انحرافِ آمریکایی در شورای امنیت

ایروانی: ریشه‌های وضعیت کنونی دریای سرخ کشتارهای وحشیانه توسط رژیم اسرائیل است

نماینده ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به شورای امنیت نوشت: ریشه‌های وضعیت کنونی دریای سرخ، نسل‌کشی و کشتارهای وحشیانه است که توسط رژیم اسرائیل و حمایت کامل آمریکا علیه مردم بی‌گناه فلسطین در نوار غزه و کرانه باختری انجام می‌شود.

به گزارش شهروند آنلاین، امیرسعید ایروانی، نماینده و سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به اتهامات بی‌اساس دیگری که توسط نماینده ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران در جلسات اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح شد، نامه‌ای ارسال کرد.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

در جلسه شورای امنیت برای تصویب قطعنامه 2722 (2024) که در 10 ژانویه 2024 برگزار شد، در دستور کار “حفظ صلح و امنیت بین‌المللی” (S/2024/9527) و همچنین جلسه توجیهی بعدی در همین دستور کار در تاریخ 12 ژانویه 2024 (S/2024/9532)، مایه تاسف است که نماینده آمریکا بار دیگر از بستر شورای امنیت برای پیشبرد برنامه سیاسی خود با انتشار اکاذیب و اطلاعات نادرست عمدی و ایراد اتهامات بی‌اساس به جمهوری اسلامی ایران در رابطه با وضعیت کنونی منطقه دریای سرخ استفاده کرده است.

این سوء استفاده به ویژه با توجه به نقض جدی قوانین بین‌المللی اخیر توسط ایالات متحده و بریتانیا در ارتکاب اقدامات تجاوزکارانه نظامی به یمن نگران کننده است. در این چارچوب، مایلم مجدداً موضع ایران را در این مورد به شرح زیر تأیید کنم:

1. جمهوری اسلامی ایران صریحاً ادعاهای بی‌اساس مطرح شده در جلسات فوق را محکوم و قاطعانه رد می‌کند و بر تعهد خود به امنیت دریایی و آزادی دریانوردی تاکید می‌کند. علیرغم نگرانی‌ها و ملاحظات جدی درباره رویکرد شورای امنیت در قبال مناقشه یمن و قطعنامه‌های آن درباره یمن، ایران هرگز هیچگونه فعالیتی را که نقض قطعنامه 2216 (2015) شورای امنیت باشد، از جمله هرگونه معامله در فروش یا انتقال تسلیحات یا تسلیحات انجام نداده است. علاوه بر این، ایران همواره از حل بحران یمن از طریق ابزارهای سیاسی دفاع کرده است.

2. ایران تجاوز نظامی آمریکا و بریتانیا به یمن را به شدت محکوم می‌کند. این اقدام غیرقانونی نه تنها غیرقانونی و غیرقابل توجیه است، بلکه آشکارا حاکمیت، تمامیت ارضی، حقوق بین‌الملل، منشور سازمان ملل و قطعنامه‌های شورای امنیت یمن را نقض می‌کند و در نتیجه تهدیدی جدی برای صلح و امنیت منطقه به شمار می‌رود. استناد ایالات متحده و بریتانیا به حق دفاع از خود بر اساس ماده 51 منشور سازمان ملل متحد برای توجیه اقدامات نادرست بین‌المللی خود گمراه کننده است و فاقد پایه قانونی در حقوق بین‌الملل است. علاوه بر این، قطعنامه 2722 (2024) به صراحت بر پایبندی کشورهای عضو به حقوق بین‌الملل تأکید می‌کند.

پذیرش سریع قطعنامه 2722 (2024) توسط ایالات متحده، سوء ظن تلاش برای مشروعیت بخشیدن به به اصطلاح “ائتلاف بین‌المللی دریایی” و خدمت به اهداف سیاسی منطقه‌ای خود را ایجاد می‌کند. استفاده از شورای امنیت به عنوان مبنایی برای توجیه اقدامات غیرقانونی آنها و محافظت از اسرائیل در برابر مسئولیت جنایات جنگی و جنایات نسل‌کشی در غزه مشهود است. در این چارچوب حقوقی، ایران هرگونه تفسیر خودسرانه و گمراه‌کننده قطعنامه 2722 توسط آمریکا و متحدانش با هدف توجیه استفاده از زور غیرقانونی و تجاوز نظامی به یمن را به شدت رد و محکوم می‌کند.

3. بر همگان روشن است که ریشه‌های وضعیت کنونی دریای سرخ، نسل‌کشی و کشتارهای وحشیانه است که توسط رژیم اسرائیل و حمایت کامل آمریکا علیه مردم بی‌گناه فلسطین در نوار غزه و کرانه باختری انجام می‌شود. ایالات متحده نمی‌تواند این واقعیت غیرقابل انکار را رد کند یا سرپوش بگذارد که حوادث اخیر در دریای سرخ مستقیماً با ادامه جنایات اسرائیل علیه مردم فلسطین در غزه مرتبط است. می‌خواهم تأکید کنم که دولت موقت در صنعا حاکمیت مستقل خود را حفظ می‌کند، تصمیم می‌گیرد و اقداماتی را به نفع خود انجام می‌دهد. هرگونه تلاشی برای نسبت دادن اقدامات آنها به جمهوری اسلامی ایران صرفاً انحراف از واقعیت میدانی در یمن و همچنین انحراف از جنایات رخ داده در غزه است. ایالات متحده، بریتانیا و متحدان مشارکت کننده آنها مسئولیت کامل نقض قوانین بین المللی در ارتکاب تجاوز نظامی به یمن را بر عهده دارند.

4. از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که تجاوز نظامی آمریکا و بریتانیا به یمن را به صراحت محکوم کند. این نقض آشکار حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد مستلزم محکومیت شدید است. جمهوری اسلامی ایران نسبت به ماهیت مداوم چنین تجاوزاتی هشدار می‌دهد، زیرا تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه است، امنیت دریایی و آزادی دریانوردی در دریای سرخ را به خطر می‌اندازد و تلاش‌های میانجیگری سازمان ملل متحد و فرآیندهای سیاسی را که برای دستیابی به اهداف راه حلی پایدار و صلح در یمن انجام می‌شود، تضعیف می‌کند./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.