محرمانه پاریس

حماس:تا پایان هفته به توافق‌ها در نشست پاریس پاسخ می‌دهیم

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) با اشاره به نشست محرمانه اخیر تعدادی از کشورها به همراه رژیم صهیونیستی در پاریس به منظور دستیابی به یک توافق برای آتش‌بس در غزه، اعلام کرد که پایان هفته جاری به توافق‌های صورت گرفته پاسخ خواهیم داد.

به گزارش شهروند آنلاین به نقل از پایگاه خبری «الجزیره»، «محمد نزال» از رهبران حماس تاکید کرد که این جنبش چشم‌انداز خود را برای حل و فصل پرونده جنگ علیه غزه و اسرا ارائه خواهد داد.

نزال در گفت وگو با با الجزیره افزود: پاریس میزبان نشستی درباره پایان دادن به جنگ علیه غزه و موضوع اسرا بود که شرکت‌کنندگان در آن به یک دیدگاه مشترک رسیدند و ظرف چند ساعت به دست ما رسید که درباره آن تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

او با بیان اینکه روند تبادل اسرا بخش جدایی‌ناپذیر مذاکرات است، توضیح داد که موضع حماس منعطف و در پی توقف تجاوز علیه مردم فلسطین است و درباره توافق جدید بر سر جنگ علیه غزه و تبادل اسرا، تا پایان هفته پاسخ خواهیم داد.

در همین راستا «طاهر النونو» مشاور رسانه‌ای رئیس دفتر سیاسی حماس گفت که آتش‌بس در غزه، مقدمه اساسی برای هر گام بعدی است.

النونو در مصاحبه با تلویزیون المیادین افزود که پس از آتش‌بس، تبادل اسرا و بازسازی آغاز می‌شود و نکته اصلی، متوقف کردن تجاوز به نوار غزه است و هنگامی که این امر محقق شود، بقیه جزئیات را می توان مورد بحث قرار داد.

او با اشاره به کارشکنی‌های «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در رسیدن به توافق، ادامه داد: ما درباره یک آتش‌بس جامع و کامل صحبت می‌کنیم، نه یک آتش‌بس موقت و آنچه در مورد آن صحبت می‌شود، مجموعه‌ای از پیشنهادات ارائه شده به حماس است و تاکنون توافقی صورت نگرفته است.

النونو اضافه کرد: هنوز زود است که درباره تعداد اسرایی که آزاد خواهند شد، صحبت کنیم، اما در تلاشیم تا اسرای خود را آزاد و اطمینان حاصل کنیم که آنها به اسارت بازنگردند.

مشاور رسانه‌ای رئیس دفتر سیاسی حماس تاکید کرد: شورای امنیت سازمان ملل تابع منطق زور و همسو با ایالات متحده است و ما چارچوب گسترده‌تر مثل سازمان ملل متحد را ترجیح می‌دهیم.

به گزارش ایرنا، شبکه خبری ان بی سی نیوز آمریکا روز دوشنبه به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد: مذاکره‌کنندگان اسرائیلی، آمریکایی، مصر و قطر روز یکشنبه در پاریس بر سر چارچوبی برای آزادی سایر گروگان‌ها به توافق رسیدند.

این شبکه به نقل از منبع آگاه خود گفت که این توافق شامل آزادی اسرای آمریکایی و صهیونیست باقیمانده می‌شود که به صورت مرحله‌ای است و ابتدا زنان و کودکان آزاد می‌شوند.

ان بی سی نیوز افزود: این توافق همچنین شامل توقف‌های مرحله‌ای در جنگ و ارسال کمک به غزه و تبادل اسرای فلسطینی است و پیش‌نویسی از این توافق به حماس ارائه می‌شود.

این رسانه آمریکایی ادامه داد: مذاکره‌کنندگان شامل نخست‌وزیر قطر و رهبران سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای دیگر بودند./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.