ضرورت ایجاد صندوق مشترک بین‌المللی برای کمک به غزه

کنفرانس بین‌المللی بشردوستانه برای حمایت از فلسطین با صدور بیانیه‌ای پایان یافت

کنفرانس بین‌المللی بشردوستانه برای حمایت از فلسطین که صبح امروز در تهران برگزار شد با صدور بیانیه‌ای و با تاکید بر ایجاد یک صندوق مشترک بین‌المللی برای جمع‌آوری کمک‌های مالی به غزه، پایان یافت.

به گزارش شهروند آنلاین از پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر؛ متن بیانیه کنفرانس بین‌المللی بشردوستانه برای حمایت از فلسطین به شرح زیر است:

با اذعان به اینکه حقوق بین‌الملل بشردوستانه (از جمله کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو ۱۹۴۹ و پروتکل‌های الحاقی ۱۹۷۷) به عنوان حقوق حاکم بر زمان مخاصمه مسلحانه و اشغال مجموعه اصول و قواعد برخاسته از وجدان بشری ارزش‌های مشترک انسانی میراث مشترک فرهنگ ملل و ادیان مختلف است که رعایت آن به عنوان تعهدهای حقوقی بین‌المللی بر تمام طرف‌های درگیر در یک مخاصمه مسلحانه و جنگ الزامی است و بسیاری از قواعد آن، هم‌اکنون ویژگی عرفی یافته است و اصول بنیادین حاکم بر آن همچون اصل انسانیت تناسب ممنوعیت وارد ساختن درد و رنج بیهوده و تفکیک میان نظامیان و غیر نظامیان در زمره قواعد آمره حقوق بین‌الملل قلمداد می‌شوند.

با تأکید بر این مهم که طبق حقوق بین‌الملل بشردوستانه حمله به افراد و اموال غیر نظامی، اعم از زنان و کودکان و سالخوردگان و مدارس و اماکن مذهبی و بیمارستان‌ها ممنوع است و بایستی از وارد کردن آسیب و خشونت علیه غیر نظامیان و کارکنان، امدادی بهداشتی درمانی خودداری شود.

با تصریح بر این که بنا بر اصول و قواعد حقوق بین‌الملل بشر دوستانه ممنوعیت دسترسی به کمک‌های بهداشتی و درمانی قطع آب و برق محاصره کامل و تخریب زیرساخت‌های اساسی در زمره جنایت‌های جنگی قلمداد می‌شوند و مسئولیت کیفری بین‌المللی مرتکبان را به دنبال دارد.

با ابراز نگرانی عمیق از این که رژیم اشغالگر صهیونیستی در جنگ اخیر در نوار غزه نه تنها تعهدات، اصول و قواعد یاد شده را به صورت گسترده، هدفمند سیستماتیک و فاحش نقض کرده است و در نتیجه مرتکب جنایات بین‌المللی نظیر جنایت‌های جنگی جنایت علیه بشریت و نسل‌زدایی در غزه شده است بلکه کماکان بر نقض‌های بیشتر حقوق بین‌الملل بشردوستانه اصرار دارد، با تأکید دوباره بر تعهد نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر برای ارسال و توزیع کمک‌های بشر دوستانه به مجروحان قربانیان و افراد نیازمند بر طبق اصول بنیادین، آن به ویژه اصول انسانیت بی‌طرفی و بی‌غرضی اعلام می‌دارد که اعضای فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر که در این همایش شرکت دارند ضمن ابراز نگرانی عمیق خود در رابطه با وخامت وضعیت بشردوستانه در غزه و محکوم ساختن نقض حقوق بین‌الملل بشردوستانه در سرزمین‌های اشغالی خود را متعهد به پیگیری و تلاش جهت تحقق موارد ذیل می‌دانند.

۱. توقف فوری و بدون قید و شرط بمباران نوار غزه و کشتار غیر نظامیان و تسهیل ارائه کمک‌های بشردوستانه به افراد نیازمند کمک

۲. ایجاد فوری کریدورهای امن بشردوستانه تحت نظارت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با تضمین ورود سریع و بدون وقفه اقلام بشردوستانه به غزه از تمامی نقاط مرزی ممکن.

۳. عملیاتی‌سازی اقدام‌های لازم برای ارائه سریع کمک‌های بهداشتی و درمانی به مجروحان به ویژه کودکان و زنان در غزه و ایجاد بستر مناسب جهت انتقال مجروحان از غزه به کشورهایی که اعلام آمادگی می‌کنند تحت نظارت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ.

۴. همفکری هماهنگی و همکاری میان ارکان نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر برای انجام اقدام‌های ضروری برای اسکان فوری آوارگان فلسطینی که در اثر جنگ در غزه سرپناه خود را از دست داده‌اند، با نظر داشت اهمیت جلوگیری از ایجاد موج انسانی بی خانمان‌ها و آوارگان فلسطینی و تصریح بر حق بازگشت شهروندان غزه به خانه و کاشانه خود.

۵. درخواست از کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و ترغیب آن جهت مطالبه‌گری به منظور ایجاد فشار بر رژیم اشغالگر صهیونیستی به منظور عدم تخریب و آسیب رساندن به افراد و اموال غیر نظامی همچون زنان کودکان سالخوردگان خبرنگاران نیروهای سازمان‌های بین‌المللی و امدادگران بیمارستان‌ها، مدارس، اماکن دینی تجهیزات امدادی خبرنگاران.

۶. تلفیق و توام ساختن تلاش‌ها با سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد، جهت رایزنی و مذاکره با اعضای جامعه بین‌المللی برای وارد آوردن فشار حداکثری بر رژیم اشغالگر اسرائیل جهت متوقف ساختن نقض فاحش و گسترده حقوق بین‌الملل بشردوستانه در غزه.

۷. افزایش همکاری میان کمیته بین‌المللی صلیب سرخ فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر و جمعیت های ملی با سایر کنشگران بشردوستانه بین‌المللی برای انجام اقدام‌های ضروری بشردوستانه به منظور کاهش آلام آسیب‌دیدگان.

۸. هماهنگی بیشتر برای گردآوری و ارسال سریع کمک‌های بشردوستانه به غزه با نظارت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر و مساعدت جمعیتهای ملی هلال احمر مصر و فلسطین.

۹. ایجاد صندوق مشترک برای جمع‌آوری کمک‌های مالی جهت بازسازی غزه (به ویژه زیرساخت های درمانی) با نظارت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و فدراسیون بین‌المللی./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.