش شهروند آنلاین،عباس شاهسونی در گفت‌وگو با تسنیم به مناسبت هفته هوای پاک درباره میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در ایران اظهار کرد: طبق آیین‌نامه قانون هوای پاک، وزارت بهداشت وظیفه دارد که سالانه مرگ‌های منتسب به آلودگی هوا را بررسی، محاسبه و منتشر کند. بر این اساس از سال 1395 مرگ‌های منتسب به آلودگی هوا را سالانه محاسبه و منتشر می‌کنیم. طبق بررسی‌ها و محاسباتی که با مدل پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت در 33 شهر کشور در سال 1401 انجام دادیم و ذرات متعلق PM2.5 را محاسبه کردیم؛ مشخص شده که 13.9 درصد از مرگ‌های طبیعی در کشورمان، منتسب به این ذرات معلق بوده است.

او افزود: میانگین غلظت ذرات معلق در کشور ما 38 میکروگرم است که 7.6 برابر بالاتر از رهنمود سازمان جهانی بهداشت و بیش از سه برابر استاندارد ملی کشورمان است!

شاهسونی در پاسخ به سؤالی مبنی بر رتبه ایران از نظر کیفیت هوا بین کشورهای جهان تصریح کرد: کشور ما به لحاظ کیفیت هوا در مقایسه با سایر کشورها در جهان، رتبه بیست و یکم را بین 131 کشور دارد؛ چاد، عراق، پاکستان، بحرین و بنگلادش بدترین کیفیت هوا را داشته‌اند.

او با بیان این‌‌که بالاترین شاخص کیفیت هوا در جهان به طور میانگین عدد 169 است، ادامه داد: میانگین شاخص کیفیت هوا در کشور ایران عدد 94 است.

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت درباره وضعیت هوای پایتخت نیز بیان کرد: براساس آخرین آمارها، از بین 92 پایتخت‌ کشورهای دنیا، شهر تهران، رتبه 19 را از نظر غلظت ذرات معلق (آلودگی هوا) دارد و شهرهای دهلی، داکا و پایتخت مغولستان رتبه اول تا سوم را از نظر آلودگی هوا دارند.

شاهسونی خاطرنشان کرد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در سال 1401 در شهر تهران 221 روز هوا در وضعیت قابل قبول بوده است و 107 روز از سال گذشته شرایط هوای تهران در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و 36 روز ناسالم برای همه گروه‌ها بوده است./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.