شرط‌بندی زلنسکی و ترامپ روی اوکراین!

رئیس‌جمهور اوکراین از دونالد ترامپ خواست چنانچه می‌تواند طبق وعده‌اش جنگ در اوکراین را ظرف ۲۴ ساعت به اتمام برساند به کی‌یف سفر کند.

به گزارش شهروند آنلاین، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهور اوکراین از دونالد ترامپ خواست چنانچه می‌تواند طبق وعده‌اش جنگ در اوکراین را ظرف ۲۴ ساعت به اتمام برساند به کی‌یف سفر کند.

زلنسکی در مصاحبه‌ با شبکه انگلیسی «اخبار کانال ۴» گفت: «بله، لطفا دونالد ترامپ. من تو را به کی‌یف دعوت می‌کنم.اگر می‌توانی جنگ را ۲۴ ساعته تمام کنی فکر می‌کنم شایسته است که به کی‌یف بیایی. هر روز بیایی من هستم.»

رئیس‌ جمهور اوکراین خاطرنشان کرد اگر ترامپ فرمولی برای پایان دادن به جنگ دارد مایل است بداند که آن فرمول چیست.

زلنسکی چند ماه پیش گفته بود فقط ۲۴ دقیقه زمان نیاز دارد تا برای ترامپ توضیح دهد که او هم نمی‌تواند ظرف مدت ۲۴ ساعت صلح را در اوکراین برقرار سازد.

پیشتر دونالد ترامپ مدعی شده بود، در صورت انتخاب مجدد به عنوان رئیس جمهور آمریکا می‌تواند مساله جنگ اوکراین را ظرف مدت ۲۴ ساعت حل کند.

روسیه از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (پنجم اسفند ماه ۱۴۰۰) بعد از به رسمیت شناختن استقلال دو جمهوری لوهانسک و دونتسک از اوکراین، به این منطقه نیرو اعزام کرد و از آغاز «عملیات ویژه نظامی در اوکراین» خبر داد.

روسیه هدف خود را از این اقدام، نازی‌زدایی اوکراین، خلع سلاح این کشور، رفع نگرانی‌های امنیتی خود و اجابت درخواست کمک لوهانسک و دونتسک اعلام کرده است.

دولت اوکراین اما استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت نشناخته و حضور نظامی روسیه را «تجاوز و حمله به تمامیت ارضی» خود خوانده است.

به دنبال آغاز درگیری روسیه با اوکراین، کشورهای غربی ضمن محکوم کردن مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، حمایت‌های همه‌جانبه سیاسی، مالی، تسلیحاتی از کی‌یف را در دستور کار قرار داده‌اند.

روسیه به شدت با هرگونه حرکت در راستای الحاق اوکراین به ناتو مخالفت کرده است و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هشدار داده که این یک «خط قرمز» برای روسیه خواهد بود.

اوکراین تمایل خود برای پیوستن به ناتو را از سال ۲۰۰۸ اعلام کرده است. این اقدام به شدت با مخالفت روسیه مواجه شد. دولت روسیه تأکید کرد که گسترش حوزه ناتو به سرزمین‌های شوروی سابق امنیت ملی و حوزه نفوذ آن را تهدید می‌کند./فارس

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.