تضمین آتش‌بس؛کلیدواژه حماس برای ادامه مذاکرات

المیادین جزئیات مذاکرات پاریس را اعلام کرد

المیادین با انتشار جزئیات مذاکرات پاریس اعلام کرد که بند روشنی در این مذاکرات برای آتش‌بس در غزه و خروج اسرائیل از این منطقه وجود ندارد و بنابراین مقاومت خواستار یک سازوکار واقعی و تضمین‌شده جهت اجرای شروط خود بوده و هرگز کارت اسرا را از دست نمی‌دهد.

به گزارش شهروند آنلاین، بعد از تلاش‌های مکرری که طی دوره اخیر برای توقف جنگ غزه به شکست انجامید، روز یکشنبه هفته گذشته مذاکره‌کنندگان آمریکایی، صهیونیستی، مصری و قطری در پاریس بر سر چارچوبی برای آتش‌بس و آزادی سایر اسرای اسرائیلی نزد مقاومت فلسطین به توافق رسیدند. بخش اصلی این طرح مربوط به تبادل اسرا میان مقاومت و رژیم صهیونیستی است اما مقاومت به میانجی‌ها گفته که بعد از آزادی اسرا، رژیم صهیونیستی وحشی‌گری خود علیه غزه را شدیدتر خواهد کرد و دیگر هیچ عاملی جلوی آن را نمی‌گیرد؛ به ویژه اینکه با آزادی اسرای صهیونیست، فشارهای داخلی علیه ارتش و کابینه رژیم اشغالگر کمتر می‌شود.

همچنین منابع آگاه از روند این مذاکرات تاکید می‌کنند، مقاومت فلسطین خود را ملزم به از دست دادن یکی از مهمترین کارت‌های خود یعنی کارت اسرای اسرائیلی بدون رسیدن به تضمین‌های واقعی در زمینه عدم ازسرگیری جنگ، نمی‌داند.

رهبران مقاومت فلسطین در حماس و جهاد اسلامی نیز طی یک هفته قبل بارها بر پایبندی مقاومت به شروط قبلی خود برای آتش‌بس که مهمترین آن توقف دائمی جنگ و ارائه تضمین‌هایی جهت عدم اقدام صهیونیست‌ها به ازسرگیری تجاوزاتشان ضد غزه است تاکید کرده‌اند.

«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس و «زیاد النخاله» دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین طی گفت‌وگویی که با یکدیگر داشتند تاکید کردند که هرگونه مذاکره درباره آتش‌بس باید منجر به پایان دادن به تجاوزات علیه غزه به‌طور کامل، عقب‌نشینی ارتش اشغالگر از غزه، رفع محاصره غزه و بازسازی این منطقه، ورود همه امکانات حیاتی به غزه و رسیدن به یک توافق کامل برای تبادل اسرا شود.

اما و اگرهای مذاکرات پاریس درباره غزه

در همین راستا شبکه المیادین بامداد امروز اطلاعاتی درباره مذاکرات مربوط به آتش‌بس در غزه و معامله تبادل اسرا منتشر کرد که نشان می‌دهد حماس خواستار یک سازوکار واقعی، عملی و تضمین شده برای برقراری آتش‌بس و خروج کامل رژیم صهیونیستی از نوار غزه است.

با گذشت بیش از 120 روز از آغاز جنگ غزه، تلفات ارتش اسرائیل در نوار غزه همچنان درحال بالا رفتن بوده و این درحالی است که صهیونیست‌ها به هیچ یک از اهداف اعلام شده خود در جنگ یعنی آزادی اسرا و نابودی مقاومت در غزه نرسیدند.

در همین زمینه محافل صهیونیستی، حذف حماس را غیرممکن می‌دانند و تاکید می‌کنند این حماس است که روند جنگ را تعیین می‌کند و باید برای آزادی اسرای اسرائیلی یک راهکار سیاسی پیدا شود. فشارهای داخلی زیادی نیز بر کابینه و ارتش اسرائیل در پرونده اسرا وارد می‌شود که این رژیم را به سمت مذاکره در این زمینه سوق می‌دهد.

در این چارچوب اطلاعات المیادین نشان می‌دهد که مذاکرات درباره آتش‌بس در غزه، عقب‌نشینی ارتش اسرائیل، آزادی اسرا و بازسازی غزه و ورود کمک‌ها و رفع محاصره این منطقه درحال انجام است. همچنین در طرح پاریس به طور واضح درباره سازوکار تبادل اسرا بحث شده اما مساله آتش‌بس و عقب‌نشینی ارتش اسرائیل از نوار غزه مورد توجه قرار ندارد.

بر این اساس، جزئیات پرونده تبادل اسرا که مهمترین دغدغه اسرائیلی‌هاست، به وضوح در نشست پاریس مورد بررسی قرار گرفته، درحالی که مسائل مورد اهتمام مقاومت و موضوعاتی که مربوط به وضعیت غزه است، نادیده گرفته شده و ابهامات زیادی درباره آن وجود دارد.

اطلاعات حاکی از آن است که در توافق حاصل شده میان 4 طرف مذکور در پاریس هیچ بندی برای تضمین آتش‌بس بعد از مهلت مقرر و یا ارائه تضمین‌های منطقه‌ای و بین‌المللی جهت توقف دائمی جنگ وجود ندارد. همچنین هیچ تضمینی برای عقب‌نشینی ارتش اسرائیل از غزه داده نشده است، بلکه اظهارات مقامات صهیونیست نشان می‌دهد که آنها به دنبال ایجاد منطقه حائل هستند.

از آن گذشته در طرح پاریس هیچ تعهد روشنی برای بازسازی غزه و تامین امنیت ساکنان آن داده نشده است. بنابراین مقاومت احساس می‌کند که اسرائیل قصد دارد در غزه بماند و پرونده بازسازی این منطقه را پیچیده کند تا موجب ایجاد اختلاف میان مقاومت و مردم غزه شود. در همین حال حماس درحال انجام رایزنی‌هایی با گروه‌های فلسطینی و متحدان و احزاب و نیروهای منطقه‌ای در این زمینه است.

مقاومت مهم‌ترین کارت خود را از دست نمی‌دهد

طبق اطلاعات موجود، احتمال دارد طی روزهای آینده نشستی به همین منظور در قاهره برگزار شود که نمایندگان کشورهای مختلف از جمله قطر در آن شرکت می‌کنند. در این نشست بحثی عمیق و جامع انجام خواهد شد و سپس نتیجه به رهبری حماس ابلاغ می‌گردد و این جنبش هم پاسخ خود را ارسال خواهد کرد. در این میان نیروهای منطقه‌ای به حماس اطمینان داده‌اند که مذاکرات منجر به آتش‌بس خواهد شد و اسرائیل نمی‌تواند جنگ را ازسر بگیرد.

اما حماس خواستار یک سازوکار واقعی و عملی و تضمین‌شده برای آتش‌بس دائمی و خروج اسرائیل از غزه است.

بر اساس این اطلاعات، مقاومت فلسطین بدون اطمینان از آتش‌بس و عقب‌نشینی کامل اسرائیل از غزه و توافق در پرونده بازسازی غزه و رفع محاصره این منطقه، هرگز قوی‌ترین کارتی که در اختیار دارد یعنی کارت اسرای نظامی صهیونیست را از دست نخواهد داد./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.