قحطیِ مرگبار

وزارت بهداشت غزه:کمک‌های پزشکی وارد شده به غزه پاسخگوی نیازهای ابتدایی نیست

سخنگوی وزارت بهداشت غزه با اشاره به اینکه بیمارستان‌های این منطقه در نتیجه حملات وحشیانه صهیونیست‌ها و کمبود شدید دارو و امکانات قادر به ارائه خدمات نیستند اعلام کرد: ۷۰ درصد کمک‌های پزشکی وارد شده به غزه نمی‌توانند نیازهای اساسی ما را برآورده کنند.

به گزارش شهروند آنلاین، وزارت بهداشت غزه با انتقاد از محدود بودن کمک‌های پزشکیِ ارسالی به نوار غزه اعلام کرد که 70 درصد کمک‌های پزشکی که وارد نوار غزه می‌شوند به اندازه کافی مفید نیستند و نیازهای اساسی ما را برآورده نمی‌کنند.

«اشرف القدره» سخنگوی وزارت بهداشت غزه در این زمینه در گفت‌وگو با المیادین اظهار داشت، تاکنون 99 تن از پرسنل پزشکی در غزه توسط نظامیان رژیم اشغالگر بازداشت شده‌اند، از جمله شماری از مدیران بیمارستان‌های شمال نوار غزه.

او درباره جزئیات کمک‌های پزشکی که وارد غزه می‌شود گفت، 70 درصد کمک‌های پزشکی وارد شده به نوار غزه خارج از محدوده نیازهای اولیه است. همچنین هیچ پیشرفتی در سازوکار ورود کمک‌های پزشکی به نوار غزه وجود ندارد. بیمارستان‌های جنوب نوار غزه قادر به ارائه خدمات بهداشتی نیستند و مجبورند بسیار بیشتر از ظرفیت خود کار کنند.

این مسئول وزارت بهداشت غزه افزود، صدها نفر در غزه نیاز فوری به عمل جراحی دارند و همچنان در انتظار نوبت عمل جراحی هستند. در این بین نیروهای اشغالگر دست به بازداشت پزشکان و پرسنل پزشکی می‌زنند و اطلاعات نشان می‌دهد که آنها تحت انواع شکنجه‌های وحشیانه قرار می‌گیرند.

همچنین وزارت بهداشت غزه در بیانیه‌ای با اشاره به وضعیت وحشتناک بهداشتی و انسانی در نوار غزه اعلام کرد که تعداد زیادی از مجروحان همچنان زیر آوار و در جاده‌ها هستند و پرسنل پزشکی و تیم‌های دفاع مدنی قادر به کمک به آنها نیستند.

در همین زمینه سازمان دیده‌بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه در بیانیه‌ای گزارش داد که مناطق شهر غزه و شمال نوار غزه با فاجعه‌ای هولناک ناشی از کمبود شدید منابع آب آشامیدنی مواجهند و هیچ امکانی برای رسیدن به آب ندارند که این به معنای مرگ و اعدام مردم در این مناطق است.

سازمان پزشکان بدون مرز نیز به نوبه خود درباره وضعیت فاجعه‌بار انسانی و بهداشتی در نوار غزه هشدار داده و تاکید کرد، وحشت در نوار غزه به حدی رسیده که نمی‌توان آن را توصیف کرد.

از سوی دیگر دفتر رسانه‌ای دولتی در نوار غزه گزارش داد که مردم غزه در میان یک بحران شدید گرسنگی قرار دارند و اشغالگران بر روی ایجاد بحران قحطی در غزه متمرکز شده‌اند. درحال حاضر نزدیک به 800 هزار نفر در استان‌های غزه و شمال این منطقه در معرض خطر مرگ بر اثر گرسنگی قرار دارند. گرسنگی و تشنگی بخشی از سیاست جنایتکارانه رژیم اشغالگر علیه مردم غزه از زمان آغاز نسل‌کشی در این منطقه بوده و صهیونیست‌ها همه چاه‌های آب آشامیدنی غزه را هدف قرار داده و در تلاش برای نابودی همه عناصر زندگی در این منطقه هستند.

سازمان برنامه جهانی غذا نیز با هشدار درباره قحطی در غزه اعلام کرد که گرسنگی در سراسر غزه گسترش یافته و مردم هیچ غذایی برای خوردن پیدا نمی‌کنند. در نتیجه جنگ شدیدی که اسرائیل علیه غیرنظامیان غزه به راه انداخته، بین 83 تا 97 درصد آوارگان در نوار غزه غذای کافی برای خوردن پیدا نمی‌کنند. در برخی مناطق حدود 90 درصد خانواده‌ها نمی‌توانند در شبانه‌روز حتی یک وعده غذایی پیدا کنند.

همچنین آمار خیره‌کننده‌ای از تعداد کودکان مبتلا به سوءتغذیه حاد در نوار غزه به ثبت رسیده که نیاز به دریافت مراقبت‌های سریع پزشکی دارند. قبل از آغاز این تجاوزات اسرائیل به غزه نیز در سایه محاصره سنگینی که علیه غزه وجود دارد 70 درصد کودکان در این منطقه از ضعف سیستم ایمنی و کم‌خونی رنج می‌بردند و بعد از شروع حملات اسرائیل و پیامدهای آن، 90 درصد کودکان نوار غزه به ضعف شدید سیستم ایمنی و کم‌خونی حاد دچار شده‌اند./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.