انتظارات ایران از شورای امنیت

امیرعبداللهیان به گوترش نامه نوشت

امیرعبداللهیان در پی اقدام تروریستی اخیر رژیم صهیونیستی به گوترش نامه نوشت.

به گزارش شهروند آنلاین، در پی اقدام تروریستی رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن پنج نفر از مستشاران نظامی ایران در سوریه، وزیر امور خارجه حسین امیرعبداللهیان امروز (دوشنبه) دوم بهمن ماه به دبیرکل سازمان ملل آنتونیو گوترش نامه نوشت.

در این نامه آمده است: مایلم توجه شما را به نقض مداوم اصول و هنجارهای اساسی حقوق بین‌الملل و همچنین منشور سازمان ملل توسط رژیم اسرائیل از طریق استفاده غیرقانونی از زور و اقدامات نظامی تحریک‌آمیز که به طور جدی صلح و امنیت منطقه و بین‌المللی را به خطر می‌اندازد جلب کنم.

در نامه مذکور عنوان شده است: نمونه فعلی، هدف قرار دادن عمدی مستشاران نظامی ایرانی در خاک جمهوری عربی سوریه است که به طور قانونی به درخواست رسمی جمهوری عربی سوریه برای حمایت و کمک به آن کشور در مبارزه با تروریسم در سوریه حضور دارند.

وزیر خارجه افزوده است: در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۴، رژیم اسرائیل یک ساختمان مسکونی در دمشق را با حملات موشکی هدف قرار داد که در نتیجه آن تعداد زیادی غیرنظامی و همچنین پنج مستشار نظامی ایرانی به نام‌های حجت‌الله امیدوار، علی آقازاده، حسین محمدی، سعید کریمی و محمدامین صمدی به شهادت رسیدند. این اقدام تروریستی مذموم سومین اقدام از این نوع در ماه‌های اخیر علیه مستشاران نظامی ایران بود.

در نامه امیرعبداللهیان به گوترش آمده است: جمهوری اسلامی ایران این اقدام شنیع و بزدلانه تروریستی را که با هدف منحرف کردن توجهات از جنایات رژیم اسرائیل علیه مردم فلسطین به ویژه غزه انجام می‌شود، صریحا و قویا محکوم می‌کند.

به گفته امیرعبداللهیان این اقدام تروریستی شنیع بار دیگر ماهیت واقعی تروریستی رژیم اسرائیل، نقش بی‌ثبات کننده آن در منطقه و خطری که برای صلح و امنیت منطقه و فراتر از آن ایجاد می‌کند را آشکار کرد.

وزیر خارجه با تأکید بر اینکه رژیم اسرائیل باید عواقب این اقدامات تروریستی و سایر اقدامات تروریستی خود را علیه مستشاران نظامی ایران متحمل شود، تصریح کرده است: جمهوری اسلامی ایران بر اساس حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد، حق ذاتی خود را برای پاسخ قاطع و متناسب به این گونه اقدامات در زمان و مکان انتخابی خود محفوظ می‌دارد.

در این نامه آمده است: انتظار می‌رود شورای امنیت سازمان ملل در انجام وظایف خود بر اساس منشور ملل متحد، اقدامات تروریستی رژیم اسرائیل و دیگر استفاده غیرقانونی از زور را به شدت محکوم کند، زیرا چنین اقدامات تحریک‌آمیزی تهدیدی جدی برای صلح و امنیت منطقه ای و بین‌المللی است. این رژیم همچنین باید مجبور شود که دیگر فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه را کنار بگذارد./فارس

پایان پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.