عرضه پرقدرت بازارساز در نیما،بازار را اشباع کرد

تقلای دلال‌ها برای افزایش قیمت‌ها در بازار آزاد

آمارهای دریافتی از میزان عرضه ارز در بازار نیما طی دو روز پایانی هفته گذشته نشان می‌دهد که علی‌رغم افزایش عرضه از سوی بازارساز خریداری برای ارزهای اصلی در نیما وجود ندارد.

به گزارش شهروند آنلاین، طی دو روز پایانی هفته قبل ارزهای اصلی شامل درهم، دلار، یورو، ین، رووبل روسیه، روپیه هند و یوان چین در نیما عرضه شدند که در ادامه جزئیات و میزان ارزهای عرضه و معامله شده را بررسی خواهیم کرد.

آمارهای دریافتی نشان می‌دهد که مجموع ارز عرضه شده از سوی بازارساز در نیما طی روز سه‌شنبه 10 بهمن ماه 361 میلیون دلار بوده است و از این میزان فقط 92 میلیون دلار معامله شده است.

روز سه‌شنبه در بازار نیما 252 میلیون درهم عرضه شد که از این میزان تنها 123 میلیون دلار معامله شد؛ همچنین در این روز 120 میلیون دلار عرضه شد ولی تنها 42 میلیون دلار معامله شده است.

معادل 150 میلیون روبل روسیه نیز عرضه شده و 150 میلیون نیز معامله شده است.  18 میلیون روپیه هند عرضه شد که هیچ خریداری نداشته و معامله این ارز صفر بوده است

همچنین در روز سه‌شنبه 685 میلیون یوان چین در سامانه نیما عرضه شد که از این میزان تنها 26 میلیون یوان معامله شده است. ضمن اینکه از 63 میلیون یوروی عرضه شده در نیما از سوی بازارساز تنها 11 میلیون یورو معامله شده است.

‌ روز چهارشنبه 11 بهمن ماه نیز از مجموع 363 میلیون دلار ارز عرضه شده در بازار نیما تنها 102 میلیون دلار معامله شده است.

چهارشنبه گذشته 209 میلیون درهم در نیما عرضه شده که تنها 121 میلیون درهم معامله شده است، ضمن اینکه از 162 میلیون دلار عرضه شده تنها 59 میلیون دلار معامله شده است.

از 72 میلیون روبل روسیه که در این روز در نیما عرضه شده معادل 69 میلیون روبل معامله شده است؛همچنین در این روز 3 میلیون روپیه هند نیز عرضه شده که 2 میلیون آن معامله شده است.

ضمن اینکه 555 میلیون یوان چین در نیما عرضه شده که فقط 24 میلیون یوان معامله شده است. از 54 میلیون یوروی عرضه شده در روز چهارشنبه نیز تنها 5 میلیون یورو معامله شده است.

بررسی آمارمیزان ارزهای عرضه و معامله شده در نیما نشان می‌دهد که بازارساز با قدرت در تأمین مالی نیازهای اساسی نیما حضور دارد و مشکلی در تأمین ارز متقاضیان وجود ندارد.

با این حال اما تقلای دلال‌های بازار برای افزایش قیمت ارز قابل تأمل است چراکه آمارهای رسمی نشان می‌دهد مشکلی در تأمین ارز کشور وجود ندارد و آنچه در این ایام به نوسانات ارزی دامن می‌زند تلاش دلال‌ها و سوداگران ارزی برای التهاب‌آ‌فرینی با استفاده از خبرهای سیاسی و تحولات منطقه است. همانطور که بارها گفته شده دلیل اقتصادی برای این نوسانات وجود ندارد. /تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.