امضای توافقنامه تاریخی در نشست پوتین و رئیسی

سخنگوی وزارت خارجه روسیه: توافقنامه مسکو-تهران در مرحله نهایی قرار دارد

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: آماده‌سازی توافقنامه جامع روسیه و ایران در مرحله نهایی قرار دارد و قرار است در نشست روسای جمهور دو کشور به امضا برسد.

به گزارش شهروند آنلاین،اعلام ماریا زاخارووا در نشست خبری روز چهارشنبه خود پس از آن صورت گرفت که وزیران امور خارجه و دفاع روسیه در تماس‌های تلفنی جداگانه روز دوشنبه با همتایان ایرانی خود تأیید کردند که موضوع احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی در توافقنامه جامع روسیه و ایران قید می‌شود.

پیش از این، وزارت امور خارجه روسیه در گزارشی از تماس تلفنی روز دوشنبه ۲۵ دی‌ماه ۱۴۰۲ وزیران امورخارجه روسیه و ایران نوشت: تعهد متقابل طرفین به اصول اساسی روابط دو کشور از جمله احترام بی‌قید و شرط به حاکمیت، تمامیت ارضی و سایر اصول منشور سازمان ملل متحد در توافقنامه جامع دو کشور قید می‌شود.

وزیر دفاع روسیه نیز در همان روز در گفت وگوی تلفنی با همتای ایرانی خود، بر پایبندی کامل به حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران تاکید و خاطرنشان کرد که این موضوع در معاهده‌ای که بین دولت‌های جمهوری اسلامی ایران و روسیه به امضا خواهد رسید صراحتا ذکر خواهد شد.

واکنش به توافقنامه انگلیس و اوکراین

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در بخش دیگری از نشست خبری روز چهارشنبه خود گفت: توافقنامه بین انگلیس و اوکراین در مورد ضمانت‌های امنیتی، مجموعه‌ای از وعده‌های بدون پشتوانه قانونی است.

به گزارش رسانه‌های روسیه، او ادامه داد: لندن، از طریق توافقنامه امنیتی با کی‌یف، تلاش می‌کند تا توجه ویژه متحدان ناتو به رخدادهای اوکراین حفظ شود.

زاخارووا گفت: توافق امنیتی بین بریتانیا و اوکراین حاکی از آن است که کی‌یف اجازه خروج از درگیری از طریق مذاکره را نخواهد داشت.

او در پاسخ به پرسش دیگری نیز اظهار داشت: موافقت لهستان برای استقرار نیروهای آلمانی در خاک این کشور بدون واکنش مسکو نخواهد ماند.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در این نشست خبری با اشاره به تحولات اخیر منطقه نیز گفت: روسیه اوضاع در مناطق عراق و سوریه را به دقت دنبال می‌کند.

او ادامه داد: انجام هرگونه عملیات ضدتروریستی در این کشورها باید در هماهنگی با دولت‌های آنها صورت گیرد.

زاخارووا در ادامه این نشست گفت: سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور در نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره وضعیت خاورمیانه و اوکراین که ۲۲ تا ۲۴ ژانویه (دوم تا چهارم بهمن ۱۴۰۲) در نیویورک برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد.

او گفت: شرکت لاوروف در شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد اوکراین فرصتی برای انتقال موضع فدراسیون روسیه در مورد حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک خواهد بود.

زاخارووا همچنین درپاسخ به پرسش دیگری نیز اظهار داشت: مسکو اطلاعات رسمی در مورد گلوله‌باران نفتکشی که ادعا می‌شود نفت روسیه را در خلیج عدن حمل می‌کرد ندارد./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.