گیرافتادن 860 خودرو در گردنه حیران!

رئیس سازمان امداد و نجات:؛عدم توجه به هشدارها عامل افزایش آسیب‌های ناشی از حوادث است

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت:‌ برای تردد در جاده‌های برف‌گیر علاوه بر داشتن خودرو و تجهیزات مناسب داشتن مهارت رانندگی نیز ضروری است.

به گزارش شهروند آنلاین از پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر؛ محمودی، رئیس سازمان امداد و نجات، با اشاره به احتمال بارش برف در استان‌های کشور و در ارتفاعات البرز و زاگرس و احتمال بسته شدن جاده‌ها از مردم خواست از صعود به ارتفاعات بپرهیزند.

او گفت: مردم به اطلاعیه‌ای که از سوی هواشناسی و راهداری منتشر می‌شود توجه داشته باشند؛ این اطلاعیه‌ها دقیق و به موقع صادر می‌شود. مشکل کنونی ما عدم توجه مردم به این گونه هشدارها است.

محمودی افزود: شرکت‌های اتوبوسرانی نیز هیچ توجهی به این اطلاعیه‌ها نمی‌کنند و بدون توجه به این هشدارها اقدام به سوار کردن مسافر و تردد در جاده‌هایی می‌کنند که یا به دلیل برف و کولاک بسته شده و یا احتمال بسته شدن آنها وجود دارد.

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر ادامه داد: در برف دو هفته پیش با 86 اتوبوس در 13 استان کشور مواجه شدیم که در برف و کولاک امکان تردد نداشتند. همچنین مجبور شدیم به دلیل بسته شدن جاده مسافران 14 اتوبوس را در مکان امن پیاده کنیم تا وضعیت جاده بهتر شود. تعاونی‌های مسافربری درصورت هشدارهای قرمز از مسافرگیری خودداری کنند.

محمودی گفت: چرا تعاونی‌های مسافربری به این هشدارها توجه نمی‌کنند؛ این هشدارها برای آنها صادر می‌شود و در صورت هشدارهای قرمز از مسافرگیری خودداری کنند. در گردنه حیران 860 خوردو مسافری در گردنه گیر کردند. ارگان امدادی مانند هلال احمر، ‌راهداری و اورژانس هرکدام یک پایگاه امدادی دارند و چگونه می‌توانند به این حجم از خودرو رهاسازی کرده و در برف امدادرسانی کنند؟ بیشتر این خودروها فاقد امکانات تردد در جاده‌های برفی بودند. حتی برخی که زنجیر چرخ داشتند، مهارت بستن نداشتند.

محمودی با بیان این که در بسیاری از کشورها و کشورهای توسعه یافته اگر فردی در شرایط هشدار قرمز اقدام به تردد غیرضروری کند و دچار مشکل شود و باید تمام هزینه‌های امدادی را خودش پرداخت کند، افزود: توانایی جمعیت هلال‎احمر ایران بسیار زیاد است و ما جزء 5 جمعیت توانمند محسوب می‌شویم اما نمی‌تواند به این حجم گسترده امدادرسانی کند؛ از این رو مردم باید مسئولیت خودشان را بپذیرند./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.