پاسخ ایران به ادعای آمریکا در شورای امنیت

مسئولیتی در قبال اقدامات هیچ فرد و گروهی در منطقه نداریم

نمایندگی ایران در نامه‌ای به شورای امنیت با رد اتهامات آمریکا نوشت: هیچ گروهی وابسته به نیروهای مسلح ایران که به طور مستقیم یا غیرمستقیم تحت کنترل ایران یا از طرف آن عمل کنند، وجود ندارد.

به گزارش شهروند آنلاین، نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، در پاسخ به نامه مورخ 26 ژانویه 2024 (S/2024/101) نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد در خصوص اتهامات آمریکا علیه ایران در نامه‌ای به شورای امنیت نوشت: نامه ایالات متحده آمریکا حاوی ارجاعات غیرقابل توجیه و بی‌پایه ‌واساسی است که مدعی شده گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در اقداماتی علیه پرسنل و تأسیسات آمریکایی در عراق و سوریه دخیل هستند.

در این نامه آمده است: جمهوری اسلامی ایران چنین ادعاهای بی‌اساسی را قاطعانه رد می‌کند. همانطور که قبلاً در مکاتبات ما از جمله نامه‌های مورخ 4 دسامبر 2023 و 2 ژانویه 2024 تاکید شده بود، هیچ گروهی وابسته به نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، خواه در عراق، سوریه یا هر جای دیگری که به طور مستقیم یا غیرمستقیم تحت کنترل جمهوری اسلامی ایران یا از طرف آن عمل کنند، وجود ندارد.

نمایندگی ایران تصریح کرد: بنابراین جمهوری اسلامی ایران مسئولیتی در قبال اقدامات هیچ فرد یا گروهی در منطقه ندارد.

در این نامه همچنین نوشته شده: علاوه بر این، اقدامات انجام شده توسط ایالات متحده در سوریه و عراق هم غیرقانونی بوده و هم ناقض قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل، به ویژه ماده 2 (4) منشور می‌باشد. در نتیجه، مطالب ایالات متحده که در نامه فوق‌الذکر به شورای امنیت ذیل ماده 51 منشور ملل متحد ارائه شده است، فاقد مبنای قانونی است و نمی‌تواند چنین اقداماتی را مشروعیت بخشد./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.