مریخی‌ها در برج آزادی

مدیر موزه شهاب سنگ ایران از کشف دو قطعه شهاب سنگ مریخی بسیار ارزشمند برای نخستین بار در مناطق کویر مرکزی ایران خبر داد و گفت: کمیاب‌ترین شهاب‌سنگ‌های جهان در درجه نخست مریخی است و ثبت جهانی آنها، رتبه ایران را به خصوص در حوزه علمی در دنیا ارتقاء می‌دهد.

به گزارش شهروند آنلاین،حجت کمالی که از او به عنوان پدر شهاب سنگ ایران نام برده می‌شود در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: این شهاب سنگ مریخی شامل دو قطعه و در مجموع ۷۲ گرم است و پوسته آن احتمالا مربوط به زیر ۱۰۰ سال اخیر و کاملا تازه و سالم است. اصالت این دو قطعه شهاب‌سنگ مریخی به تایید دانشگاه سرژ (CEREGE) فرانسه رسیده و برای ثبت و دریافت شناسنامه در فهرست ثبت جهانی قرار گرفته است.

موزه شهاب‌سنگ ایران واقع در مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی تهران صبح امروز سه‌شنبه میزبان آیین رونمایی از دو قطعه ارزشمند شهاب‌سنگ مریخی با حضور جمعی از اهالی علم و فرهنگ است.

این شهاب سنگ‌های مریخی بسیار ارزشمند اخیرا و برای نخستین بار در یکی از مناطق کویر مرکزی ایران توسط مدیر موزه شهاب‌سنگ ایران کشف شده‌اند.

کمالی همچنین تصریح کرد:به دلیل اینکه همه دانشمندان و پژوهشگران به دنبال شهاب‌سنگ‌های مریخی هستند، ثبت جهانی شهاب‌سنگ مریخی رتبه ایران را به خصوص در حوزه علمی در دنیا ارتقاء خواهد داد.

ثبت جهانی ۳۸۵ قطعه شهاب‌سنگ به نام ایران

کمالی افزود: موزه شهاب‌سنگ ایران تقریبا پنج سالی می شود که به دنبال فعالیت‌های ۱۵ ساله در جمع‌آوری شهاب‌سنگ‌ها و همکاری‌های علمی و مکاتبات با دانشگاه‌های اورال روسیه، سرژ و مارسی فرانسه در زمینه ثبت جهانی شهاب‌سنگ‌های کشف شده، راه‌اندازی شده است.

او درباره این که تاکنون چند قطعه شهاب سنگ به ثبت جهانی رسانده است، تصریح کرد: تا سال ۲۰۲۳ میلادی تعداد ۳۸۵ قطعه شهاب‌سنگ در پلتفرم جهانی در بولتن بین‌المللی شهاب‌سنگ به نام ایران به ثبت رسیده است.

این کاوشگر شهاب‌سنگ در کشورمان که در طول سال‌های گذشته شهاب‌سنگ‌های زیادی را برای امور پژوهشی به دانشگاه‌ها اهدا کرده است، افزود: کوچکترین شهاب‌سنگ کشف شده در ایران سه دهم گرم و بزرگترین آن نیز ۱۳۲ کیلوگرم است که هردو را خود من کشف کرده‌ام و هم‌اکنون در موزه شهاب‌سنگ ایران به نمایش گذاشته شده است.

رونمایی از کمیاب ترین سنگ جهان در موزه شهاب سنگ ایران

همچنین در این مراسم از یک نوع سنگ از زیباترین و کمیاب ترین جواهرات جهان به نام الکساندریت (Alexandrite) برای نخستین بار در ایران رونمایی می شود.

کمالی در خصوص این جواهر کمیاب گفت: الکساندریت در واقع یک نوع سنگ جواهر فوق‌العاده کمیاب و قیمتی از خانواده کریزوبریل (chrysoberyl) است که در بعضی موارد قیمت آن از الماس نیز با ارزش‌تر است.

او با بیان اینکه، از مشخصات سنگ الکساندریت اصل، خاصیت تغییر رنگ و چندرنگی شدن آن تحت شرایط نوری مختلف است، در توضیح بیشتری افزود: البته زاویه دید نیز در مشاهده رنگ‌های مختلف از این سنگ تاثیر دارد؛ به طوری که این سنگ را در رنگ‌های زمردی (سبز)، بنفش، آبی، خاکستری، زرد، صورتی و قرمز می‌توان مشاهده کرد.

به گفته این پژوهشگر، سختی سنگ الکساندریت ۸.۵ و ضریب شکست نور آن بین ۱/۷۴۶ تا ۱/۷۷۵ است و این جواهر خاص و کمیاب دارای شناسنامه معتبر GIA به عنوان معتبرترین شناسنامه های جهان است و فقط برای جواهرات اصل و نچرال صادر می‌شود.

او همچنین با بیان اینکه، محبوب‌ترین نوع سنگ الکساندریت، نوع برزیلی آن است که از معادن واقع در برزیل استخراج می‌شود، دلیل محبوبیت نوع برزیلی الکساندریت را شفافیت و خلوص بسیار بالای آن بیان کرد و گفت: این گوهر از معادن واقع در میانمار، سریلانکا، تانزانیا، آندرا پراد (نوع هندی) و ماداگاسکار (نوع آفریقایی) هم استخراج می‌شود

این کاوشگر شهاب سنگ در کشورمان در ادامه گفت: به طور معمول سنگ الکساندریت در اندازه‌های زیر سه قیراط موجود است و نمونه‌های بالای سه قیراط بسیار کمیاب هستند، بزرگترین سنگ برش خورده‌ الکساندریت در مؤسسه اسمیتسونین (Smithsonian Institution Offices) واقع در واشنگتن با وزن ۶۵.۷ قیراط نگهداری می‌شود./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.