ندامتِ آمریکایی

بلینکن: خروج از توافق هسته‌ای ایران اشتباه بود

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا امروز در نشست داووس به صراحت اعتراف کرد: خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران یک اشتباه بود.

به گزارش شهروند آنلاین، وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای در جمع شرکت‌کنندگان اجلاس داووس، آشکارا ضمن اعتراف به اشتباه آمریکا در خروج از توافق هسته‌ای با ایران گفت: ما این توافق را داشتیم و با پاره کردن آن، این توافق عملا از دسترس خارج شد.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش که “دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق آمریکا توافق هسته‌ای با ایران را لغو کرد و این یکی از احمقانه‌ترین کار‌هایی بود که توسط دولت وقت آمریکا صورت گرفت”، ضمن تایید این گفته افزود: اکنون ما در جایی هستیم که نباید باشیم چرا که دیگر توافق نداریم و این عمیقا مایه تاسف است.

وزیر خارجه آمریکا در مورد جنگ غزه و در پاسخ به این پرسش که آیا دولت آمریکا جان صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی را بالاتر از جان مسلمانان غزه می‌داند که شاهد این میزان از قربانیان در غزه هستیم، گفت: ما متاسفانه هر روز شاهد ادامه این تراژدی هستیم، اما در نهایت اسرائیلی‌ها باید در امنیت به سر ببرند و نباید شاهد تکرار واقعه ۷ اکتبر شوند.

او در ادامه ادعا کرد که بسیاری خواستار حضور آمریکا در منطقه هستند.

بلینکن افزود: خطرات قابل توجه و واقع‌بینانه گسترش جنگ به تمام نقاط خاورمیانه وجود دارد. یک تراژدی انسانی در اسرائیل و فلسطین وجود دارد که باید به آن پایان داد.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه عنوان کرد که همگرایی منطقه‌ای بدون به رسمیت شناختن یک کشور فلسطینی وجود نخواهد داشت.

بلینکن ضمن شوکه کننده خواندن آنچه در غزه رخ می‌دهد ادعا کرد: تمرکز ما این است که برای کاهش تلفات چه کاری باید انجام دهیم.

بلینکن در پاسخ به این سوال که چرا پیوستن اوکراین به غرب برای شما مهم است، گفت: چرا، چون این چیزی است که مردم خواهان آن هستند. در سال ۲۰۱۴ شاهد این اختلال و توقف در اوکراین بودیم. در آن زمان تمایل به سمت روسیه بود و شاید در سال ۲۰۱۴ تنها ۲۵ درصد خواهان پیوستن به ناتو بودند، اما اکنون با این تهاجم نظر‌ها عوض شده و خواهان پیوستن به اروپا هستند برای آنکه نسل بعدی آینده‌ای بهتر از والدینشان داشته باشند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین مدعی شد: مقاومت اوکراین نوعی ناکامی بزرگ برای پوتین و روسیه به شمار می‌رود. در کل شاهد آن هستیم که روسیه از نظر اقتصادی و نظامی دراین جنگ ضعیف‌تر می‌شود./خبرگزاری صدا وسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.